Fotbalová mužstva v I. A třídě otevřou dnes a zítra brány sezony 2007/2008. Na startu jsou ve skupině B také tři družstva z Benešovska – Sokol Teplýšovice, SK Chocerady a FC Graffin Vlašim B.


SOKOL TEPLÝŠOVICE
nový trenér Miroslav Rybka



Teplýšovice neustály závěr minulé sezony v krajském přeboru a v poslední „divoký“ zápas v Sedlčanech rozhodl o jejich sestupu. Plánovananý odchod trenéra Jaroslava Faráře měl tedy hořkou příchuť.
Mužstvo od července připravuje nový kormidelník Miroslav Rybka. „Na klukách sestup nezanechal následky, naopak trénují s chutí,“ byl mile překvapen nový trenér.
Přes letní galeje mělo mužstvo kuriózní přípravu a odehrálo více zápasů, než mělo tréninků. „Odkopali jsme sedm zápasů a měli pět tréninků, protože trénujeme jenom dvakrát týdně,“ vysvětlil Rybka příčinu kuriozní přípravy a dodal: „S přístupem kluků jsem spokojen. I když byli někteří hráči pracovně vytíženi, měl jsem na tréninku více jak dvacet kluků, takže jsem je musel rozdělit. Chodilo s námi totiž i béčko,“ ukázal na důvod velkého počtu hráčů.
Mužstvo doznalo v kádru změny. Odešli střelci gólů Kalivoda a Nejedlý a obránce Drahota do Benešova. Přišli Tomáš Sahula z Ostředka, Chuchla ze Stříbrné Skalice, Fuksa a Slovák z Benešova, brankář Hájek a v jednání jsou Párys z Nespek a Kučera z Přestavlk. „Nejvíc mě překvapil Tomáš Sahula. Takového útočníka jsme potřebovali, je důrazný a gólový. Pokusíme se hrát s tím, co je. Pokud by to nešlo, tak zkusíme někoho získat. Nejvíc mě ale mrzí natržený sval Martina Bartoše, s kterým jsem počítal do základu,“ ukázal Rybka na stinnou stránu.
V přípravných utkáních Teplýšovice vyhrály nad Měchenicemi 6:1, remizovaly s Humpolcem 0:0, Táborem 4:4 a absolvovaly dva turnaje v Olbramovicích (druhé místo) a v Pyšelích (třetí místo). „Největším problémem bylo, kromě Měchenic, střílení gólů. Defenziva naopak pracovala docela bez problémů. Jen s Táborem jsme inkasovali čtyři góly, ale to byl nejkvalitnější soupeř v přípravě,“ poodkryl trenér, kde ho trápí Achillova pata.
V prvním utkání I. A třídy nastoupí dnes hráči Teplýšovic doma od 17 hodin proti Sokolči. „Nevím o ni v podstatě nic. Vím jen, že je to vesnice tři kilometry za Velimí, ale kdo tam hraje a jakým stylem, to jsem nezjišťoval,“ dodal Rybka k dnešnímu soupeři.
A co je cílem Teplýšovic v nové sezoně? „Chtěli bychom se pokusit hrát vepředu, tak do pátého místa, ale musíme zjistit, jak na to hráči budou. Máme ale špatné rozlosování, jedeme do Jesenice, hrajeme doma derby s Chocerady a jedeme do Poděbrad. To jsou většinou mužstva, která budou chtít hrát o postup,“ nevidí trenér rozjezd do sezony moc růžově.


SK CHOCERADY
trenér Daniel Brožek



Záchrana na poslední chvíli nenastartovala hráče Chocerad k lepšímu tréninkovému přístupu před novou sezonou. „Měli jsme pouhé tři týdny na přípravu, ve kterých jsme odehráli dva srandapřáteláky, kde jsme hráče neustále točili a jeden ostrý s Velvary, kde již nastoupili hráči, kteří by měli vyběhnout do prvního mistráku. Posily nepřišly skoro žádné a trénovali jsme průměrně v deseti. To se asi, pokud nepřijdou alespoň čtyři lidi z Prahy, nezmění. Kluci z okolí prostě nejsou, a tak musíme hrát, s tím, co máme,“ zhodnotil nelichotivou situaci trenér Daniel Brožek.
V mužstvu došlo k několika hráčským přesunům. Přišli mladíci Michal Klier, Petr Vycpálek a Möglich. „Jsou to kluci, kteří musí na sobě pracovat. Klier je sice šikovný, ale je to levák, kterých mám v mužstvu sedm, což je dost zvláštní, většinou leváci chybí, v Choceradech je to naopak,“ dodal ke kuriozitě v kádru.
Do Chocerad se také roční anabázi v Ostředku vrátili zkušení Jan Kuželka a Tusjak. „S Honzou jsme se dohodli, že mi bude dělat asistenta a sledovat mužstvo z lavičky a já, že budu hrát. Nakonec to bude na začátku opačně. V přípravě jsem si poranil kotník a asi dva mistrovské zápasy hrát nebudu. Takže na lavičce budu sedět já a Honza bude hrát,“ ukázal Brožek na přesuny nejen v hráčském kádru.
Mužstvo opustil útočník Rybka a stoper Očenáš. „Je to tragédie, nejsou lidi a chybí konkurence. Navíc nevím, jestli budou Šimkové. Bude to hodně těžké, ještě těžší než loni,“ nevidí trenér Chocerad situaci jako ideální.
V prvním kole zajíždí Chocerady v neděli na hřiště ambiciózního nováčka, béčko Čáslavi, které mělo v přípravě výborné výsledky a poráželo mužstva i z krajských přeborů a divizí. „Soupeře jsem nesledoval, stačilo mi, co jsem si přečetl. Má dvacet lidí v přípravě a musí pouštět hráče na hostování. To již o kvalitě soupeře něco říká, výsledky také. Navíc budeme hrát na umělé trávě, což mi moc nevoní. Jedeme tam něco urvat, ale bude to těžké,“ řekl trenér k úvodnímu nedělnímu zápasu.
Cíl do sezony si asi mužstvo z Posázaví nemůže klást vysoký. „Vzhledem k neposílení mužstva je naším cílem nesestoupit,“ řekl Brožek k ambicím do sezony.
Chocerady se od nového ročníku opět vrací ke klasickému začátku domácích utkání. „Po roce, kdy jsme byli nuceni hrát v sobotu dopoledne budeme opět hrát doma v sobotu odpoledne v úřední čas. Je to pro nás i diváky lepší,“ poznamenal trenér ke staronové změně.


FC GRAFFIN VLAŠIM B
nový trenér Milan Knížek



Béčko třetiligového Graffinu Vlašim nastoupilo do přípravy s novým trenérem, Jaroslava Machka vystřídal Milan Knížek. Ten se po roce, kdy netrénoval, vrátil na místo činu. Mužstvo totiž bude hrát v Kácově, který Knížek vedl před rokem v divizi, než se sloučil s Vlašimí. „Zjistil jsem, že to bez fotbalu nejde a v Kácově bydlím hned u hřiště,“ odtajnil Milan Knížek důvody, proč se vrátil na trenérskou lavičku.
Do krátké letní přípravy nastoupilo dvaadvacet hráčů, kteří v loňské sezoně působili v béčku a céčku Vlašimi a v Trhovém Štěpánově, který se před sezonou spojil s vlašimským céčkem. Jedinou novou tváří se stal Vojtěch Pohorský z Bílkovic, který naposledy působil ve Stříbrné Skalici. „S přípravou jsem byl vcelku spokojen. Jako u většiny mužstev jsme měli problémy s dovolenými. Přesto jsem se snažil zaměřit na čtyřobráncový systém, ale moc času na to nebylo,“ dodal trenér, na co se v tréninku kladl důraz.
Vlašimské béčko sehrálo několik zápasů, většinou s papírově těžšími protovníky. Se Zručí nad Sázavou zvítězilo 6:0 a prohrálo s Pelhřimovem (krajský přebor) 2:3, Humpolcem (krajský přebor) 0:4 a Bzovou (divize) 0:3. „S Humpolcem, který chce za každou cenu postoupit do divize, se hrálo hodně tvrdé utkání z jejich strany. Za svoji trenérskou kariéru jsem nezažil, aby k přípravnému utkání, takhle přistoupil soupeřův trenér. Vyvrcholením bylo zranění našeho klíčového středního záložníka Davida Průchy,“ byl trenér rozzloben na kouče Humpolce a dodal: „Pro většinu kluků to byla obrovská škola, protože s tak těžkými soupeři nikdy nehráli. Zjistili, že soupeři od krajského přeboru pracují s míčem v rychlosti a kluci, než se vzpamatují, tak je napadají. Musí se naučit rychleji přemýšlet a hrát na co nejméně doteků,“ byl Knížek s přípravnými zápasy spokojen, ač ve většině prohrál.
Mužstvo bude trenér skládat za pochodu a většinou bude záležet, kdo přijde z třetiligového áčka. „Dohodli jsme se s trenérem áčka Haškem, že ve čtvrtek na tréninku bych měl vědět, kdo z áčka přijde. Spolupráce by měla fungovat,“ věří Knížek.
V prvním utkání nastoupí béčko Vlašimi v neděli od 17 hodin v Kácově proti nováčkovi I. A třídy TJ Kouřim. „Informace mám od vedoucího mužstva Jindry a o klíčových hráčích soupeře bych měl vědet. My se ale chceme hlavně soustředit na naši hru a styl,“ řekl trenér Vlašimi B k prvnímu soupeři.
A jaký cíl si vlašimské béčko vytyčilo? „V první fázi chceme stabilizovat kádr a hrát prostředek tabulky,“ dodal kouč k ambicím týmu.