V osmnáct hodin už ale ostřílení dobráci i hasičský potěr sledovali v sokolovně, jak taková reportáž vzniká.

Při tom od pracovníků Českého rozhlasu také zjistili, že se vlastně nic nesmí uspěchat a že je třeba hlasovat ve správný čas, až po odvysílání reportáže, tedy po patnácté hodině v pátek 25. prosince. Jinak hlasovací úsilí vyzní naprázdno. A právě k tomu se možná už schylovalo.

„Už jsme to svým známým dali vědět. Už se na tom pracuje," potvrdil v úterý velitel netvořického sboru.

Jenže netvořičtí hasiči i tohle určitě organizačně zvládli. Minulý čas předešlé věty je na místě. Dnešní článek totiž kvůli vánočním svátkům vychází až po odvysílání rozhlasové reportáže. Ale ani to určitě nebude znamenat, že Netvořáci budou proti jiným soutěžícím v nevýhodě. A dokonce to může být naopak.

Sbor má totiž 85 členů včetně dvaceti žena pětatřiceti dětí. Proto má také řadu sympatizantů a podporovatelů. Většina z nich se v sokolovně natáčení také zúčasnila. A tohle poměrně velké vokální těleso pak také zvládala ukočírovat, při natáčení bojového pokřiku, reportérka Českého rozhlasu Region Soňa Jindrová. Ale až na několikátý pokus, o čemž se můžete přesvědčit na videu Benešovského deníku.

Právě deníky jsou partnerem rozhlasáckého projektů, a proto u každého natáčení také některý z redaktorů je. V Netvořicích se deníkovský redaktor dozvěděl například i to, že tamní hasiči, zařazení do kategorie Jednotka požární ochrany III/1, jejímž úkolem je zasahovat v katastru vlastní obce a na výzvu Hasičského záchranného sboru také v obcích ve vzdálenosti do 20 kilometrů od Netvořic, se účasní nejen okrskových a okresních soutěží nebo námětových cvičení. Sbor má za sebou řadu ostrých zásahů.

Prvotním úkolem hasičů je totiž především ochraňovat životy a zdraví lidí a jejich majetek. Letos tohle poslání naplnili netvořičtí hasiči už sedmadvacetkrát.

SDH má k tomu ve výbavě klasiku – Cisternovou automobilovou stříkačku schopnou pokropit plameny během jediné minuty dvěma a půl kubíky vody, Škodu 706 RTHP. Kromě cisterny vyjíždějí dobráci z Netvořic k zásahům a soutěžím i Fordem Tranzit a Škodou Felicia.

„Když jsme cisternu kupovali, měla najeto jen pět tisíc kilometrů," pochvaluje dobrý stav auta Miroslav Šebek, ale přiznává, že vůz potřebuje už zásah autoklempíře, protože jeho garážování není ideální.

„Rádi bychom se rozšířili, ale vzhledem k nevyhovujícím prostorám současné hasičárny, která nám po rekonstrukci už nepadá na hlavu, to zatím nejde. Ale už stavíme novou hasičskou zbrojnici a teď už máme hotové základy," pochlubil se Miroslav Český, starosta sboru.

I bez dalšího rozšíření sbor pořádá hasičský ples, staví májku, mívá setkání s ženami k MDŽ a baví se i při neckyádě nebo rybářských závodech na pronajaté požární nádrži.

Setkání s Deníkem a Regionem se uskutečnilo v sokolovně i díky spolupráci hasičů a netvořických Sokolů.

„V Netvořicích vlastně ani nemáme žádné podobné prostory, kde bychom se mohli scházet a za vstřícnost Sokolu moc děkujeme," dodal starosta Sboru dobrovolných hasičů Netvořice Miroslav Český.

Jak hlasovat pro SDH Netvořice?
Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI NETVORICE na číslo 
90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Netvořic na Benešovsku posílejte do pátku 1. ledna 2016 do 15 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonu není omezený.