Do turnaje žáků základních škol prvních až pátých tříd nastoupilo ve čtvrtek 10. května celkem dvanáct družstev, vítězů okresních finálových bojů ze šesti okresů.

Benešovsko zastupoval ZŠ a MŠ Benešov Karlov a ZŠ Jiráskova.

„Hraje se ve dvou věkových kategoriích a kluci bojují o jedno postupové místo na republikové finále do Teplic, které se koná osma a devětadvacátého května," řekl hlavní organizátor finálových klání Jindřich Slunečko s tím, že úroveň turnaje je výborná, vzhledem k tomu, že účastníci včerejšího turnaje se do z okresů museli kvalifikovat vítězstvím nad celou řadou soupeřících školních fotbalových družstev.

Jako možného favorita soutěže označil organizátor družstvo žáků ZŠ Příbram Březové hory, kde mají na škole speciální fotbalovou třídu.

„Všichni se jim to ale určitě budou snažit ztížit," dodal Jindřich Slunečko.

Zhruba v poledne usilovali fotbalisté z obou benešovských škol o postup do semifinále a zatímco v mladší kategorii do třetích tříd vládla o poločase u školáků z Karlova poměrně dobrá nálada díky dvoubrankovému vedení, u týmu ZŠ Jiráskova byla atmosféra o poznání hustší, protože ukazatel skóre hrál v neprospěch benešovských a navíc podle trenéra hráči nepodávali takový výkon, jak by si představoval.

Zpestřením prvního krajského finále na hřišti vlašimského Graffinu byla i soutěž o nejrychleji vstřelený gól.

Finálovým bojům malých a zapálených fotbalistů vedle trenérů a zástupců obou benešovských základních škol se zájmem přihlížel i generální manažer AC Sparty Praha Jaroslav Hřebík nebo Fotbalista roku 1967, bývalý hráč pražské Dukly a národního týmu ČSSR Ján Geleta.

KAREL CHLUMEC