VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbor byl založený barony a učiteli

Vojkov /LIDÉ SV. FLORIÁNA/ - Dobrovolní hasiči si opravili nezvyklý objekt pro uskladnění techniky. Parkují v nepoužívané márnici na hřbitově.

6.1.2010
SDÍLEJ:

Zázemí pro pořádání 1. kola soutěže v požárním sportu nalezli vojkovští dobráci společně s vrchotojanovickými na maršovickém fotbalovém stadionu. Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Sbor dobrovolných hasičů Vojkov byl založený v březnu 1893, kdy se v Panském hostinci uskutečnila první valná hromada. Starostou spolku se stal správce velkostatku Václav Schváb, velitelem mlynář z Křenovic Jan Vacek, podvelitelem vojkovský učitel Ludvík Nerad, jednatelem řídící učitel Václav Brynda a pokladníkem další učitel, Jan Woicht. Čestným velitelem byl zvolený baron Viktor Coudenhove a protektorem sboru jeho otec, majitel vojkovského panství. V době vzniku měl hasičský sbor 55 členů, z nichž bylo 24 činných a 31 přispívajících.

Hned v roce založení koupila obec od smíchovské firmy Smekal ruční stříkačku, kterou sbor postupně splácel. Penězi na ní přispěli také velkostatkáři a místní sedláci.

O deset let později darovala rodina Coudenhove místo na návsi pod kaštany pro postavení kůlny na uskladnění hasičské výzbroje. Z kůlny později přestavbou vznikla řádná zbrojnice a u ní si v minulém století hasiči postavili přírodní parket, který slouží pro dětské akce i pořádání zábav. Zbrojnici si sbor předělal na klubovnu, kterou využívají i myslivci.

Veškerou techniku hasiči přestěhovali do opravené márnice na hřbitově, která po její dostavbě původnímu účelu nikdy nesloužila. „Máme tam požární stříkačky, osmičku, dvanáctku a šestnáctku, i původní ruční stříkačku Smekalku. Ta není funkční, má zpuchřelé hadice i manžety, ale ve spolupráci s okresním sdružením, které nám přislíbilo pomoc, se jí pokusíme oživit,“ vysvětlil František Baťha,nedávno zvolený starosta sboru a zároveň starosta Vojkova, pod nějž spadá osada Křenovice.

Tam fungoval sbor dobrovolných hasičů od roku 1933, kdy měl 14 členů, do loňského prosince. „Zbylí hasiči převáženě důchodového věku požádali o zrušení spolku,“ konstatoval František Baťha. Pod Vojkov spadá také osada Bezmíř s vlastním sborem, jenž byl založený 22 členy rovněž v roce 1933.

„Nyní se většinou účastní našich akcí. Spíše ale jejich vlastní činnost usnula a v klubovně jsou zpravidla myslivci,“ doplnil dvojnásobný starosta.

Mateřský sbor má nyní zhruba 30 členů, z nichž je řada mladých i dětí. „Mladí hasiči jsou zatím čtyři a trénují ve Vrchotových Janovicích. Až jich bude více, chceme založit vlastní družstvo,“ přislíbil František Baťha, kterého v předchozí funkci velitele vystřídal Antonín Holoubek, jež má navíc na starosti mladé hasiče.

Sbor nyní hodlá u parketu s pomocí dotace modernizovat suché záchody, neboť kromě vlastních akcí si ho pronajímají pro svoje taneční zábavy i hasiči z Vrchotových Janovic, s nimiž jsou vojkovští po zrušení vlastního okrsku sloučení do společného okrsku č.15, který pravidelně pořádá základní kolo požárních soutěže v nedalekých Maršovicích.

„Požár jsme vloni neměli, ale po průtrži už po několikáté vyplavila voda z dobrošovské nádrže mlýn v údolí z Mastníku, takže jednáme s Povodím o prohloubení koryta a vyřezání křovin,“ využil starosta hasičů zároveň funkci neuvolněného starosty obce.

Do vozového parku, který kromě historické „ručky“ patří i terénní Aro s přívěsným vozíkem upraveným pro přepravu požární stříkačky, chtějí vojkovští hasiči převodem získat pro přepravu osob minibus Volkswagen vyřazený ze služebního autoparku policie. Před desítkami let sbor využíval požární dopravní automobil DVS 8 Praga RN, který byl na nějaký čas nahrazený trambusem s vodním dělem, který vojkovským předali vrchotojanovičtí dobráci.

(text připravený s využitím Hasičské kroniky okresu Benešov)

Autor: Ladislav Jerie

6.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K poctě Jana Dismase Zelenky vystoupil v louňovickém zámku i Václav Hudeček.
41

Václav Hudeček koncertoval v Louňovicích pod Blaníkem

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Divišov – Fotbalisté Divišova doma nenavázali v I. A třídě, skupině B, na výhru v Lysé nad Labem a po zásluze se všechny body stěhovaly do Vyšehořovic.

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení