V polovině dubna (24. kolo) jste vyměnil bývalého sparťanského a reprezentačního parťáka Martina Frýdka na lavičce Graffinu Vlašim s úkolem dovézt mužstvo k záchraně. S bilancí dvě výhry, dvě remízy a čtyři prohry jste plán splnil. Jaký máte pocit z krátkého účinkování?

Převládá určitě spokojenost, protože jsem šel do Vlašimi s úkolem zachránit soutěž, což se podařilo.

Začal jste remízou s Klokany, ale poté přišla „ťafka" od Opavy. To Vám asi nebylo dobře po těle?

Nebylo a po zápase v Opavě jsem byl s naší hrou velmi nespokojený. Věděl jsem, že má Vlašim problémy hrát venku, což se v plné nahotě ukázalo. Byli jsme zakřiknutí, brzy jsme dostali gól a bylo po zápase. Pro mě, realizační tým i hráče to byl menší šok.

Zlom nastal v Ústí nad Labem, kde jste vyhráli a následně uhráli potřebný bod domácí remízou s Bohemians Praha. Spadl Vám kámen ze srdce?

Pomohlo nám, že jsme před zápasem v Ústí měli deset dní přestávku. Odmítli jsme nabídky na přátelské utkání, což bylo dobře. Snažil jsem se nabádat kluky, jak a co bysme chtěli hrát a oni to perfektně plnili. Měli jsme i štěstí, když Toma chytil penaltu. S Bohemkou jsme již uhráli potřebný bod, i když až v závěru.

V závěrečných dvou zápasech již byli hráči odevzdaní, což Vás samozřejmě štvalo.

V těchto zápasech jsme již chtěli tvořit kádr a udělat si obrázek, kteří hráči jsou vhodní pro příští sezonu. Chtěl jsem vidět v akci kluky, kteří pode mnou skoro nehráli. Zápasy jsme prohráli a ukázaly nám hodně.

Jak jste na hráče působil při svém příchodu?

Viděl jsem na nich ještě větší nervozitu. Ohrožení sestupem nebylo ještě akutní, ale najednou si začali hráči uvědomovat, že se něco děje, změnil se trenér, tak je to asi vážné, padl na ně psychický pres a báli se hrát.

Jak jste to řešil v kabině?

Snažil jsem se kluky uklidňoval, ale je to těžké. Záleží jaké máte v kabině silné typy, které by podržely ostatní. Důležitá je parta a gólman jak na hřišti, tak v kabině a Toma odvedl maximum. Když jsem přišel, tak jsem si vzal šest nejstarších a zdůraznil jim, že pokud se chceme zachránit, tak bude na nich ležet největší zodpovědnost. Pochopili to. Těžko se dělá titul nebo se zachraňuje jen s mladými hráči. Nakonec to vyšlo. V kabině jsou spíše hodnější kluci, potřebovali bychom nějakého raubíře.

Vlašim měla celou sezonu velký problém s obrannými standardními situacemi, což se nevyřešil ani Váš příchod, bývalého výborného obránce…

O to víc mě štvalo, že jsme góly ze standardek dostávali. Viděl jsem chyby při bránění, upozorňoval na ně, ukazoval, jak by se hráči měli zachovat a stejně jsme góly dostávali. Na lavičce je ale člověk bezbranný. Můžete na hráče zakřičet, ať vezme hráče, ale je již na něm, jestli to tak udělá. Když dostává mužstvo ze standardních situací góly, nemůže vyhrávat.

Kdybyste měl zhodnotit řady od brankáře, obranu, zálohu a útok, jakou by dostali známku?

Toma nás podržel v několika zápasech a má velký podíl na záchraně. Obrana nehrála tak špatně, ale neměla podporu záložníků. Dostávali jsme sice hodně gólů, ale za všechny nemůže jen obrana, ale je to bráněním celého mužstva. Záloha hrála dobře dopředu, ale dozadu hůř, hlavně krajní záložníci. V útoku jsme to měli těžké. Vyhnala, kterému se docela před mým příchodem dařilo, jsem kvůli zranění nezažil. Tak dostal šanci ve dvou zápasech Matějka, jenž byl v Opavě vystřídán Jíchou, který chytil šanci za pačesy, dal dva góly a již do konce byl naším útočníkem číslo jedna.

Kde je potřeba mužstvo posílit?

Potřebujeme posílit ve všech řadách.

Měl jste smlouvu jen do konce sezony. Budete tedy pokračovat ve Vlašimi i v nadcházející sezoně?

Není to nic definitivního, ale stále jednáme. Vše je závislé na více okolnostech, hlavní je, zda bude pokračovat hráčská a trenérská spolupráce Vlašimi se Spartou Praha.

Máte přesto přípravu na novou sezonu naplánovánu?

Ano. Příprava je naplánována i ohledně posilování kádru. Muselo se to udělat, aby měl potažmo nový trenér vše připraveno. Přípravné zápasy (Sparta B, Meteor Praha, pohár) a turnaj, kde budou hrát ligisté Znojmo a Jihlava, jsou již naplánovány.

Také kolují zvěsti, že se Vlašim spojí s Loko Vltavín. Co o tom víte?

Také jsem o tom slyšel, ale jsou to jen řeči, které ani já nemám potvrzené. Vše vyřeší až schůzka na Spartě, tam se rozhodne o všem.

Měl jste zatím dvě trenérské štace a obou případech, jak v Čáslavi, tak ve Vlašimi jste na jaře mužstva zachránil. Nebojíte se, že budete zaškatulkován jako František Straka, trenér záchranář?

To se uvidí. Zatím to beru pozitivně. Pořád jsem začínající hlavní trenér, i když se v trenérském prostředí pohybuju hodně dlouho. Není ale nic horšího než zachraňovat tým na poslední chvíli. Snem každého trenéra je, aby si mohl dělat přípravu podle sebe. Mám nějakou vizi, jak bych chtěl trénovat a hrát a je na mě, jak to do kluků dostanu. Vše je také závislé na hráčském materiálu, jak bude schopen moje požadavky splnit.

Jako hráč jste hrál většinou o titul. Jak to na Vás působí, když jako trenér hrajete na opačném pólu tabulky?

Těžko si zvykám, že již tolik nevyhrávám. Tlak je ale podobný a je to všechno o psychice. Když se ale hraje o titul, tak mužstva spíše přehráváte a máte to ve svých rukou. O záchranu Vás soupeři přehrávají.

Pokud zůstanete ve Vlašimi, tak byste asi nechtěl mít opět záchranářské starosti..

Určitě bych chtěl hrát uprostřed tabulky s klidem na koncepční práci, ze které by měl člověk radost. Pro trenéra je nejlepší, když dává na trénincích mužstvu nějakou tvář a hráči to potom předvádějí na hřišti.

Chodíte si ještě zahrát za starou gardu Sparty?

Jsem rád, že mi zdraví zatím slouží, takže pokud mám čas, tak si za starou gardu Sparty zahraju. Taky jsem ještě registrovaný v Nymburce, kam mě bratranec mé ženy loni nalákal, abych jim pomohl zachránit krajský přebor. To se povedlo a letos jsem si byl také za ně zahrát, jako nedávno v Berouně na umělce.

Vyrazíte vůbec na dovolenou?

Tím, že je to hektické a nevím, co se mnou bude, tak nikam nepojedeme. S rodinou jsme byli v zimě na dovolené, tak jsme si řekli, že letní nebudeme řešit. Možná si jen uděláme krátkodobý výlet po Evropě. Jen mi vadí, že si nestačím vypnout a vyčistit hlavu, protože pořád něco řeším. Nabíjí mě, když si lehnu na sluníčko, luštím křížovky a vypnu mobil, a to teď nemůžu.