Letošního ročníku se kromě domácích barev zúčastnil obhájce loňského vítězství TJ Sokol Zásmuky a dále SK Benešov 2006, TJ Svoboda Ratměřice, FC Graffin Vlašim 2005 a dívčí přípravka SK Slavia Praha, která byla suverénem turnaje, když ve čtyřech zápasech nastřílela do sítí svých soupeřů 37 branek, aniž by inkasovala.

Do semifinále postoupily ze dvou tříčlenných skupin – Slavia, Ostředek, Zásmuky a Vlašim. Zatímco první mezi slávistkami a vlašimským celkem bylo jednoznačnou záležitostí (11:0), tak druhé mezi domácím Ostředkem a Zásmuky, ač tomu konečné skóre 0:4 nenaznačuje, bylo vyrovnaným soubojem. Ostředek nastřelil v první půlce břevno a neproměnil další tři jasné šance, aby Zásmuky první střelou na branku vymetly šibenici ostředecké branky. Ve druhé půlce neproměnil ostředecký Svoboda penaltu a Zásmuky vzápětí trefily podruhé šibenici ostředecké branky a definitivně zlomily odpor Ostředka.

V zápase o páté místo mezi třetími celky skupin rozstřílely Ratměřice nejmladšího účastníka turnaje z Benešova 11:2 (8:0).

V utkání o třetí místo Ostředek vedl po poločase nad vlašimským týmem již o dvě branky. Poměrně šťastný gól dal ale Vlašimi křídla. Z tlaku však branku nevstřelila a ostředečtí špunti se mohli radovat z bronzových medailí.

Finále bylo z počátku vyrovnané. Slávistky se nemohly prosadit a Zásmuky se několikrát, ale bez efektu, pokusili o rychlý kontr. Slavia se dvakrát prosadila až v závěru prvního poločasu. Ve druhém již zcela dominovala a po vítězství 6:0 zaslouženě získala pohár za první místo a zlaté medaile.
Kromě poháru a medailí získaly první tři týmy nový míč Joma. Všech šest týmů si odneslo tašku plnou sladkostí. Fotbalovou knížku a úložný box od časopisu Profootball, přebrala z rukou starostky obce Kláry Škvorové a Vladimíra Nerada vždy dvojice nejlepších hráčů z každého týmu.

Nejlepším střelcem turnaje se stala se 14 brankami Kateřina Fixová ze Slavie Praha. Nejlepším brankářem byl zvolen ostředecký Vítek Bareš. Pohár pro nejlepšího hráče turnaje si odvezl do Zásmuk Patrik Bárta. Jeho spoluhráč Jan Štaud byl odměněn jako nejmladší hráč turnaje.

Krhanice vyhrály minipřípravky

Prvně se souběžně s turnajem přípravek hrál mini turnaj mladších žáků O pohár SPZV Ostředek a.s., kterého se zúčastnil domácí Ostředek, Sokol Krhanice a Sokol Struhařov (Praha-východ).

V úvodním zápase dokázal Ostředek otočit nepříznivý vývoj proti Struhařovu a zvítězil 4:3. Souboj mezi Krhanicemi a Struhařovem připomínal hru kočky s myší. Krhaničtí nastříleli svému soupeři tucet branek a tak poslední zápas se hrál jako finále. Krhanice byly fotbalovější, ale Ostředek se čtyřmi děvčaty v týmu byl bojovnější a po poločase vedl 2:1. Ve druhé půlce Krhaničtí otočili dvěma rychlými góly misky vah na svou stranu a po vítězství 5:2 vybojovali zlaté medaile. I v mladších žácích si každý tým odnesl nový míč Joma.

Václavu Hromasovi se vybralo 11 tisíc

Po malých fotbalistech a fotbalistkách přišli na řadu velcí. Ostředečtí sehráli na závěr sokolského dne, který byl celý věnován pomoci brankáři áčka Václavu Hromasovi, kterého postihla nedávná povodeň, exhibiční zápas proti týmu Václava Hromase, za který hrálo i několik známých jmen – fotbalový kouč Martin Pulpit, prvoligový fotbalista Pavel Besta, hráč bosenského Železničaru Sarajevo Orman Dumjanič, či sekretář Vlašimi Jaroslav Svoboda. Patronem utkání byl Zdeněk Koukal, bývalý hráč Bohemians Praha. Tým Vaška Hromase vyhrál 3:1, ale to nebylo podstatné.

Sokolský den se vydařil, v průběhu celého dne svítilo sluníčko a na hřišti i mezi diváky panovala přátelská atmosféra. Ostředečtí slíbili, že veškerý výtěžek z dobrovolného vstupného věnují Vaškovi a také tak učinili. K vybranému vstupnému 7400 korun, přihodili ostředečtí fotbalisté 1600 korun, které vybrali během roku mezi sebou na pokutách a manželé Alena a Vladimír Neradovi z Benešova pak zarovnali celkový dar na pěkných 11000 korun.
Poděkování patří všem, co s přípravou a organizací akce pomohli.

MAREK ŠKVOR