Do turnaje vstoupilo 24 týmů rozdělených do čtyř základních skupin po šesti týmech, z nichž první dva postoupily do Zlaté, další dva do Stříbrné a poslední dva do Bronzové skupiny o konečné umístění. Do tabulky se pak počítá výsledek utkání s týmem, s nímž družstvo postupuje do závěrečných bojů. První den, kdy byly na programu utkání v základních skupinách, zvládly bez jakéhokoli zaváhání a bodové ztráty hned tři kluby – AC Sparta Praha (skupina A), 1. FK Příbram (skupina B) a SK Slavia Praha (skupina C).

Nebývá vždy pravidlem, že týmy, které suverénně vyhrají skupinu, nakonec získají i medaili. Tentokrát ale právě tři nejlepší družstva ze základních skupin obsadila všechny stupně na pódiu. Ve finálové skupině doslova zářila Příbram, která potvrdila svou dlouhodobou skvělou práci s mládeží.

Příbram prohrála za celý turnaj jen jednou, když ve finálové skupině podlehla Spartě 2:3. Kluci z hornického města dávali svým soupeřům spoustu gólů a Slavii, která skončila na druhém místě, vyprovodili s výsledkem 10:2. Právě Slavia zdolala Spartu 5:1 a body ztratila už jen remízou se Zbrojovkou Brno. Sparta k prohře s červenobílým rivalem přidala ještě porážku s Pardubicemi, a tak Slavia skončila druhá a Sparta třetí.

Záchranářský duel branky nenabídl
Opava - Příbram 0:0! Drama v boji o záchranu pokračuje dál

Na finálový turnaj kategorie U8 zavítal i David Holoubek, který dlouhé roky trénoval mládežnické týmy Sparty i její áčko a momentálně vede reprezentační osmnáctku. „Ondrášovka Cupu se účastní přes 800 týmů, což je úžasné. Má to velký dopad a je skvělé, že se tady mohou objevit hráči pro ligu i reprezentační výběry. Vidím v současné době, že některým klukům, i když to zní jako klišé, chybí srdíčko, emoční vazba ke sportu. My je naučíme běhat, střílet, ale potřebujeme, aby uměli zápas prožívat, aby tam byli emoce. Z takových pak jsou výborní hráči.“

Verner Lička nastřílel za svou kariéru více než 100 ligových gólů a po skončení kariéry se stal i úspěšným trenérem. Dnes se soustředí hlavně na vzdělávání trenérů. „Vzdělání je zásadní. Jestli se má něco změnit v českém fotbalu, tak je důležité vzdělávat trenéry, aby viděli, kam se ubírá současný fotbal a jak by měl vypadat konečný produkt. Je důležité, abychom osobnost hráče, návyky a řešení situací podporovali už v mladém věku. Na prvním místě je rozvoj a výchova osobnosti hráče jako člověka. Trenér by měl zapracovávat do tréninku herní věci, aby hráč byl samostatný, uměl vzít na sebe odpovědnost, aby hrál fotbal, jak sám cítí. Žádný hráč nechce hrát fotbal podle trenéra, ale jak chce hrát on sám,“ zamyslel se nad vývojem mladých hráčů Verner Lička, který dění v Benešově sledoval s velkým zájmem.

Příbram se tak přidala k fotbalistům Sparty a Hradce Králové, které triumfovali v doposud odehraných finálových turnajích Ondrášovka Cupu. Sparta vyhrála kategorie U9, U11 a U13 a Hradec Králově U12.

CELKOVÉ POŘADÍ KATEGORIE U8
1. 1. FK Příbram 18
2. SK Slavia Praha 16
3. AC Sparta Praha 15
4. FC Zbrojovka Brno 13
5. FK Pardubice 12
6. CU Bohemians Praha 4
7. FK Mladá Boleslav 2
8. FC Tempo Praha 1

Nejlepší hráč: Adam Belej FC Zbrojovka Brno
Nejlepší střelec: Jiří Kousek FK Pardubice
Nejlepší brankář: Antonín Kubička SK Slavia Praha

Připravil: Jiří Nikodým

Příbramský záložník Filip Zorvan během duelu v Opavě.
Zorvan: Tlak? Je to stejné, jako bychom hráli o titul. Prostě musíme!