Předposlední místo a sestupový pád do I. B třídy se „podařil“ fotbalistům FK Metaz Týnec nad Sázavou v sezoně 2006/2007. Pamětníci musí dlouho pátrat v paměti, kdy se naposledy v Náklí hrála I. B třída. „Zlom nastal po domácí porážce s Chocerady, kdy mužstvo totálně selhalo,“ uvedl jednu z příčin sestupu již bývalý trenér Týnce Zdeněk Machač.


Co byly největší příčiny sestupu do I. B třídy?


Kádr mužstva, který svojí kvalitou I. A třídě neodpovídal, dále jsme neproměňovali spousty šancí a měli velmi špatné vylosování.


Po podzimu, kdy jste skončili na 13. místě z šestnáctičlenného peletonu jste si pochvaloval zimní přípravu i příchody. Proč tedy záchrana nevyšla, když mělo být mužstvo kvalitnější?


V zimě jsme opravdu kvalitně potrénovali, ale to vám výsledky nezaručí. Proti podzimu mělo být mužstvo kvalitnější, ale Jan Dvořák, který vstřelil v šesti zápasech sedm gólů, nám každý druhý týden z pracovních důvodů nemohl hrát a v polovině jarní soutěže odešel do zahraničí Michal Dvořák. Navíc na podzim jsme nedávali moc gólů, ale aspoň jsme jich moc nedostali. Na jaře byla naše obranná činnost velmi špatná a měli jsme jeden z nejhorších útoků. Kdybychom nedali Suchdolu pět gólů, tak byl průměr hrozný.


Neuškodil vám také zimní odchod kanonýra Miroslava Stibůrka, který vstřelil za půl sezony devět branek?


Byl to jeden z našich největších problémů. Ač Míra Stibůrek pracoval na hřišti více nebo méně pro mužstvo, za půl sezony devět gólů dal a na nějaké nahrál. To nám strašně chybělo.


Měl ho nahradit zkušený Vladimír Veselý. To se mu ale asi nepovedlo?


Vláďa je kvalitní fotbalista, velmi dobrý hráč do pole, bohužel zklamal nás v koncovce. Vstřelil jen dva góly za patnáct zápasů, což je velmi málo.


Jaro jste rozjeli dobře a vyhráli u aspiranta na postup v Kutné Hoře 2:1. Poté jste ale začali prohrávat. Proč?


Zlom nastal domácí porážkou s Chocerady hned ve druhém jarním kole, kdy mužstvo totálně selhalo. Od té chvíle se nám přestalo dařit. V Uhlířských Janovicích, Bakově a Benátkách jsme neproměnili spousty šancí a většinou jsme inkasovali v druhých poločasech nebo během hry góly, které obrana na úrovni I. A třídy nedělá.


Závěr jste nezvládli. V posledních pěti zápasech jste nebodovali, a tím jste si podřízli definitivně větev v I. A třídě.


Měli jsme velmi špatné vylosování. Ostatní mužstva, která s námi hrála o bytí a nebytí vyhrávala. Příkladem jsou Uhlířské Janovice, které dva zápasy doma prohrály a vzápětí na to vyhrály překvapivě venku. My jsme měli v posledních třech utkáních doma mužstva, které hrála na postup nebo již byla postupujícím (Rožďalovice, Litol, Kunice). Na ně jsme prostě neměli. Devět mínusových bodů bylo posledním hřebíčkem do rakve.


Výsledky a výkony mužstva vypadaly, že hráči nemají potřebnou vůli a sílu se o záchranu poprat.


Upozorňoval jsem dopředu, že po minulé sezoně, která byla výborná a skončili jsme na čtvrtém místě, je potřeba kádr vhodně doplnit a omladit. Měli jsme druhý nejstarší kádr v soutěži. Po odchodu Mirka Stibůrka a Michala Dvořáka se mužstvo doplnilo o hráče, kteří neměli zkušenost se soutěží (Kavoň, Kaňka a Moravec). Ať se snažili sebevíc, což jim nemohu upřít, s nimi se soutěž nedá utáhnout. Myslím si, že I. A třída byla letos po rozšíření na šestnáct mužstev velmi kvalitní. Služebně starší kluci všechno neutáhnou.


Bude potřeba řez mužstvem?


Po pěti letech mě velmi mrzí, že se sestupuje, ale jsou příčiny, které nejsou jen na hřišti. Áčko by mělo být vrcholem pyramidy, ale celou dobu jsem cítil, že není dostatečná podpora a kvalitní funkcionářský kádr, aby se mužstvo mohlo dobře pohybovat v I. A třídě. Byl jsem chvíli jako trenér na pokraji zhroucení, nevěděl jsem kudy kam a neměl jsem se o koho opřít.


Jako trenér jste po pěti letech v Týnci skončil. Půjdete na dovolenou, nebo jste dostal nabídku trénovat jinde?


Pokud se najde nabídka, která bude vyhovovat oddílu a mně, tak bych chtěl dále věnovat trenérské práci. Zatím jsem zůstal v Týnci a pracuji něco jako sportovní ředitel. Prezidentovi Jandovi jsem slíbil, že bez jakých emocí budu pomáhat áčku, béčku i dalším týmům v Týnci, protože je tam třeba řešit spousta věcí.


Z pozice vaší nové funkce mi řekněte, proč se Týnec přihlásil do jiné skupiny I. B třídy než jsou ostatní mužstva okresu Benešov.


Hodně lidí okolo týnecké kopané nám to vyčítá, ale sami hráči přišli, že by radši chtěli hrát jinou skupinu. Čekalo by nás jedno derby za druhým, které jsou hrozně ošidné, vyhecované, velká rivalita a nikdy se neví dopředu, jak výsledek dopadne. Nakonec jsme se dohodli a s hráči souhlasili, že na jeden rok to změníme a uvidíme, co to udělá.


Budete ale jezdit na zápasy větší dálky?


Někdo nám může vyčítat ekonomickou stránku, ale my jsme zvolili cestu, kterou dělá spousta klubů již delší dobu, a to na zápasy dojíždět osobními auty. Tím snížíme náklady klubu, protože výdaje na autobus, v kterém sedělo čtrnáct hráčů, čtyři funkcionáři a čtyři diváci, je přepychem a u pěti aut budou náklady poloviční.


Nevyčítají vám lidé ještě, že by na derby chodilo více lidí, než doposud?


Vyčítají. Týnec je na tom podobně jako Benešov. Když se hrál v loňské sezoně dobrý fotbal, tak stejně v Týnci chodilo v průměru padesát diváků. Stejné je to u Benešova. Na okresní město v divizi by mělo chodit více, než dvě stovky lidí.


Kdo se po vás stal hlavním trenérem áčka?


Jarda Žížala a asistenta mu bude dělat Kavoň starší.


Kdo přišel a odešel z mužstva?


Gólman Máca jde na operaci s loktem, a tak jsme prodloužili hostování Ládi Kouta. Jednáme s Benešovem o příchodu některého z hráčů a sháníme brankáře. Musí se dát větší prostor mladým hráčům, ale to nevidím moc dobře, hlavně díky jejich přístupu. To nejsou tahouni, jsou to hráči, kteří přijdou, jen když mají chuť, i když bych křivdil těm, kteří se již zaběhli jako Mach, Kaňka a Moravec. Doufám, že se dohodneme s Rudnou na prodloužení hostování Slávy Jelluše, protože je to kvalitní fotbalista. Dva hráči, které jsem měl během minulé sezony rozjednané, mi řekli, že I. B třídu ještě hrát nechtějí.


Kdy začal Týnec přípravu na novou sezonu?


V úterý 10. července, sehráli zápas v Lešanech se Sedlčany a prohráli 0:3. Teď hraje Týnec v sobotu doma od 18 hodin s Čafkou, potom odpolední turnaj v Pyšelích, jede do Nespek, doma s Poříčím, do Struhařova a generálku má v neděli 12. srpna s Maršovicemi.