„Jedná se o stejný požární útok jako na všech soutěžích s tím rozdílem, že trať vede do prudkého kopce a voda je nasávaná přímo z hasičské nádrže a ne z kádě, což je namáhavější a složitější. Celá provedení soutěže probíhá podle platného cvičebního řádu. To znamená, že se boduje jak rychlost, ale i signalizace, povely, vázání savic a podobně,“ vysvětila Silvia Králová, starostka SDH Bílkovice. „Oproti prvnímu ročníku se zájem o účast stupňuje. Letos je přihlášených dvaatřicet družstev, z toho tři dětská,“ upřesnila starostka sboru, který za dva roky oslaví sté výročí založení.

Vznik samostatných sborů v Bílkovicích i v sousedním Takoníně inicioval v roce 1911 místní velkostatkář a poslanec agrární strany Josef Olt, pozdější podporovatel vzniku vlašimské zbrojovky Sellier a Bellot. Impulzem pro založení spolku byla velká povodeň v roce 1906, kdy se po silné bouři protrhly hráze rybníků u Jankova, v Postupicích i Smikova a rozvodněná Chotýška pobořila jeho mlýny i chalupy obyvatel kraje.

Po I. světové válce sbor založil čtenářsko ochotnickou jednotu, jejíž členové šířili české hry po širokém okolí. Od 50. do 80. let se oba sbory zúčastňovaly brigád, nácviků i soutěží, ale obec Takonín se postupně vylidňovala a počet členů jejího sboru klesal. V roce 1996 se sbory sloučily pod společný název SDH Bílkovice–Takonín se sídlem v Bílkovicích, byť v Takoníně zůstala tehdejším 11 členům zachovaná požární zbrojnice se stříkačkou.

„Dnes má sbor 86 členů a stále se rozrůstá. Zájem o aktivní členství je hlavně mezi mládeži. Naše základna se skládá z družstva dětí, dvou ženských a dvou mužských družstev,“ popsala současný sbor Silvia Králová. „Účastníme se akcí v našem okrsku i mimo něj. Naposledy náš sbor reprezentovalo družstvo žen a mužů na Memoriálu Františka Procházky a Václava Chalupeckého na začátku září v Divišově. Nestáli jsme sice na stupních vítězů, ale ostudu jsme také neudělali. Důležité je, že jsme se zúčastnili a máme zájem reprezentovat obec. Náš největší problém spočívá v technické výbavě - motorové stříkačce, která by potřebovala generální opravu, ale vše závisí na financích,“ posteskla si starostka SDH.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.