„Původní peceradská cisterna je stará možná padesát let,“ poznamenal týnecký starosta Martin Kadrnožka.

Auto přezdívané podle písmene R v názvu jako Erťák či Mates bylo dobrým služebníkem také kvůli pečlivé údržbě. Jenže pro současné potřeby už nyní vyhovující. Přežitou techniku tak od září nahradí nová.

Po několika neúspěšných pokusech o zisk dotace se hasičům na konci roku 2019 konečně zadařilo. Jednotka požární ochrany Pecerady uspěla jako žadatel o podporu pro zakoupení nové cisternové stříkačky. Na její nákup pomohla dotace Ministerstva vnitra, konkrétně Fond podpory dobrovolných hasičů a složek IZS spravovaný Generálním ředitelstvím HZS.

Přebírání testů pro školy na stanici HZS Benešov 25. srpna.
Dobrovolní hasiči z celého kraje zamířili do Benešova pro testy na covid

Nové vozidlo je vybavené speciální technikou, například dýchacími přístroji, elektrocentrálou, kvalitním ručním nářadím nutným pro zásahy jako je motorová pila, sadou pro nouzové otevírání oken, nebo třeba také nosítky s páteřní deskou. Pojme také 3400 litrů vody a v prodloužené kabině uveze šest hasičů. Každý z nich bude při transportu sedět v sedačce, do jejíhož opěradla se vejde i lahev s kyslíkem dýchacího přístroje.

„Na pořízení nového hasičského speciálu přispělo Ministerstvo vnitra částkou dva a půl milionu korun, další milion věnoval Středočeský kraj a zbylou částku do pořizovací ceny osm milionů korun doplatilo město,“ upřesnil týnecký starosta Martin Kadrnožka.