Z rešerše Deníku vyplynulo, že přímý postup (dosažený na hřišti) po skončení uplynulé sezony odmítlo 45 klubů.

Nejkřiklavější příběhy? Dva kluby odmítly čtvrtou ligu (postaru divizi). Šok to byl v obou případech. Medlov – vítěz krajského přeboru Olomoucka – ještě na jaře sondoval možnosti. Poříčany, druhý tým přeboru Středočeského kraje, odmítl až několik dní po skončení sezony. „Asi to dost lidí překvapí,“ uznal kouč Miroslav Doležal s tím, že rozhodly peníze.

Unikátní mapa klubů, které odmítly přímý postup (článek pokračuje za grafikou)

close Unikátní mapa: kde všude odmítly kluby přímý postup? info Zdroj: Deník zoom_in Unikátní mapa: kde všude odmítly kluby přímý postup?

Za zmínku stojí i to, že takto odmítnuté postupy pak někde přinesly pořádný guláš (třeba z Olomoucka do divize nikdo nepostoupil). Ale chaos se odehrával také na druhé straně tabulek. Najednou se, klidně po pár dnech, zjistilo, že klub musí o patro níž.

Vraťme se ovšem zpět k příčkám, jež zajišťují radost. Soutěžní řád říká, že účast ve vyšší lize lze při odmítnutí nabídnout dalším týmům v pořadí, do 4. místa.

Leč i tato možnost má svá úskalí (byť jen někde). Příklad? Dodatečný postup mimo postupující místa je třeba na Praze-západ zpoplatněn: za start v okresním přeboru se do svazové pokladny posílá 10 tisíc korun.

Řekli byste: čím níž, tím větší chuť na slávu? Jak se to vezme.

K finančním starostem se přidává strach z debaklů. Některé týmy totiž kopírují osud Houslic ze seriálu Okresní přebor. U mnohých se počítá s rolí otloukánků.

Okamžitý pád je prorokován například Dětenicím. Až čtvrtý klub okresního přeboru na Jičínsku postoupil do kraje po odřeknutí tří soupeřů. V minulé sezoně přitom nezářil, prohrál hned sedm utkání (z 22).

Právě v Královéhradeckém kraji a na Vysočině je dle průzkumu nejvíce týmů, které odmítly postup. Naopak třeba na Plzeňsku (a v dalších čtyřech krajích včetně Prahy) se odřeknutí týkalo jediného celku.

Rarita pod Ještědem. Šampioni ze všech okresů odmítli postup do kraje

Přemlouvání, přemýšlení… Letní pauza na Liberecku přinesla dost zvláštní raritu. Šampioni ze všech čtyř okresních přeborů odmítli postoupit do kraje. Konkrétně: Jestřebí (Česká Lípa), Višňová B (Liberec), Martinice (Semily) a Josefův Důl (Jablonec nad Nisou).

„Hráči jsou starší, mají svá zaměstnání, málo času na tréninky. Zůstáváme v přeboru,“ řekl jasně Pavel Kolář, šéf Jestřebí. „Pro hráče by to bylo časově náročné. A hlavně nemáme žádné dětské týmy. Museli bychom zaplatit pokutu deset tisíc korun. A to není málo,“ zdůraznil Zdeněk Miksa, vedoucí týmu FK Josefův Důl.

Do I.B třídy šly nakonec tři celky. Z Jablonecka to byly Jenišovice (v tabulce třetí tým), z Liberecka pak Mníšek (druhý tým) a Jokers (třetí tým). Obě skupiny I.B třídy mají kvůli tomu pouze třináct účastníků. „Je to smutné, vůbec nechápu, proč nikdo nechtěl postoupit z okresu Česká Lípa,“ zakroutil hlavou Lukáš Havlas, kouč Lindavy, která do I.B třídy postoupila v sezoně 2021/2022.

Bizár na Moravě: Změna okresu neprošla. A tak zůstali v „pralese“

Velký Ořechov má krásný výhled do okolní krajiny, na Vizovické vrchy. Hrají tady fotbal, v uplynulé sezoně dokonce zdejší tým ovládl nejnižší soutěž, IV. třídu. Ale euforii v malé obci na Zlínsku teď vystřídala zlost. Z postupu sešlo.

„Řeknu to, jak to cítím: jsem hodně naštvaný!“ vzkázal trenér Pavel Kopl. Velký Ořechov začínal v roce 2023 de facto od nuly. Vzdal kraj (z I. B třídy šel do kvalitativně nejhorší ligy). Zkušený výběr soupeře deklasoval, tabulku ovládl se sedmibodovým náskokem. Vysloužil si možnost postupu do III. třídy.

Jenže… Přáním klubu bylo naskakovat na Uherskohradišťsku, nikoliv na Zlínsku. Kvůli derby, snazšímu cestování. Vznikla domluva, potvrzení funkcionářů. „Pak ale zjistili, že jim přebýváme,“ hlesl Kopl. „Nešťastná souhra náhod,“ vzkázal šéf OFS Uherské Hradiště František Miko. Triumf nic neznamenal. Ořechov se vrátil na Zlínsko, leč tam už měli rozlosováno bez něj. A tak se znovu ocitá v „pralese“.