Kdy jste dostal nabídku z Vlašimi?

Bylo to hrozně rychlé. První kontakt s Mílou Brožkem (pozn. sportovní manažer klubu) jsem měl ve čtvrtek odpoledne a ještě ten den jsme byli spolu večer na kafi, kde mi osvětlil, jaká je situace. V pátek odpoledne jsem sledoval odpolední trénink a seznamoval se s hráči, na jakých postech hrají, ale aktivně jsem se do tréninku nezapojoval. V sobotu jsem do toho rovnou skočil při přípravě na zápas.

Jak dlouho jste se rozmýšlel o nabídce?

Nabídku jsem dostal ve čtvrtek večer v 9 hodin a měl jsem se rozhodnout do pátečního odpoledne. Takže asi nějakých dvanáct hodin.

Proč jste se rozhodl vzít trenérskou štaci ve Vlašimi?

Beru to jako velkou příležitost vést jako trenér druhou ligu. Věděl jsem, že se Vlašim chce zachránit, což je pro mě velkou výzvou.

Byl jste někde již jako hlavní trenér (pozn. než přišel do Vlašimi byl asistentem u Sparty Praha B)?

Po odchodu trenéra Medynského z Čáslavi (pozn. Horňák dělal asistenta) jsem převzal tým jako hlavní trenér a nakonec se nám pro Čáslav podařilo zachránit druhou ligu.

Tak to jste muž na správném místě. Vlašim také potřebuje zachránit…

To je jen shoda náhod, přesto doufám, že to vyjde jako v Čáslavi.

Sportovní ředitel klubu Miloslav Brožek tvrdil, že chce trenéra na dva měsíce a potom se uvidí. Máte opravdu smlouvu jen do konce sezony?

Přesně tak je to dohodnuté a v létě uvidíme, co bude dál.

Kontaktoval jste bývalého trenéra Vlašimi a kamaráda Martina Frýdka ještě před zápasem s Bohemians 1905?

Ano. Mluvili jsme spolu a Martin byl velice vstřícný. Chtěl jsem vědět něco o hráčích, jaké posty hrají, jak se chovají charakterově, což je důležité a také jsem se ptal na věci ohledně klubu. Některé hráče jsem znal a nejen ty ze Sparty, ale neznám je osobně, a proto jsem potřeboval vědět, co od nich můžu čekat.

Splnili hráči vaše očekávání, které jste na ně slyšel?

Martin má výborné čtení hráčů, stejně jako byl hráč. Dá se říct, že se všechno potvrdilo. Další informace jsem dostal od asistenta Ládi Kouta i Míly Brožka, kteří mi na lavičce pomáhali.

Jak se Vám spalo před sobotním zápasem s Bohemians 1905?

Nervozita tam byla, ale ne při spaní, ale pár hodin před zápasem. Už jsem chtěl být s klukama v kabině a žít zápasem s nimi.

Utkání jste sledoval jen sedící z lavičky nebo jste byl ve vymezeném prostoru na hřišti?

Snažil jsem se mužstvo koučovat ze hřiště, ale plán jsme měli jiný. Chtěl jsem vidět první poločas z tribuny, abych viděl kluky, jak se pohybují, v jakém prostoru se nacházejí, reagují v určitých situacích a vypadají při hře. Jenže, bohudík pro mě, to rozhodčí zakázal, protože, pokud jsem napsán v Zápise o utkání, tak musím být na lavičce. To jsem nakonec kvitoval, protože jsem byl nervózní a potřeboval jsem hráčům hned informace sdělit. Takže jsem byl stále ve vymezeném prostoru a snad ani jednou si nesedl.

Takže se snažíte žít s mužstvem u postranní čáry?

Jako asistent jsem seděl na lavičce a vždy ctil hlavního trenéra, který by měl být s týmem na hřišti. Vybíhal jsem jen občas, když jsem potřeboval poradit hráčům, jak by se měli zachovat hlavně při standardních situacích, které jsem měl jako asistent na starosti a využíval u nich své nabité zkušenosti z hráčského působení. Teď jsem byl ve Vlašimi až sám překvapený, jak mě to hodně vtáhlo do hry. Chtěl jsem stále sdělovat hráčům, co bych od nich vyžadoval, i když jsem si spíše myslel, že zápas odsedím na lavičce.

Zápas jste odkoučoval bez tréninku a něco vám určitě naznačil. Na co se budete v trénincích zaměřovat?

Hlavně chci omezit počet inkasovaných gólů, což je základ. Mám ale rád útočnou, kombinační hru. Takže bych chtěl hrát útočný fotbal, ale s tím, abychom góly nedostávali. Jsem rád, že jsme udrželi s Bohemkou nulu vzadu, což splnilo náš účel.

MICHAL HORŇÁK

Narozen: 28. dubna 1970, ve Vsetíně.
Hráčská kariéra: Sparta Praha (1988-2001), Cheb (1989 – 1990, vojna), Lask Linec (Rakousko), Opava.
Úspěchy: 2. místo ME 1996, 3. místo Konfederační pohár FIFA, 10 titulů se Spartou Praha, vítěz Československého (1992) a Českého poháru (1994 a 1996) se Spartou Praha.
Ligové starty: 239
Ligové branky: 15, (13 Sparta Praha, 2 Linec).
Reprezentace: 38 utkání (21 výher, 8 remíz, 9 proher), jeden gól (v kvalifikačním utkání s Litvou. Na Euru 1996 nastoupil ke všem šesti utkáním českého výběru (včetně finále s Německem, které ČR prohrála 1:2).
Trenérská kariéra: nižší soutěže, Čáslav (II. liga), Vlašim (FNL).