Pražský Ďolíček byl svědkem netradičního poměření sil. Na legendárním hřišti proti sobě nastoupila mužstva rozdílných výkonností. Domácí tým Bohemians Praha 1905 přivítal SK Olbramovice B. Atmosféra profesionálního fotbalu hráče IV. třídy OFS Benešov natolik nadchnula, že přispěli do finanční sbírky na podporu stadionu „Každá koruna zahřeje."

Možnost sehrát utkání s Bohemians Praha 1905 měli hráči Olbramovic díky projektu Gambrinusu Kopeme za fotbal, který přináší klubům z nižších soutěži exkluzivní fotbalové zážitky.

Za krásného počasí se hrálo na dva půlhodinové poločasy. Z tribun přihlíželo několik diváků, kteří se ale čestné branky hostů nedočkali. Už po několika minutách bylo jasné, kdo ze soupeřů řídí hru. Konečné skóre bylo nekompromisní, 13:0. Fotbalisté Bohemians Praha 1905 se nenechali zahanbit.
„Tušili jsme, že soupeř bude mnohem lepší. My si chodíme zahrát tak jednou za týden, takže rozdíl musí být znát. Překvapila nás hlavně rychlost hry," viděl reálně možnosti a průběh hry záložník Olbramovic Tomáš Helma. „Nejtěžší bylo právě asi zvládnout jejich rychlost a umění udržet míč, Jsou to profesionálové, kterým nemůžeme fyzicky ani herně stačit. To, že jsme dostali tolik gólů, je ale trochu zklamání," zalitoval po zápasu Tomáš Helma
„Pro nás to byl spíš takový běhací trénink," podotknul k neobvyklé přípravě obránce vršovického klubu Jan Hauer. „Někteří z nich by ale mohli hrát i vyšší soutěž," všimnul si snahy soupeřů a jejich chuti do hry Hauer.

„Říkal jsem, ať hrají jednoduše, ať si to také užijí a ukážou soupeři, že fotbal není tak jednoduchý, jak to třeba vypadá v televizi. Rozhodně jsme ale nechtěli Olbramovicím nic dát zadarmo," svěřil se kouč Bohemians s instrukcemi, které před zahájením hry dal svému týmu.
I přes vysokou prohru, byli hosté spokojení a své nadšení proměnili v pomoc. Na závěr setkání s profesionály totiž přispěli symbolickou částkou 1 905 Kč na vybudování vyhřívaného trávníku v rámci sbírky „Každá koruna zahřeje".

„Jsme rádi, že nás klub Bohemians přivítal na svém stadionu, a tak když jsme se dozvěděli o sbírce, neváhali jsme přispět," potvrdil iniciativu Karel Vyskočil, předseda SK Olbramovice.

„Projekt Kopeme za fotbal má určitě význam. Kluci aspoň naberou zkušenosti a poznají, že mohou hrát i s profesionály," má jasný názor obránce vršovického klubu Jan Hauer. „Jsme rádi, že jsme v projektu zapojení. Pro kluky z výkonnostního fotbalu je to skvělý zážitek a pro nás příjemná povinnost a popularizace fotbalu. A doufáme, že se příště setkáme s nějakým klubem zase tady v Ďolíčku ale už na gambrinusligovém stadionu," věří Jozef Weber.

„Díky projektu Kopeme za fotbal mají týmy, jako jsme my šanci srovnat se s profesionály nebo navštívit zázemí, kam by se člověk normálně nedostal. A to je super zážitek," ocenil přínos projektu Tomáš Helma, záložník Olbramovic.

Projekt Gambrinusu Kopeme za fotbal se rozjel v roce 2010. Kromě materiální podpory pro týmy od nejnižší soutěže po okresní přebor dává klubům možnost soutěžit o exkluzivní okamžiky s celky Gambrinus ligy. Kromě střetnutí s profesionály mohou také vyhrát trénink s koučem z první ligy a mnoho dalších zajímavých cen. Do projektu je v současnosti v 31 regionech zapojeno přes 535 týmů.

MARTINA MLYNÁŘOVÁ