Angažováním věhlasného trenéra Vlastimila Petržely do Vlašimi jste v zimě poměrně překvapili. Říkal, že v životě o záchranu jako trenér nehrál, přesto Fotbalovou národní ligu s velkou grácií definitivně čtyři kola před koncem pro Vlašim zachránil. Doufal jste, že by se mu to mohlo povést tak brzy?

Již v zimní přípravě jsem cítil, že jsme na dobré cestě a byl jsem plný očekávání jak vstoupíme do jara. První čtyři domácí zápasy jsme vyhráli a to byl základ pro brzkou záchranu. To, že jsme se zachránili téměř bez problémů a rychle, přičítám slabé jarní formě sestupujících týmů a hlavně našemu kvalitativnímu posunu.

Co je Petrželovo největší gró. Je to autorita, zkušenosti, psychologie nebo co to je, že hráči poslouchají jako hodinky?

Napadá mě mnoho pozitivních věcí, které bych mohl uvést, ale vyberu pro mě tu nejdůležitější. Vlasta ničemu neuhýbá, nazývá věci pravými jmény, férově a rychle řeší věci kolem sebe a kolem týmu ať jsou pozitivní nebo naopak.

Jak je to u takového trenéra působit jako asistent. Většinou se říká, že jeden trenér je ostřejší a jeden měkčí. Jak je to ve Vlašimi?

Vlasta zvládá všechny role, takže nepotřebuje osobnostně doplňovat. (smích)

Rád s ním spolupracuji, velmi mě to obohacuje a již teď mohu říci, že tato zkušenost mě výrazně ovlivnila a budu z ní v budoucnu čerpat. Myslím, že to platí i pro mého kolegu Vláďu Kouta.

Vedete také tréninky nebo jen Vlastimil Petržela a vy jen nosíte pomůcky na hřiště?

Převážně organizuji tréninkové jednotky a Vlasta vše kontroluje, sleduje hráče a koučuje. Spolu s Vláďou jsme kompaktní realizační tým. A pomůcky taky někdy nosím. Žádné práce se nezříkám. (smích)

Určitě jsou to pro vás neocenitelné zkušenosti sledovat takového trenéra při práci?

Souhlasím, k tomu není co dodat. Je to tak!

Konzultujete spolu některé věci ohledně sestavy a podařilo se vám někdy trenéra přesvědčit, že máte pravdu?

Konzultujeme a nevzpomínám si, že bych někdy měl pocit, že máme něco udělat jinak a pak si za tím šel a někoho přesvědčoval. Vlasta nikdy nic nedělá bezdůvodně a je přesvědčen o správnosti své cesty. Sleduji dopady jeho řešení a to mě posouvá dále.

Byl jste u týmu na podzim (manažer) i na jaře. Co se změnilo, kromě trenéra, že mužstvo na jaře začalo, hlavně doma vyhrávat a sbírat body pro záchranu?

Na podzim jsem nebyl součástí realizačního týmu a již se nechci vracet do minulosti, něco posuzovat a říkat co bylo jinak. V zimě jsme jednoduše přišli k týmu s cílem udělat vše pro záchranu a pro dobré jaro. To se podařilo a z tohoto pohledu můžeme být spokojeni. Misi záchrana Vlašimi ve FNL trenér Petržela více než splnil.

Říká se, že mít sebevědomí je 60 nebo 70 procent úspěchu. Podpoříte tuto teorii a je tomu tak i ve Vlašimi?

Je tomu tak všude ve sportu. Bez hlavy to zkrátka nejde!

Minulý týden vyšlo prohlášení, že trenér Petržela zůstává ve Vlašimi i pro příští sezonu. Sám však řekl, že je sice dohodnutý, avšak na smlouvu ještě nedal svůj podpis. Tak, kdy podepíše?

Nezabývám se tím, zda je na smlouvě jeho podpis nebo ne. Vlasta své slovo drží a pokud veřejně souhlasil s prodloužením nabízené smlouvy, tak je jisté, že ve Vlašimi bude na podzim pokračovat. To dokazuje také tím, že po dohodě jsme společně okamžitě začali budovat tým pro novou sezónu.

Jsou dvě kola do konce, jste zachráněni a trenér zůstává i pro další sezonu. To musíte být jako manažer spokojený?

Jsem nyní spokojený, ale ne uspokojený. Pokud tým udržíme pohromadě, což je naším cílem, tak se můžeme ještě zlepšovat.

Už sledujete nové „koně", které by jste mohli přivézt do Vlašimi a naopak máte již v hlavě, kdo tým opustí?

Pracujeme na tom, ale je příliš brzy na nějaký relevantní komentář.

Letní přípravu si bude dělat trenér sám nebo jí budete připravovat společně?

Hlavní slovo má trenér. Příprava mu musí vyhovovat. Skončíme hned po posledním zápase a Mostem, abychom se pak sešli již 22. června, kdy začne letní příprava.

Je pro vás těžší dělat asistenta trenéra nebo sportovního manažera?

Neumím na to odpovědět. Každá práce má svá specifika. Ani jedno není ve fotbale mou cílovou stanicí.

Máte licenci A, nemáte chuť začít dělat hlavního trenéra?

Rád bych v budoucnu vedl nějaký tým opět jako hlavní trenér, ale nyní jsem s pozicí asistenta spokojený.

Co byste chtěl v týmu o okolo mužstva změnit. Nebo je už všechno podle vašich představ?

To je otázka, na to jak mám silnou představivost. (smích) Ve fotbale je uspokojení cestou k neúspěchu. Zlepšovat se může spousta věcí kolem týmu, ale hlavně, zlepšovat se musíme sami. Takže pokud já budu lepší, lepší bude i tým.

Dvanáctého června začíná Mistrovství světa ve fotbale v Brazílii, bohužel bez české účasti. Přesto nepojedete se tam podívat na nějaký zápas?

Ne, do Brazílie se nechystám, protože mám červen nabitý povinnostmi. Na MS se ale strašně těším a zápasy si chci užít v televizi. Pro mě jsou favoritem Němci a černým koněm Američané.