Zápy a Čáslav vstoupily do podzimu vzájemným soubojem. Jeho výsledek (6:1) jakoby symbolicky předurčil postavení obou týmů. Ten zápský okolo kapitána a autora jedenácti podzimních gólů Davida Kalivody se především výsledky na domácím hřišti, kde ztratil pouze remízami s Benátkami a Královým Dvorem, vyhoupl na „historickou" třetí příčku.

„Už čtvrtým rokem posouváme zápský fotbal bodově výš a výš v soutěži, která se tam dříve nehrála. Tohle už je skoro vrchol, protože výš už to vzhledem k tomu, že na druhou ligu nemáme stadion, nejde. Užíváme si to," řekl k vydařenému podzimu trenér Michal Mašek. Jeho týmu unikla – i s přispěním porážek ve vzájemných zápasech – pouze dvojice Chrudim – Loko Vltavín.

Ještě do posledního kola patřila třetí příčka Královu Dvoru. Nejlepší obrana soutěže ovšem v utkání s Žižkovem poprvé v ročníku kapitulovala třikrát. Výsledkem je čtvrtá pozice, o bod za Zápy. Vedle toho se svěřenci trenéra Baráta mohou pyšnit titulem remízového krále podzimu. Penalty si zakopali hned v sedmi případech, z toho pětkrát úspěšně.

O další bod zpět jsou šesté Jirny. Viktorie jako jeden ze tří středočeských klubů během podzimu sáhla k trenérské výměně. Pod Vasilem Boevem tým zakusil některé výsledky, na které z minulosti nebyl zvyklý. Hned v prvním kole to byla šestka v Táborsku, v osmém pětka na Loko Vltavín. Osudný se kouči stal třináctý zápas a domácí nezdar 1:4 s Unionem 2013. Ve zbylých šesti kolech červenobílí pod taktovkou majitele klubu Josefa Jíchy prohráli pouze jednou, byť pro ně citelně v derby se Zápy.

Úspěšného nováčka zdobil hlavně útok
Horní polovinu tabulky uzavírá desátá Dobrovice. Nejvýše postavený nováček pořadí byl na podzim střelecky velmi dobře naladěn. Třiačtyřicet gólů je po Vltavínu druhou nejlepší vizitkou celé soutěže. Marek Volf je s třinácti zásahy na čele tabulky střelců. Mrzet naopak může především porážka v Brozanech, s nimiž ztratily už jen Čáslav a Union 2013. „Některé zápasy jsme mohli zvládnout lépe," souhlasí i trenér Petr Hejno. S umístěním i bodovým ziskem je jinak spokojený a ještě více s útočným pojetím, kterým se tým prezentoval třeba i v posledním kole v Chrudimi, kde z toho byla porážka 3:5. „I když jsme uprostřed tabulky, jsme si vědomi, že hrajeme reálně o záchranu. Dolů může jít pět týmů. Jaro bude těžší než podzim," nepodléhá Petr Hejno uspokojení.

Srovnatelně s okresním rivalem jsou na tom i zásluhou závěrečného vítězství nad Unionem Benátky. Svůj premiérový podzim v ČFL zakončila farma Mladé Boleslavi na třináctém místě se ziskem 27 bodů za téměř vyrovnanou bilanci výher a porážek, i když se záporným skóre 27:35. „Jaro bude hodně těžké, čeká nás spousta práce. Hodně mužstev bude hrát o sestup. Tabulka je nesmírně vyrovnaná," tuší správně také trenér Benátek Vladimír Sedláček. Na dalších třech příčkách jsou srovnaní Středočeši s odstupy jediného bodu, a to v pořadí: Kolín, Benešov, Štěchovice.

Skalpy lídrů slabou náplastí pro Kolín
Ex-druholigový Kolín sáhl k výměně trenéra po devíti zápasech. Deset bodů tehdy nenaplňovalo představu klubového vedení o kvalitním vstupu do soutěže. Tomáš Staněk ve zbylých deseti kolech s týmem vylepšil bilanci na celkových 26. I když se v Kolíně mohou jako jediní pyšnit povzbuzujícími skalpy vedoucího dua, na nějaké vyskakování čtrnácté místo není. „Ve druhé polovině se vynasnažíme pozici vylepšit. Po pádu z druhé ligy určitě není ambicí klubu hrát o záchranu," potvrdil Tomáš Staněk. Radost z druhé poloviny podzimu kalí především porážky v Čáslavi a doma s Benešovem. „V Čáslavi jsme hráli výborné utkání, ale z šancí se nám nepodařilo vstřelit branku. S Benešovem to od nás bylo hodně špatné. Kdybychom tyto zápasy zvládli, hodnotil by se podzim jinak."

Z vůbec nejhorší vstupu do soutěže se „vylízával" Benešov. Marné čekání na tříbodový zisk přineslo v úvodních deseti zápasech pouze pět bodů za dvakrát vyhraný a jednou prohraný rozstřel. Výhra v Brozanech ale mizérii zlomila a přinesla i dostatek sebevědomí. Ve zbylých osmi kolech si na farmu využívající jen minimálně spolupráci s pražskou Duklou přišel pouze podobně rozjetý Žižkov. „Všichni jsme rádi, že jsme povedeným koncem vylepšili nepovedený začátek, ale jsme teprve v polovině soutěže a druhá bude rozhodující pro náš celkový cíl, čímž je záchrana v soutěži," upozornil trenér Luboš Zákostelský.

Na start zimní přestávky si trenérskou rošádu nechali ve Štěchovicích, kde nepanuje nespokojenost ani tak s výkony jako s výsledky. Stop porážkám, z toho sedm bylo nejtěsnějších, má učinit trenérská dvojice Zbyněk Busta – Tomáš Řepka (Deník informoval včera). „Máme asi třetí nejlepší obranu, ale zároveň čtvrtý nejhorší útok. Tam je zakopaný pes. V domácích zápasech jsme snad třikrát prohráli nula-jedna a body chyběly," zapátral dnes už bývalý trenér Štěchovic Jiří Hruška po příčinách balancování nad sestupovou propastí.

V ještě daleko složitější situaci se ovšem nachází Čáslav. Rovněž na Kutnohorsku začínali podzim s jiným trenérem, než který ho končil. Kýžený bodový efekt ovšem nahrazení Oldřicha Abrhama Miloslavem Brožkem nepřineslo. Ke čtyřem bodům přibylo v dalších deseti kolech pouze šest za výhru z Převýšova a týden poté v derby s Kolínem. „Během zimní přestávky se musíme dát dohromady a důstojně soutěž dohrát. Samozřejmě pokračuje spolupráce s Vlašimí, která byla uzavřená na celý rok, ale chceme, aby hráli hlavně hráči z Čáslavi," uvedl po skončení podzimního trápení asistent trenéra Tomáš Frejlach.