Ať už „nová“ strahovská generalita nebo mocná agentská lobby, která leckdy tahá za provázky, nebo alespoň popotahuje za nitky, ve výběrech seniorských.

Sám trenér v rozhovoru s médii na téma výběru hráčů loni prohlásil: „Když nehrajete v klubu, nemůžete přece nastupovat v reprezentaci…“ Toto prohlášení je ale v přímém rozporu s výběrem brankářů ke kvalifikačnímu zápasu se San Marinem, pro které byli vybráni z naší ligy Hanuš a Vaclík. Prvně jmenovaný neodchytal v této sezoně v lize ani minutu – nominace talentovaného Tomáše Vaclíka je jistě zasloužená, ale ani on se v minulé sezoně v dresu Vítkovic nevyhnul výkyvům formy a zranění. Absurdní je rovněž výběr náhradníka za zraněného Hanuše – Roman Valeš v pozici „trojky“ ve Slavii ještě na podzim neodchytal soutěžní zápas.

Všechna kritéria včetně aktuální formy splňuje například nadějný Michal Toma z Vlašimi, který ze všech potenciálních adeptů na post navíc odchytal v sezoně nejvíce zápasů (z posledních 5 soutěžních navíc čtyři s čistým kontem). Paradoxně se ale nevešel ani mezi náhradníky.

Pro nezasvěcené; tento hráč odchytal před 2 lety při vítězném tažení Vlašimi III.ligou ve svých 20 letech 23 nul (?!) a v minulém ročníku II.ligy nelovil míč ze sítě celkem 9x.

Nikdo z jeho konkurentů na post gólmana „21“ se nemůžu pyšnit takovou bilancí spojenou s vyrovnanými výkony. Na povolání do reprezentace je to stále ještě zřejmě málo. Jinými slovy si lze vzkaz reprezentačního lodivoda našich „lvíčat“ interpretovat takto: „Můžete chytat sebelépe, ale na nominaci to stejně nestačí“. Vlašim bude muset pravděpodobně postoupit do 1.ligy a tam Toma vychytat Spartu, Slavii, Ostravu a Jablonec - nejlépe vše s nulou a při zápasech Vlašimi venku.

Za poslední rok (kvalifikační cyklus) se víceméně střídají 3-4 brankáři – Štěch (pro zajímavost jeho statistika v Anglii jsou tři soutěžní utkání za poslední 2 roky), Hanuš, a Vaclík, jako náhradník byl loni ještě povolán Jakubov z Dukly Praha „B“ (zřejmě pro zvýšení jeho sebevědomí v průběhu ČFL).

Michal Toma i přes to, že chytá stabilně poslední 2 sezony (ne)dostal šanci - pouze 1x byl nominován jako náhradník ve všech soustředěních reprezentace „21“.

Jakub Dovalil je jistě muž na svém místě, odborník s praxí v Německu, hovoří za něj výborné výsledky, ale neměl by přehlížet a ignorovat hráče, za kterými nestojí milionářský klub nebo vlivný hráčský agent, ale poctivá tvrdá práce vyvážená dobrými výsledky.

ADOLF EXNER