Do Benešova jste přišel po osmém kole, kdy jste v nelichotivé situaci (9. bodů) vystřídal trenéra a sportovního ředitele Ladislava Fialu. V mužstvu to skřípalo mezi hráči a trenérem. Vaším největším cílem bylo dát vztahy dohromady. Povedlo se?

Myslím, že na tuto otázku by nejlépe odpověděli hráči. Já mám velmi dobrý pocit z atmosféry a pohody, která panovala při trénincích i v zápasech.

Ptal jste se hráčů, proč byla nálada v mužstvu za trenéra Fialy tak špatná?

Není podstatné rozebírat věci, které se děli v mužstvu za trenéra Fialy. Každý trenér má svoje metody a ne vždy je mužstvo přijme. Nejvíce jsem mluvil o problémech s asistentem Martinem Bártou, který v té době působil v mužstvu jako hráč.

Mužstvo jste převzal ve velmi špatném stavu, ale po vašem příchodu se vrátili „uprchlíci“ Ondřej Štěpán a David Čáp z Pyšel a někteří hráči se „zázračně“ uzdravili. Věřil jste týmu nebo jste chtěl ještě kádr posílit?

Každý trenér by měl věřit svému týmu, jinak jeho práce postrádá smysl. Bylo dost složité posílit tým pět dní před koncem přestupního termínu. Protože jsem věděl, že Štěpán i Čáp patřili dříve k oporám, dost mě překvapilo, že hrají za Pyšely. Vydal jsem se na dva zápasy Pyšel a pak se dohodl s trenérem Machačem na případném návratu obou hráčů. Následně jsem oslovil oba jmenované a ti moji nabídku přijali.

Za asistenta jste si vybral bývalého spoluhráče Martina Bártu. Proč a budete s ním ještě po uzdravení na jaře počítat do hry?

Martina jsem znal a věděl, že mu můžu věřit. Také znal velmi dobře prostředí i hráče. Na začátku mi hodně pomohl. S Martinem jsem se domluvil, že nastoupí do zimní přípravy, po které zvážíme, zda bude ještě hrát nebo se mnou zůstane na lavičce.

Během sedmi kol jste s týmem získal 11 bodů, je to pro vás dost nebo jste očekával více?

Když jsem viděl rozlosování na posledních sedmi kol, tak jsem si říkal, že 20 bodů po podzimu bude malý zázrak. Teď ale vím, že jsme mohli udělat klidně o pět až šest bodů více. Zbytečně jsme je ztráceli v posledních vteřinách jako doma se Strakonicemi a v Malši Roudné. Hráčům chyběla kondice a většinou jsme konce zápasů jen bránili.

V Kunicích jste překvapili systémem 4 – 1 – 4 – 1, který vám dokonale vyšel, a porazili jste celek, který do 11. kola jen jednou inkasoval 2:0. Systém se vám vyplatil, hodláte ho používat venku častěji?

Kunice jsem dobře znal a věděl jsem, že pokud budeme hrát jako všichni ostatní, nemáme šanci. Chtěli jsme soupeře překvapit, a to se nám povedlo. Týden před zápasem jezdím sledovat soupeře a podle jeho herního projevu se rozhoduji, koho postavím a v jakém rozestavení. Nedá se tedy již dnes říci, zda systém 4 - 1 - 4 - 1 budeme používat častěji.

Také Vás ale hráči zklamali v zápasech v Doubravce a se Strakonicemi, kdy nedodrželi vaše pokyny. Ještě vás čeká asi v Benešově hodně práce?

Prohry do fotbalu patří. Důležité je, aby se hráči poučili a neopakovali stejné chyby. Během prvního poločasu jsme si na Doubravce vytvořili tři velké šance. Když ale nedáte ze tří šancí venku gól, těžko můžete myslet na úspěch. V zápase proti Strakonicím jsme se přizpůsobili hře soupeře a dovolili jim otočit výsledek s velkým přispěním rozhodčích. Přesto jsme měli uhrát alespoň remízu. Přes zimu nás čeká hodně práce, ale už dnes se na přípravu s klukama těším.

Inkasovali jste po béčku Dukly Praha jako druzí nejvíce branek (29). Za vašeho působení ale dostal Benešov jen sedm gólů za sedm kol. Je to tím, že jste se zaměřil více na defenzivu a budete s tím pokračovat i v zimní přípravě. Nebo byste naopak chtěl prorazit na jaře útočným stylem?

Vždy jsem byl vyznavačem útočného fotbalu a převážně hrál jen na tři obránce. Když ale mužstvo dostalo v osmi zápasech 22 branek, museli jsme se zaměřit především na kvalitní defenzivu. Až budou všichni hráči zvládat defenzivní činnost, můžeme se pustit do útočného fotbalu.

Posledními dobrými výsledky jste se vyhoupli na deváté místo. Jenže vyhráno ještě nemáte, na třetí sestupové místo máte náskok pěti bodů, ale na druhou stranu čtyři body ztrácíte na čtvrté Votice. Tabulka je velmi vyrovnaná a jaro bude asi tvrdé a nejen asi na hřišti.

Především musí všichni hráči projít kvalitní zimní přípravou, aby vydrželi hrát celých 90 minut. Budeme se snažit v každém zápase urvat maximální počet bodů, protože každá ztráta bude bolet. Letos je asi nejvyrovnanější tabulka divize, co pamatuji.

Hodláte mužstvo v zimní přípravě posílit a na kterých postech?

Mužstvo bych chtěl doplnit o dva až tři kvalitní hráče, aby se zvýšila konkurence. Budu ale velmi pečlivě vybírat. Nechci jen kusy, ale posily, které zapadnou do naší dobré party.

Kdy začínají pro benešovské hráče zimní galeje, pojedete na soustředění, a jaké sehrajete zápasy?

Hráči dostanou dostatečné volno na odpočinek a pevně věřím, že 11. ledna přijdou perfektně připraveni. Čeká je opravdu velmi tvrdá práce, ale všichni už se těší. První týden se budeme připravovat v Benešově a 19. ledna odjedeme na soustředění do Malé Úpy. Jsou tam skvělé podmínky pro fyzickou přípravu, posilování a rehabilitaci. Před hotelem začíná Krkonošská magistrála, takže vyrazíme též na běžky. Během zimní přípravy odehrajeme devět zápasů, ve kterých se utkáme s mužstvy od přeboru do 2. ligy. Nejzajímavější bude derby s Vlašimí.

Máte na jaro něco připraveno, abyste natáhl diváky do hlediště, kterých prozatím moc na fotbal do Benešova nechodí?

Pokud budu upřímný, tak jsem zatím nejvíce zklamán návštěvností domácích utkání. Když jsem hrál za Benešov 2. NFL v roce 1990, chodilo na začátku též pouze 250 lidí. Jaro jsme ale hráli o postup do 2. ligy a začalo postupně chodit 800 - 3000 diváků. Chtěl bych se setkat s fanoušky a zjistit, proč ztratili zájem o fotbal. Jsem ale přesvědčen, že pokud začneme hrát kvalitní fotbal, přijdou se lidé podívat. Vše je podmíněno dobrými výsledky. Musíme též vymyslet pro diváky něco zajímavého, aby se na stadionu nenudili.

Jaké máte pocity po dvou měsících ztrávených v Benešově?

Chtěl bych především poděkovat panu Sládkovi za důvěru, kterou jsem od něho v rozjeté soutěži dostal. Vždy je vstřícný, korektní a toho si moc vážím. S klukama jsem se velmi rychle poznal a myslím, že se navzájem respektujeme. Zatím jsem nemusel řešit žádný závažný problém.

Co byste si přál v novém roce 2010?

Především zdraví, štěstí a pohodu pro celé mužstvo, aby se mohlo dobře připravit na jarní boje a aby nás všechny fotbal stále bavil. Na závěr mám ještě jedno přání, aby na benešovský stadion přišlo tolik lidí, že bude kluky mrazit v zádech, tak jako kdysi mě.