Třetí rok v divizní sezoně zakončili fotbalisté SK Marily Votice přesně v polovině tabulky, t. j. na osmém místě. „Po těžkém podzimu, kdy jsme válčili i mimo hřiště, naše situace nevypadala dobře. Na jaře jsme udělali nové mužstvo s nějakou perspektivou, pokračovali jsme v nastolené práci a při troše štěstí jsme mohli mít daleko lepší umístění. Myslím si, že to co jsme si řekli v zimě, to se splnilo. V závěru se náš fotbal líbil jak divákům, tak fotbalové veřejnosti. Jsem spokojený, protože jsem dokázal během roku přestavět celé mužstvo, udělat velké zásahy, zavedl se klubový řád, který musí fungovat v každém mužstvu. Vypadá to, že to míří správným směrem. Přesto máme před sebou ještě hodně práce, tým budeme budovat s nějakou perspektivou dál a chceme hrát divizi s lepším umístěním,“ byl spokojený trenér Votic Ivan Pihávek a již se díval do budoucnosti.

Skončili jste bod za Benešovem, vadilo vám to nebo vás to nechávalo chladnými?


Ani jsme to moc „nekousali“. Byli jsme ale rádi, že v závěrečných zápasech předvádělo mužstvo kvalitní fotbal, mělo dobré výsledky. Takže jsme koukali jen na sebe a chtěli se zachránit. Benešov byl hodně silný, ale my jsme měli dobrý pocit ze zápasu u nich, který jsme sice prohráli, ale byli jsme asi herně lepší a měli více šancí. S klubem jsem se zžil a sám jsem proti Benešovu v dresu Příbrami odehrál plno zápasů a vím, jak utkání vypadaly. Bylo to na pokraji únosnosti, co se týká nasazení, důrazu a nebyl to žádný medíček. Uvědomuji si, že mezi Vlašimí, Voticemi a Benešovem je velká rivalita a vzájemné zápasy jsou pro někoho více, než jiné soutěžní utkání.

Těsně před začátkem jarní sezony odešli tři internacionálové a bývalý reprezentanti Horst Siegl, Michal Horňák a Zdeněk Svoboda do Blšan. Jak se zpětně díváte na jejich odchod?


Když se na věc podíváme z jejich pohledu, tak nám odešlo hodně zkušeností, což se týká herního projevu a zklidnění hry. Na druhou stranu s výhledem do budoucna to již nebylo to pravé, potřebovali jsme mužstvo oživit. Tito kluci kvůli povinnostem v jiných klubech moc netrénovali. Museli jsme tedy zaujmout stanovisko. Na začátku zimní přípravy jsme si s nimi sedli, nastolili jsme si podmínky naší spolupráce, věděli jsme, že to pro ně bude obtížné, ale jinak to udělat nešlo. Nakonec jsme se dohodli k ukončení jejich působení ve Voticích. Už přes zimu jsme pracovali na jejich adekvátní náhradě nebo spíše mladé krvi, chtěli jsme mít zaměřený fotbal do dynamiky.

Chyběl vám některý na jaře nebo je nový hráči nahradili?


Přišli nový mladí hráči, kteří se ukázali v dobrém světle. Výborně zahráli v obraně Ivan Faitl s Honzou Neubergem na stoperech, kteří měli alternaci s Ivanem Lukešem. Záložníkům trošku trvalo, než našli společnou řeč. V útoku se nám rozehrál Očovan, který Horsta Siegla nahradil. Myslím si, že se nám podařilo díry po odchozích hráčích zacelit.

Kdo z posil (Faitl, Neuberg, Očovan, Walter, Mašín, Knobloch) se nejvíce vyplatil a na hřišti pomohl?


Já bych nechtěl nikoho vyzdvihávat, protože každý přišel s nějakým úkolem a očekáváním. Očovan měl dávat branky, což se potvrdilo, sice mu chvíli trvalo, než se rozehrával. Velké překvapení mi připravili mladí hráči Faitl s Neubergem, kteří v závěru dohrávali na postech středních obránců a dlouho zraněného Gazmenda dobře nahradili. Knobloch s Walterem měli pomoci tvořit v záloze, což se podařilo, hlavně ze strany Knoblocha, který byl i alternací do útoku. Ze začátku, než si mužstvo sedlo, byly komplikace, protože každý kdo se zajímá o fotbal ví, že když přijde osm, devět hráčů, nebudou podávat ihned výborné výkony a přijdou výsledky. Čas jsme jim dali a oni nás přesvědčili, že jsme udělali správně. Už máme hráče, kteří jsme zabudovali do mužstva, chtějí hrát za Votice a dostavují se na tréninky. Fotbal není jen o tom, že si jdeme zahrát, ale také o partě, což se projevilo i na hřišti.

Nicméně Očovan, Faitl a Neuberg se vrací z hostování do svých klubů.


O tom jsme věděli, sháněli jsme je totiž na poslední chvíli. Není nikde psáno, že se k nám vrátí, ale jsme s nimi ve spojení. Pokud se v klubu neprosadí, tak kromě Očovana, jsme s Faitlem a Neubergem domluveni na další spolupráci.

Odešel z jarního kádru ještě někdo?


Brankář Ducheček je hráčem Sparty Praha, bydlí v Čáslavi a ta o něj projevila zájem. My jsme mu nebránili. S jeho výkony jsme byli spokojeni, měl však velkou smůlu, když se zranil v závěru zimní přípravy se stehenním svalem, což ho provázelo celé jaro a vyvrcholilo posledním zápasem, kdy se mu zranění opět obnovilo. Na druhou stranu už máme vytipovaného brankáře, který ho nahradí. Navíc Mašín zůstává.

Byl ještě někdo v zájmu jiných klubů?


Stálý zájem je o Vencu Houšku, kterého lákala Příbram do extraligového dorostu. I na další hráče se kluby ptají, ale jsme rádi, že jsme mužstvo dali dohromady a chceme pracovat na tom, aby mělo, čím dál, tím lepší výsledky. Takže nechceme mužstvo moc oslabovat.

Přijdou posily, odtajníte je?


Na posilách se pracuje, může přijít až šest nových hráčů, ale už by byli jen na doplnění nebo zvýšení konkurence a výkonnosti mužstva. Víme, kde nás tlačí bota, jsme v jednání s hráči, kteří hráli pravidelně třetí ligu, ale zatím je nechci zveřejňovat. Chtěl bych je ale přivítat již na první tréninku letní přípravy. S jedním fotbalistou, který vím, že by nám pomohl a má zkušenosti z ligové kabiny, jsem dohodnutý, že s námi přípravu začne.

Kde vás nejvíce tlačí bota?


Na postu brankáře, s novým jsme již domluveni, dále hledáme alespoň jednoho stopera, protože nevíme jestli se Faitl s Neubergem vrátí, chceme ještě posílit zálohu a po odchodu Očovana i na kvalitního útočníka. Chceme zvýšit konkurenci a herní úroveň mužstva. Máme ještě připraven nový model, aby více spolupracovalo áčko s béčkem.

Kádr se vám stabilizoval, věříte, že výkony mužstva půjdou v nové sezoně nahoru?


Pevně tomu věřím a záleží, jak se nám podaří zabudovat nové hráče do mužstva. Máme dále dost mladíků, kteří jsou slušně vybaveni, i když například Daniel nedostával tolik šancí, na to, jakou měl tréninkovou morálku.

Přípravu na novou sezonu začínáte kdy?


V úterý 7. července. Každý víkend nebo středy máme přáteláky nebo turnaje, takže mužstvo bude plně vytíženo.

Jaký máte cíl do sezony?


Hrát v horních patrech tabulky, nejlépe v těch nejvyšších.