Na zeleném pažitu se proháněla rovná stovka malých fotbalistů i fotbalistek, kterým nezkazilo radost z fotbalu ani vrtkavé počasí se střídáním sluníčka a dešťových přeháněk.

Turnaje starších přípravek se zúčastnilo jen pět týmů – obhájce loňského vítězství Sokol Zásmuky, FK Soběhrdy, FKM Posázaví, Sokol Struhařov a domácí Sokol Ostředek. Hrálo se systémem každý s každým. V případě nerozhodného výsledku se kopaly penalty a vítěz rozstřelu si připsal do tabulky druhý bodík.

Ačkoliv se hrálo skupinově, tak se za nevypsané finále dá považovat dramatický zápas mezi Zásmuky a Soběhrdy, který skončil těsnou výhrou 2:1 pro Zásmuky. Zásmučtí špunti tak všechna svá utkání vyhráli a po zásluze se po roce obhájili turnajový titul (potřetí v historii).

O pořadí na dalších místech nebylo jasno do konce posledního utkání, ve kterém se utkaly Soběhrdy a Posázaví. Jakákoliv výhra dávala Soběhrdským jistotu druhého místa a bronz by připadl domácím. Při výhře Posázaví v normální hrací době by stříbro putovalo do Ratají nad Sázavou, kde klub sídlí. Soběhrdy by získaly bronz a domácí by smutnili ze čtvrtého místa i při jakémkoliv bodovém zisku Ratajských.

Poslední zápas byl velmi dramatický, týmy se střídaly ve vedení. Ještě pár vteřin před koncem vedly Soběhrdy 3:2 a ostředečtí špunti už jásali nad bronzem. Poslední střela Ratajských však skončila v soběhrdské síti a o medailistech bylo jasno. Při rovnosti bodů mezi Ostředkem a FKM Posázaví rozhodlo pravidlo o větším počtu vstřelených branek. Domácí tedy skončili čtvrtí, přestože Posázaví ve vzájemném zápase porazili po penaltovém rozstřelu.

Nejlepším střelcem turnaje byl s jedenácti brankami ratajský Šimon Tichý. Nejlepším hráčem byl vyhlášen Šimon Kohoutek ze Zásmuk a titul nejlepšího gólmana získal soběhrdský Jakub Stolař. Sladkou odměnu v podobě velké čokolády si odnesl také nejmladší hráč turnaje Stanislav Kysela ze Soběhrd (r. 2008).

Domácí nezvládli penalty a byli druzí

Starší žáci zápolili ve třetím ročníku turnaje O pohár SPZV Ostředek a.s. Kromě domácích hráčů se v něm představili fotbalisté Sokola Zásmuky, Sokola Krhanice a Sokola Struhařov. Turnaj se hrál rovněž systémem každý s každým s penaltovým rozstřelem při nerozhodném výsledku.

Zásmučtí žáci napodobili své mladší kolegy, a tak při zpáteční cestě bylo v autobuse určitě veselo. Moc ale nechybělo, aby pohár za první místo zůstal doma. Ostředečtí žáci neudrželi ve vzájemném zápase vedení a tak následovaly penalty, po kterých se radovaly Zásmuky. Třetí místo vybojoval tým z Krhanic.

Korunu nejlepšího střelce si pěti brankami vystřílel ostředecký Jakub Jiřík. Jeho spoluhráč Martin Filípek byl vyhlášen nejlepším brankářem. Nejlepším hráčem se stal zásmucký Jaroslav Olah.

Nejlepší tři týmy v obou kategoriích si z Ostředku odvezly poháry a medaile, nechybělo ani dětské šampaňské. Všechny týmy dostaly fotbalový míč a slevovou poukázku na fotbalové vybavení. Každá z přípravek byla odměněna taškou plnou sladkostí.

Ocenění jednotlivci obdrželi kromě pohárů i poukázku na jídlo. Každý hráč si cestou domů mohl přečíst fotbalový časopis. Sladkou náplastí pro hráče všech týmů, které nezískaly medaile, byly koláče.

Všem našim podporovatelům i těm, kteří se na zdárném průběhu celé akce podíleli, patří naše velké poděkování.

Výsledky zápasů a umístění

O pohár SPZV Ostředek a.s.

Ostředek – Struhařov 3:1 (1:1), Kubíková, Jiřík, Žerava – Kuchař.

Zásmuky – Krhanice 3:1 (1:0), Čáp, Olah, vlastní – Mixa.

Ostředek – Zásmuky 1:1 (0:0), 0:2 na PK, Jiřík – Zábraha (penalty Olah, Chylík).

Struhařov – Krhanice 0:5 (0:1), Š. Doležal 3, Brabec, Mixa.

Ostředek – Krhanice 3:2 (1:0), Jiřík 3 – Šimek, Mixa.

Struhařov – Zásmuky 4:7 (3:4), Koza 2, Kuchař 2 – Bárta 4, Čermák 2, Olah 2.

Pořadí: 1. Sokol Zásmuky 8 bodů, 2. Sokol Ostředek 7, 3. Sokol Krhanice 3, 4. Sokol Struhařov 0 bodů.

JOMA CUP 2015

Ostředek – Posázaví 5:5 (3:3), 4:3 na PK, Vrána 3, J. Biras, Vít Bareš – Tichý 3, Mejstřík 2.

Struhařov – Soběhrdy 0:6 (0:3), Novák 2, Kaňka 2, Mikulanda, J. Stolař.

Ostředek – Struhařov 4:0 (1:0), Vrána 2, Pejša, Rezková.

Zásmuky – Posázaví 8:3 (2:2), Kohoutek 4, Štěpina Jiří 2, Bárta 2 – Tichý 2, Mejstřík.

Soběhrdy – Ostředek 2:0 (1:0), Kotková, Novák.

Struhařov – Zásmuky 0:5 (0:2), Kohoutek 2, Mrázek, Hrdina, Štěpina.

Zásmuky – Soběhrdy 2:1 (1:0), Kohoutek, Mrázek – Novák.

Posázaví – Struhařov 4:0 (1:0), Tichý 3, Mejstřík.

Zásmuky – Ostředek 4:1 (4:1), Kohoutek 2, Bárta, Štěpina – J. Biras.

Posázaví – Soběhrdy 3:3 (1:1), 1:2 na PK, Tichý 3 – Novák 3.

Pořadí: 1. Sokol Zásmuky 12 bodů, 2. FK Soběhrdy 8, 3. FKM Posázaví 5, 4. Sokol Ostředek 5, 5. Sokol Struhařov 0 bodů. 

MAREK ŠKVOR