Základní myšlenkou turnaje je nabídnout dětem pozitivní využití volného času a stát se jednou z forem naplnění Evropského manifestu o mládeži a sportu pro společnost, vydaným Radou Evropy v roce 1995.

Turnaj současně působí jako aktivní prostředek prevence kriminálních projevů mládeže a je také součástí projektu Asociace školských sportovních klubů ČR s názvem Zájmové a postupové soutěže žákovských a mládežnických kategorií s výjimkou svazových soutěží a také projektu Fotbalové asociace Fotbal proti drogám.

Cílem projektu je umožnit maximálnímu počtu žáků ZŠ – chlapcům i dívkám účast v dlouhodobé soutěži, získat je pro pravidelnější sportovní aktivitu.
Ve školním roce 2011/2012 se turnaje ve dvou věkových kategoriích zúčastnilo 81 956 kluků a děvčat ve věku 7 až 11 let. Za 15 let trvání turnaje to bylo už přes milion dětí.

Letošním patronem je plzeňský kapitán Pavel Horváth – bývalý reprezentant.

Turnaje oblastních, okresních kol okresu Benešov a Středočeské krajské kolo oblasti Jih pořádají ZŠ Benešov, Jiráskova, Gymnázium Benešov, ZŠ Sídliště Vlašim, SK Benešov, FC Graffin Vlašim.

Turnaj je rozdělen do dvou věkových kategorií A: 1. – 3. třída ZŠ (ročníky narození 2006, 2005, 2004, 2003), kategorie B: 4. a 5. třída ZŠ (ročníky narození 2003, 2002, 2001) 

Okresního přeboru se na benešovské umělé trávě zúčastnilo včera týmy ze základních škol Dukelská Benešov, Karlov Benešov, Čerčany, Jiráskova Benešov, Týnec nad Sázavou, Votice, Sídliště Vlašim, Vorlina Vlašim, Pyšely, Sedlec – Prčice, Netvořice, Bystřice, Poříčí nad Sázavou, Postupice, Mnichovice.

Oblastní přebor okresu Benešov je na stejném místě na pořadu dnes a sehrají ho týmy ze základních škol Dukelská Benešov, Karlov Benešov, Jiráskova Benešov, Bystřice, Netvořice, Týnec nad Sázavou, Čerčany, Votice, Sedlec-Prčice, Pyšely, Mnichovice, Olbramovice, Chocerady, Vrchotovy Janovice, Poříčí nad Sázavou.

Týmy z Vlašimské oblasti sehrály zápasy ve Sportovním komplexu Na Lukách ve Vlašimi za účasti družstev ze základních škol Trhový Štěpánov, Dolní Kralovice, Sídliště Vlašim, Vorlina Vlašim, Postupice, Chotýšany, Načeradec, Divišov, Čechtice, Zdislavice.

Okresní přebor okresu Benešov se uskuteční 6. května a postoupí do něj z oblastních přeborů nejlepší týmy 4. – 5. tříd kategorie B. Hrát se bude tradičně ve Sportovním komplexu Na Lukách ve Vlašimi.

Krajské finále je pak připraveno na 23. května a pro okresy Beroun, Kladno, Praha – západ, Příbram, Benešov a Rakovník kategorie A i B ve Sportovní komplexu Na Lukách ve Vlašimi. Hosty budou bývalí hráči Dukly Praha Ján Geleta a Jaroslav Hřebík.

V mladší z kategorií se nejvíce dařilo reprezentantům Votic. Právě oni postupují do krajského finále, které se koná ve čtvrtek 23.května ve Vlašimi. Do něj už nepostupují ti, kteří na Votice nestačili. Byla to druhá Bystřice a dále Dukelská Benešov, Sídliště Vlašim, Jiráskova Benešov, Týnec nad Sázavou, Pyšely, Čerčany, Netvořice, Sedlec-Prčice, Poříčí, Mnichovice, Karlov Benešov a Vorlina Vlašim.

„Nejlepší hráčkou se stala Anna Slavíková z Bystřice, nejlepším hráčem Martin Cettl ze Sídliště Vlašim. Nejvíc branek dal Lukáš Bukovaz ze ZŠ Dukelská Benešov a nejlepším brankářem se stal Jakub Pazourek z Bystřice," uvedl Jindřich Slunečko, kantor ze spolupořádající ZŠ Benešov Jiráskova.