Fotbalisté Týnce nad Sázavou jsou sice nejlépe postaveným okresním mužstvem v I. B třídě, skupině D, ale trenér Miroslav Bubeník není moc spokojený se zimní přípravou. „Stále kvůli nemocím nebo jiným věcem někdo scházel. Chybí nám práce s míčem, protože v Týnci není, kde trénovat. Takže je to herně špatné a do toho bylo špatné počasí,“ posteskl si kouč Týnce, jemuž se kádr nezměnil, jen se uzdravil útočník Dominik Šejstal: „Jenže přibral deset kilo, tak bude hrát stopera, kde tři zápasy odehrál s Honzou Stibůrkem velmi dobře.“

V přípravných zápasech Týnec třikrát vyhrál a třikrát prohrál. „Když uhrajeme stejně bodů jako na podzim a zůstaneme na místě, kde jsme, tak to bude asi maximum, co v této situaci můžeme očekávat,“ nastínil cíl do jara Miroslav Bubeník, jehož mělo čekat v neděli okresní derby v Miřeticích. Zda se bude hrát, je ale ve hvězdách.

Miřetice, 7. místo

Po špatném začátku (pět kol, dva body) se fotbalisté Miřetic rozjeli a nakonec se bodovým přísunem dostali až na sedmou pozici. „Ve stejném duchu chceme pokračovat i na jaře, nicméně potřebujeme zvládnout začátek, abychom se nejdříve zachránili. Když se nám to podaří, tak se chceme posunout v tabulce výš, bavit se fotbalem a přichystat mužstvo na příští sezonu,“ nastínil plán na jaro trenér Petr Naňák, jenž tým převzal před sezonou.

V zimní přípravě absolvovalo mužstvo tradiční kondiční soustředění v Pálčicích, kterého se zúčastnil skoro celý kádr. Ten jinak trénoval podle klimatických podmínek buď v miřetické hale, na vedlejším osvětleném hřišti ve Zdislavicích nebo na umělé trávě ve Vlašimi (společně s Křivsoudovem). „Jádro osmi, devíti hráčů chodí celkem pravidelně, u zbytku je to o poznání slabší,“ podotkl kouč.

Tým sehrál pět přípravných zápasů a všechny vyhrál (Divišov 4:3, Mladá Vožice 4:1, Pacov 5:1, Křivsoudov 3:2 a Neveklov 7:2. Z 27 gólů vsítil 17 kanonýr Jenšík. „Jsem z toho nervózní, že i když nehrajeme vůbec dobře a často nejsem spokojený s naší hrou, tak jsme všechno vyhráli. Snad nepřijde první letošní ztráta bodů v prvním mistráku,“ na oko se děsí Petr Naňák, jehož čeká na začátek jara derby s Týncem.

Do kádru přišla velká posila, navrátilec Jiří Kamarýt z Votic a na stoperu zkoušel trenér Petra Hejného ze Zdislavic. „Větší posílení kádru připravujeme v letním přestupním termínu,“ hlásí Petr Naňák.

Teplýšovice, 8. místo

Hráči Teplýšovic začali zimní přípravu již 11. ledna. „Zakládám si na kondici týmu,“ říká trenér Roman Sedlařík, jenž je známý, že přípravy v týmech začíná poměrně brzy a dodává: „Trénovali jsme třikrát týdnu - jeden jsme posilovali, jeden byl s míčem a jeden jsme běhali. Navíc jsme začátkem února měli soustředění na Vysočině, kde jsme měli jedenáct tréninkových jednotek.“

Zimní příprava proběhla podle trenéra kvalitně, s minimálním počtem omluvenek a potěšilo ho, že se kádr rozšířil: „Nikdo neodešel, jen ze zdravotních důvodů přerušil činnost Pavel Chomát. Na druhou stranu se ale po zranění vrátili Jirka Dřízal a Jarda Nerad (momentálně má ale natažený sval), přišel Lukáš Maršoun z Nespek a do přípravy se vrátili Tomáš Kamenský a Petr Vilímek,“ podotkl k novinkám v hráčském kádru.

Ten sehrál pět přípravných zápasů, ve kterých se pomalu zlepšoval – Poříčí nad Sázavou 1:6, Nespeky 0:9, Sázava 2:3, Neveklov 6:1 a generálka Petrovice 5:1.

„Chceme se v klidu zachránit a připravit se na další cíle, které máme před sebou. Musíme se naučit předvádět v zápasech výkony z tréninků, což se nám na podzim moc nedařilo,“ říká Roman Sedlařík k cílům do jara.

První jarní zápas ve Struhařově byl po dohodě obou klubů odložen.

Kondrac, 9. místo

V Kondraci začali se zimní přípravou na začátku února. Nejprve tři neděle absolvovali tréninkové dávky v zámeckém parku ve Vlašimi a poté se přesunuli na hřiště do Kondrace. „Účast na trénincích nebyla bohužel, jak je již v posledních letech zvykem, nijak oslňující, a proto nemohu být s přípravou až tak úplně spokojený,“ stýská si trenér Josef Linhart.

V zimní přestávce nedošlo v kádru k žádným změnám, a tak do jarních bojů půjde Kondrac ve stejném složení jako na podzim. „Nejdříve se chceme odpoutat od sestupových pozic, a poté pokud možno, dohrát sezónu v poklidném středu tabulky,“ dodal k jasnému cíli do jara kormidelník Kondrace, který týmu občas vypomůže na hřišti.

Maršovice, 12. místo

Maršovice čeká těžké jaro, jelikož jsou bod od sestupových pozic, i kvůli tomu, že je nepodrželo domácí prostředí, které bylo vždy nedobytnou tvrzí. Paradoxně venku vyhrály třikrát a doma jen jednou.

„Pokusíme se pro Maršovice I. B třídu zachránit,“ hlásí odhodlaně trenér Jaroslav Žížala, jenž se v zimní přípravě potýkal s řadou zraněných. V generálce mu jich chybělo dvanáct. „Věřím, že se někteří dají do mistráků do kupy, jinak by to byla katastrofa.“

Kádr týmu zůstal nezměněn, ale bude mu chybět kanonýr Pavel Žížala. „Je po operaci kolena a na jaře nám nepomůže,“ smutnil otec střelce. V přípravných zápasech Maršovice dvakrát vyhrály, jednou remizovaly a dvakrát prohrály.

Struhařov, 14. místo

Nejhůře z mužstev okresu je na tom ve skupině D Struhařov, jenž je usazen na dně tabulky, ale s minimálním odstupem na záchranu. „Cíl je jasný, pokusíme se zachránit, bude to těžké, ale nevzdáme se lacino,“ hlásí odhodlaně k jaru asistent trenéra Zdeněk Pessr.

Tým se pod trenérem Jiřím Kubáskem přes zimu nezměnil, jen Folprecht má zdravotní problémy, ale stejně má pět zápasů disciplinární trest. „S docházkou jsem spokojený. V týdnu jsme měli trénink spojený s výběhem a posilovnou, soboty jsme běhali ve Struhařově, nebo jsme byli třikrát na umělce v Benešově,“ poznamenal asistent trenéra k zimní přípravě, ve které Struhařov jen vyhrával (Čerčany 9:0, Neveklov 1:0, Jankov 2:1 a Senohraby 7:2).

Nedělní zápas Struhařova s Teplýšovicemi byl odložen. „Je to podmáčené. Horní půlka je dobrá, ale na spodní stojí voda,“ říká Zdeněk Pessr, proč se nehraje.

Sedlec-Prčice, 8. místo

Sedleckoprčičtí stále nedohráli podzim, když jim byl minulý týden zápas s Hýskovem odložen. Navíc přišli o utkání s Hostomicemi, které se odhlásily ze soutěže.

Zimní přípravu zahájili 2. února a absolvovali jí v domácích podmínkách se čtyřdenním soustředěním na Monínci, kde 15 hráčů trénovalo čtyřfázově ve výborných podmínkách. V přípravných utkáních porazili Božetice 7:3 a prohráli s Komárovem 1:4, Divišovem 2:3 a Sedlčany B 1:4. „Příliš konzistentní výkony jsme nepodávali, hra byla kostrbatá,“ říká k zápasům kapitán týmu Michal Davídek.

Změn v kádru moc není. Kariéru ukončil velice zkušený Petr Bouška. I přes nabídku z divizních Sedlčan zůstal brankář Filip Dřevojan, přišel Václav Mařík z Heřmaniček a i dorostenci Kubát, Šutorka a Kaňka, by měli dostat šanci.

„Chtěli bychom hrát s převážně vlastními hráči pravidelně do pátého místa. Letos máme blízko i ke třetímu, na které nám chybí pět bodů, a máme zápas k dobru. Nereálné to není,“ říká k cíli do jara Michal Davídek a dodává: „Mužstva jsou vyrovnaná, i když dobříšské béčko má kvalitu na vyšší třídu. Musíme hrát jako v druhé polovině podzimu, kdy nám dobrý fotbal přinášel bodovým přísun.“