Na první mezinárodní turnaj vyrazilo v pátečním dopoledni se smíšenými pocity, ale v dobrém rozpoložení, patnáct hráčů a deset dospělých, převážně rodičů kluků. Nevědělo se totiž, jak silní soupeři mužstvo očekávají. Do Markt Schwabenu (20 km od Mnichova) dorazila ekipa cestující ve dvou tranzitech a dvou autech po pětihodinové cestě. Po ubytování ve třídě základní školy se vyrazilo pěšky na ohlédnutí stadionu a prezentaci. Po večeři (tři dny stále stejnou) pořadatelé připravili pro mužstva (dospělé osazenstvo) posezení, při kterém je přivítal starosta města a předávaly se dary. Benešovští nezaháleli a vzorně navázali spolupráci nejen z dalším z českých mužstev Hořovickem, ale také s maďarským celkem, což už je kumšt.

Zahájení alá Olympijské hry

V sobotu dopoledne se odjelo opět na stadion, kde bylo slavnostní zahájení, alá Olympijské hry, když se 76 mužstev z devíti národů (Německo, Rakousko, Lotyšsko, Itálie, Švýcarsko, Maďarsko, Holandsko, Francie a Česká republika), které hrály v šesti kategoriích (U9, U11, U13, U15, U17, U19) seřadilo na umělé trávě. Následně dlouhý had přecházel na hlavní stadion, což bylo v horku a před zápasy dosti náročné, ale dalo se to strávit.

Tři zápasy, dvě výhry

Po otevření turnaje se Benešovští přemístili do vedlejší vesnice, kde v pěkném areálu odehráli svoji pětičlennou skupinu A, ve které byli společně s mužstvy JFG Region Freystadt (Německo), AS Mutzig (Francie), JFG Salzburg (Rakousko) a RKSV Margriet (Holandsko). Po příjezdu a problémy se šatnami, kluci vyběhli na otevírací utkání (všechny se hrály 1 x 25 minut) přímo z voleje, což jim ale nevadilo a Freystadt smetli pěti góly kanonýra Michala Rataje. Dobře naladěni porazili penaltou Lukáše Janovského (druhou ještě nedal) tvrdě hrající Holanďany z Margrietu a vyhlídky na semifinálovou účast, kam postupovaly první dva celky obou pětičlenných skupin, byly reálné. To ale trochu narušila porážka od Salzburgu, na které se podepsal brankář Pavel Šimáček, který propustil za svá záda jedinou střelu soupeře za zápas z poloviny hřiště. Byla to škoda, protože šance Benešova zůstaly nevyužity a rakouský celek kluci přehrávali.
Tím sobotní mise na hřišti skončila a rovnou ze stadiónu odjelo celé osazenstvo na prohlídku mnichovské Alianz Areny, kde hraje své zápasy Bayern Mnichov. Jenže kvůli uklízení po druholigovém zápasu Mnichova 1860 s Fürtem, prohlídka skončila ještě před stadionem. A tak se vyrazilo na Olympijský stadion. Tam už se zadařilo, což následně všichni ocenili. Po příjezdu a večeři se střádaly, mezi výbornou a soudržnou partou dospělých, plány na nedělní mače, což se trošku protáhlo, ale mělo svůj účinek.

V semifinále se hrál český souboj

Všichni z Benešova stáli po nedělní výhře Margrietu nad Salzburgem 1:0, před jasným úkolem - porazit francouzský Mutzig o dva góly a poté čekat, jestli postoupí z prvního nebo druhého místa. Díky nejlepšímu skóre se šlo do semifinále z prvního „fleku“ proti druhým se skupiny B, což byly Neratovice / Byškovice. Český souboj vyzněl jasně pro Benešov, který díky sólu Michala Rataje a utěšené střele Petra Pohorského z dvaceti metrů vyhrál 2:0, když soupeři daroval brankář Pavel Šimáček dvě šance, které naštěstí skončily těsně vedle.
Pevné nervy při penaltách a zlato

Stříbro bylo jisté, ale Benešovští chtěli zlato. Všechny finálové zápasy se odehrály na hlavním stadionu v Markt Schwabenu, což bylo pro kluky i vedení velkým svátkem. Těsně před mačem s rakouským St. Martinem, který na penalty porazil Salzburg, byly odehrány hymny. Atmosféra a zaplňující se tribuna se na některých klukách projevily. Finále, které rozhodovaly rozhodčí – ženy, nepřineslo moc fotbalové krásy ani branky. Musely rozhodnout penalty, při kterých smazal brankář Benešova Pavel Šimáček všechny své předchozí hříchy, když dvě penalty chytil (druhou s pomocí tyče), jednou soupeř trefil tyč a jednou rozvlnil síť. Na druhé straně se nemýlili Petr Pohorský, Petr Srb, Michal Rataj a jen Tadeáš Nikrmajer trefil ve čtvrté sérii tyč, což ale nevadilo. Protože po následně chycené penaltě Pavlem Šimáčkem vypukla v benešovském táboře obrovská radost s následnou valnou hromadou - sen se tak stal realitou a SK Benešov měl zlato.

Hymna na závěr

Po odehrání všech finálových zápasů přišlo na řadu vyhlášení výsledků. Všechny oceněné týmy na prvních třech místech si vylezly na na široké stupně vítězů a vítězům hrála hymna, v kategorii U13 pro SK Benešov česká, což bylo pro všechny obrovským zážitkem. Z českým týmů na turnaji to bylo jediné zlato, stříbro vybojovali v kategorii U9 Bohemians 1905, bronz v U11 ABC Braník a v U13 Neratovice/Byškovice.

„Kluci odehráli turnaj s chutí, a když někdy zaskřípala kombinace, připojili bojovnost a srdíčko, za což jim velmi děkuji. Perfektně reprezentovali nejen SK Benešov, ale také Českou republiku. Pozitivní bylo, že jsme ve všech zápasech soupeře přehrávali, ale paradoxní je, že nejlepší fotbal jsme předváděli v prohraném zápase se Salzburgem. Doufám, že se vyhraný turnaj na klukách projeví pozitivně, že jim to pomůže v dalším vývoji a budou si na hřišti ještě více věřit. Ještě bych chtěl poděkovat Vítkovi Rozsypalovi, který nám pomohl nejen celý turnaj finančně zajistit, ale také společně s manželkou Martinou pomohli překládat z němčiny do češtiny, Ivanovi Vondrákovi a Vaškovi Ratajovi za půjčení tranzitů. Perfektní byla i nálada mezi námi dospělými, což se pozitivně odrazilo i na výkonech kluků,“ měl po turnaji radost trenér Pavel Šimáček.

Výsledky SK Benešov

Skupina: Benešov – JFG Region Freystadt 5:0 (Rataj 5), Benešov – RKSV Margriet 1:0 (Janovský z PK), Benešov – JFG Salzburg 0:1, Benešov – AS Mutzig 2:0 (Rataj, Pohorský).

Semifinále: Benešov - Neratovice / Byškovice 2:0 (Rataj, Pohorský).

Finále: SK Benešov - ATSV St. Martin 0:0 na penalty 3:1. Za Benešov proměnili: Pohorský, Srb, Rataj.

SK Benešov reprezentovali

Hráči: Pavel Šimáček, Miloslav Krámek, Jindřich Slunečko, Tadeáš Nikrmajer, Petr Pohorský, Robert Král, Lukáš Rozsypal, Ladislav Dvořák, Matěj Vondrák, Petr Srb, Michal Rataj, Lukáš Janovský, Adam Šejstal, Vojtěch Holada a Samuel Cmunt.

Trenér: Pavel Šimáček st., asistenti: Ivan Vondrák a Václav Nikrmajer, vedoucí mužstva: Ladislav Dvořák st., pokladník: Miloslav Krámek st. O dobrou náladu se starali: Vítek Rozsypal (zástupce sponzora a překladatel) s manželkou Martinou, Václav Rataj, Miloš Holada a Robert Král nejstarší.

Pořadí

1. SK BENEŠOV

2. ATSV St. Martin (Rakousko)

3. FK Neratovice / Byškovice (ČR)

4. JFG Salzburg (Rakousko)

5. RKSV Margriet (Holandsko)

6. DoCos (Holandsko)

7. BSG Markt Schwaben (Německo)

8. AS Mutzig (Francie)

9. JFG Region Freystadt (Německo)

10. ASD Leodari Vicenza (Itálie).