Podařilo se Vám uhrát nejlepší výsledek v Benešově za poslední léta v divizi a čtvrté místo Vás musí těšit?

Určitě mám velkou radost z konečného čtvrtého místa a především ze hry, kterou kluci celý rok předváděli. Pánové Machač s Brožkem rozbili vše, co velmi dobře fungovalo a věci, které měli řešit razantně, jedou vesele ve starých kolejích. Kdybychom skončili s 36 body na jedenácté místě, vedení by mělo určitě radost, protože se mohla ušetřit spousta peněz. Co Vám je platné, že uhrajete nejlepší výsledek za poslední léta, když ve vedení sedí velcí fotbaloví odborníci.

Počet 53 bodů je také úctyhodný a na Benešov nečekaný.

Během dvou let kluci vytvořili skvělou partu, která má obrovskou vnitřní sílu. Měli velkou chuť se stále zlepšovat a velmi dobře a pravidelně trénovali. Počet bodů a umístění je odměnou za výborně odvedenou práci. Myslím, že nebýt výpadku mezi 8. - 13. kolem (získali jsme ze šest zápasů pouhé čtyři body) mohli jsme do posledního kola hrát o postup. Musím uznat, že jediné mužstvo, které bylo na jaře lepší než Benešov, byli Votice.

Je v silách mužstva hrát ještě lépe a usilovat o případný postup do ČFL?

Jarní část tohoto ročníku, jsme odehráli téměř na hranici svých možností. Pokud by Benešov chtěl postoupit do ČFL, musel by přivést dva až tři hráče, kteří by zvýšili konkurenci. Během jara jsem měl vybrané velice kvalitní hráče a téměř vše předjednané. Vždy jsem se snažil vybrat takové kluky, kteří zapadnou do skvělé party v Benešově. Myslím, že všichni hráči, kteří přišli do Benešova před loňskou sezónou, nám pomohli udělat další krok směrem nahoru. To musel vidět každý, kdo o fotbale něco ví.

Na jaře jste v domácím prostředí ztratili ze sedmi zápasů pouhý bod hned v prvním zápase s Hořovickem. Držel jste se tedy kréda „Doma se musí vyhrávat a z venku občas přivézt bod?“

Myslím, že jsme si u soupeřů vybudovali velký respekt. Hráčům narostlo sebevědomí a začali si hodně věřit. V několika zápasech se nám podařilo otočit výsledek, a to nás neustále posilovalo. Naučili jsme se udržet i jednogólové vedení. Benešov se stal nedobytnou pevností a venku jsme bodovali velmi často. Na jaře jsme získali 28 bodů, a to se v Táboře a Domažlicích opravdu vyhrát nedalo.

Probudil jste také kanonýra Martina Turka, který k umístění pomohl 16 góly. Jak se Vám to povedlo, když se v loňské sezóně trápil a vstřelil tři góly?

To, že je Martin skvělý útočník jsem věděl dříve, než jsem začal Benešov trénovat. Když jsem nastoupil na trenérskou lavičku, s Martinem jsem hodně komunikoval. Řekl jsem mu, že nemá natrénováno a až dožene tréninkové manko, začne zase střílet branky. On to velmi rychle pochopil, během dvou let nevynechal žádnou přípravu a docházku na trénink měl téměř 100 procent. Sladkou odměnou za vynikající přístup je 16 vstřelených branek.

Mužstvo působilo v zápasech soudržně a jak se říká „táhlo za jeden provaz“. Přesto vyzdvihl byste někoho, kdo byl nenahraditelný nebo se špatně ve hře nahrazoval?

Jsem zastáncem názoru, že jeden bez druhého na hřišti nic neznamená. Nikdy jsem mezi hráči nedělal rozdíly a každý si musel své místo vybojovat. Celé mužstvo bylo mimořádné, proto nemusím nikoho vyzdvihovat ani jmenovat. Všichni byli nenahraditelní.

Ani zranění Vás na jaře tolik netrápila.

Když jsem nastoupil do Benešova, mužstvo bylo v katastrofálním stavu po fyzické i psychické stránce. V prvním mistrovském utkání chtělo v 70. minutě střídat pět až šest hráčů. Až na vyjímku (Havlíček) mají za sebou všichni hráči tři velmi náročné přípravy. Pokud máte natrénováno a jste silní, zranění se Vám většinou vyhýbají.

Výsledek pěkný, bodů plný pytel. Zdálo by se, že je všechno v pořádku a vše funguje. O to více překvapila zpráva, že u mužstva po sezóně končíte. Vedení Vám poděkovalo za odvedenou práci, ale kvůli nedostatku financí v SK Benešov a Vašich finančních požadavků jste musel skončit. Jak se k tomu stavíte a nemrzí Vás, že jste se nedohodl s vedením a nepokračoval dál?

Jen pro upřesnění, moje finanční podmínky byly v divizi naprosto standardní. Na mém dalším působení v SK Benešov jsem se dohodnout nemohl, protože vedení se dohodnout nechtělo. Je těžké se na něčem dohadovat, když neproběhne žádné jednání. Koncem dubna mi pan Brožek sdělil po telefonu, že pro mě mají na příští sezónu připraven poloviční plat a seberou mi asistenta Martina Bártu. S tím jsem nemohl souhlasit. A veškerá další komunikace ze strany vedení byla přerušena. Myslím, že pánové Machač s Brožkem určitě vymyslí nějakou věrohodnou pohádku o mém odchodu. Důkazem jejich náklonnosti k mé osobě byl poslední zápas sezóny. Rozloučit se přišlo celé mužstvo, realizační tým včetně Tomáše Turka a též skvělý fan club. Jen tito dva mimořádní funkcionáři tak trochu zapomněli. Hlavně když píšou nějaký článek, nikdy nezapomenou pochválit jeden druhého.

Za vašeho dvouletého působení jste zažil dvě vedení. V prvním defakto fungovaly jen dvě osoby, předseda Jan Klimovič a sekretář Tomáš Turek.

S prvním vedením jsem vycházel velmi dobře. Tomáš Turek nastoupil do funkce sekretáře ve stejném období jako já na trenérskou lavičku. Nikdy jsme spolu žádné konflikty neměli a jsem přesvědčen, že z něho bude kvalitní sekretář. Jan Klimovič je velice seriózní a čestný člověk, bohužel až moc hodný na vedoucí funkci. A to byl problém. Jsem moc rád, že jsem s ním mohl pracovat, přeji mu jen to nejlepší a především pevné zdraví. Velký obrat nastal hned po únorové valné hromadě, kde vše nedopadlo podle předpokladů a za hlavního viníka jsem byl označen já. Mám ale naprosto čisté svědomí, nikdy jsem nikoho neovlivňoval. Pokud bych to totiž udělal, volby by dopadly úplně jinak.

V únoru se změnilo vedení, předsedou se stal bývalý trenér B mužstva Zdeněk Machač, místopředsedou Miloslav Brožek, sekretářem zůstal Tomáš Turek a čtvrtým členem je Richard Vachoušek. Jak jste s nimi vycházel?

Především měl být nový výbor pětičlenný a neměli v něm pracovat žádní trenéři. Stanovy – nestanovy, výbor byl zvolen pouze čtyřčlenný a aby toho nebylo málo, dvě nejvyšší funkce si rozebrali současný a bývalý trenéři B mužstva. Je až s podivem, jak si oba začali rozumět a prosazovat především svoje zájmy. Názory měli vždy diametrálně odlišné, než jsem měl já.

Máte nějaký příklad?

Ano. Když jsem například přeřadil Bredlera z dorostu do A mužstva, bylo to špatně, protože dostal přednost před hráči z B mužstva. Nikoho ale nezajímalo, že je pro klub velmi perspektivní a má větší kvalitu než hráči B mužstva. Proto jsem už před začátkem jarní části přemýšlel o odchodu. Když jsem si ale vzpomněl na kluky v kabině, rozhodl jsem se zůstat.

Myslíte si, že nové vedení pomůže nastartovat Benešov do lepších časů?

Nemyslím, protože v čele vedení chybí velká osobnost, jakou byl bezesporu pan Sládek. Musí to být člověk, který má přirozený respekt, autoritu a všichni ho uznávají. Pánové Machač s Brožkem zatím jen vše dobré společně bourají. Až spolu něco velkého dokážou, rád se jim přijdu osobně omluvit za své ostré výroky. Zatím jsem ale naprosto klidný.

Vaše úspěšná mise v Benešově skončila, nahradí Vás na trenérském křesle asistent a kamarád Martin Bárta. Myslíte si, že tým bude pokračovat v zaběhnutých kolejích?

Téměř celé mužstvo zůstalo pohromadě a Martin je výborný trenér a skvělý člověk. Proto pevně věřím, že bude pokračovat v naší rozdělané práci a kluci se budou neustále zlepšovat. Určitě jim budu držet palce.

Jak hodnotíte Vaše působení v Benešově?

Jsem moc rád, že jsem měl tu čest, trénovat tak skvělou partu kluků a spolupracovat s velmi kvalitním realizačním týmem včetně maséra Petra Skaláka (Čenda). Všem Vám moc děkuji za nádherné zážitky a nezapomenutelné dva roky.

Kam teď povedou Vaše kroky, do jiného mužstva nebo si na chvíli od fotbalu odpočinete?

Vzhledem k tomu, že mám dvě děti, které mě téměř neviděli, rozhodl jsem se zůstat doma a dobít energii pro případné další angažmá. Zítra ale může být vše jinak. Závěrem bych chtěl poděkovat panu Sládkovi za možnost trénovat SK Benešov.