Jen snílek by si mohl myslet, že to tak dopadne před sezonou. Asi jste chtěli skončit lépe než v loňské sezoně (sedmé místo), ale že to bude takový úspěch jste asi nečekali…

Jednoznačně je to pro Vlašim velký úspěch. Před sezonou bysme to brali všemi deseti, ale po podzimu jsme měli apetit třeba i na třetí místo, ale špička byla tento ročník extrémně silná. Navíc při neustálém obměňování kádru je to skvělé, jak se naši hráči rychle adaptují a sehrávají. Mám ze sezony radost, ale zakončit jsme ji mohli lépe než jen porážkou 0:1 se Sokolovem. Okolnosti ale byly proti nám.

Kde hledat hlavní devízy klubu, který fungoval jako dobře namazaný stroj?

Razantní změna k lepšímu přišla už v zimě 2016 vstupem firmy Sellier&Bellot do klubu, se změnou trenéra a prohloubením spolupráce se Spartou. Od té doby jsme se strašně posunuli kupředu.

V mužstvu nejsou žádné hvězdy, většina mladých, myšlenkově zdravých kluků. Dříve také chodili hráči ze Sparty Praha do Vlašimi, ale tak dobře nehráli. Nastala změna příchodem Martina Haška, který hráče na rozdíl od svých trenérských předchůdců znal?

Nejde úplně o to, že hráče znal, ale o způsob práce a o atmosféru, která se v realizačním týmu změnila. To mělo zásadní vliv na hráče, kteří od té doby podávají daleko fotbalovější výkony.

Každý půl rok odejde z Vlašimi někdo do ligy, jak to bude tentokrát, mluví se až o sedmi hráčích. Můžete říci, kterých se to bude týkat?

Ambici hrát ligu mají u nás snad úplně všichni. Někdo je tomu snu blíže, někdo dále, ale po tak úspěšné sezoně je o naše hráče zájem. Mluví o Wiesnerovi, Haškovi, Kulhánkovi, Piškovi, Jandovi, Reiterovi, Vyhnalovi, Kučerovi, Hadaščokovi, o brankářích a dalších hráčích. Zatím probíhají jednání a před finální dohodou nemůžu být konkrétní.

Na druhou stranu, už se jistě díváte po posilách…

Ano, všichni pracujeme na případných náhradách, posilách pro příští sezónu, která bude velmi náročná. Vždyť to vypadá, že budeme muset skládat nové mužstvo.

Opět budete spoléhat na Spartu nebo rozhodíte sítě i do jiných destinací, třeba i do zahraničí, například na Slovensko?

Na Spartu nespoléháme, ale její hráče určitě chceme, máme s ní smlouvu, která je výhodná pro obě strany. To znamená, že hráči ze Sparty přijdou, ale jejich počet a konkrétní jména budou známa až po skončení všech soutěží, tedy juniorské a dorostenecké ligy. Oslovujeme hráče i mimo Spartu a není úplně důležité, zda to jsou cizinci. Rozhoduje sportovní a ekonomické hledisko nebo perspektiva.

Kdy začíná Vlašim s přípravou na novou sezonu, a s kterými týmy se bude připravovat?

Začínáme v pondělí 26. června. Z ligových týmů se střetneme například s Bohemians 1905, Teplicemi a Zlínem.

Bude u toho trio Petr Havlíček, Miloslav Brožek a Vladimír Kout nebo dojde ke změně?

Pracujeme na letní přípravě tak, jako bychom pokračovali beze změn. Zatím složení realizačního týmu není definitivně potvrzeno.

Fungujete v klubu jako asistent trenéra a manažer. Jde to stále skloubit?

Jako manažer respektive sportovní ředitel po sezoně končím. Nejde sedět na dvou židlích zároveň. Já se cítím výborně na hřišti a v kabině, takže se chci v následující sezoně hlavně věnovat trénování. Jako sportovní ředitel jsem spoluutvářel kádr osm přestupních období. Jsem šťastný za tu zkušenost, za hráče, kteří prošli Vlašimí a dnes hrají ligu nebo jsou dokonce v reprezentaci (Krmenčík, Barák) a za možnost být součástí historie vlašimské kopané. Třeba se do podobné funkce zase vrátím (směje se). Vždyť i trenér je vlastně manažer, funkce jsou provázané.

Jak vás uspokojuje pozice asistenta. Nechtěl už byste zkusit i pozici trenéra?

Dnes vím, že asistenta mohu dělat jen někomu, kdo za to stojí. To je jasná mantra do budoucna. Samozřejmě, že směřuji k tomu být někde hlavním trenérem, ale musí pro to být vhodné podmínky.

Už jste pracoval se zkušeným trenérem Vlastimilem Petrželou, Martinem Haškem a nezkušeným Petrem Havlíčkem, který je mladší než vy. Zkuste je porovnat, co jste si od nich vzal nebo jim naopak předal?

Asistent musí být především hlavnímu trenérovi loajální oporou. Na druhou stranu musí mít vlastní fundovaný názor a vytvářet trenérovi takový mentální sparing, z něhož vyjde myšlenkově obohacen, aby mohl vyhodnocovat a rozhodovat. To platí pro trénink, zápas a vlastně veškeré dění v klubu. Toto u trenérů Haška i Havlíčka výborně fungovalo, takže jsme se navzájem posouvali a rozvíjeli. Trenéra Petrželu vůbec hodnotit nebudu.

Zkušenost mám a nechám si ji pro sebe.

Ač jste hráli výborně, vlna fanoušků, kromě zápasu s Ostravou, nedorazila. Netrápí vás to a zkoušel jste zjistit, proč se tak děje?

Po letech mohu říci, že jsem rád za fanoušky, kteří chodí. Ve Vlašimi je pevné jádro, taková skupina, která nás dlouhodobě sleduje a podporuje. Druhá liga se ve Vlašimi hraje již dlouho a na stadion je možné přivést nové diváky jedině nějakým skokovým úspěchem, tím by například byl postup do 1. ligy. Jinak si myslím, že k razantnímu zájmu o fotbal v regionu nedojde.

Jak se změnila struktura klubu po příchodu velké firmy, vlašimské Sellier&Bellot, která se stala hlavním sponzorem a jak velké úsilí stálo přesvědčit představenstvo firmy, aby vstoupila do klubu?

Struktura klubu se mění zatím velmi pozvolna a prioritou je v současnosti infrastruktura. Jak je tato věc daleko je otázka na Petra Lajdu, který stojí za vstupem SB do klubu, místopředsedu Milana Kuklíka nebo na šéfa klubu Oldřicha Jiruše.

Budou se dělat v létě na stadionu nějaké úpravy. Třeba trávník, který stále kritizoval Martin Hašek?

Není zatím zcela jisté kdy, ale pracuje se na tom. Trenér Hašek nekritizoval trávník, ale jeho vlhkost. Cílem je ho kropit, aby se mohlo hrát rychle. Jakmile je trávník suchý, tak každá přihrávka skáče, zastavuje se a i vedení míče je obtížnější.

Po tak úspěšné sezoně se bude dobře odpočívat. Kam vyrazíte na dovolenou?

Autem do Andalusie. To je pro mě ideální dovolená. (směje se)