„Nevím, co měli či neměli udělat. Neznám důkazní situaci a musím respektovat presumpci neviny. Nemohu na základě toho, že někdo někde něco říká, neobsadit rozhodčího. To nelze," vysvětloval v úterý Deníku předseda komise krajských sudích Pavel Mareš, proč neuvažuje o tom, že by dotyčné sudí vynechal v obsazení. Jeho slova potvrzují už zveřejněné delegace nadcházejícího víkendu. Rozhodčí, kteří podle zjištění policie měli během roku 2013 za úplatky od funkcionářů přislíbit zmanipulování celkem deseti zápasů nižších krajských soutěží, v obsazení jednotlivých zápasů nechybějí.

Pětice Zuskin, Kovář, Richtár, Tvaroh a V. Šesták stihne v dospělé kategorii během nadcházejících dvou dní dokonce dvě utkání, Milan a Karel Macháčkové si zapískají mládežnické soutěže. Nic na postoji komise nemění ani obava z případných negativních reakcí směrem k sudím, které mohou od sportovní veřejnosti přijít i podle Pavla Mareše. „Dokud není pravomocné rozhodnutí, těžko s tím můžeme něco dělat," zopakoval, že svaz není žádnou procesní stranou řízení a nedisponuje tedy oficiálními informacemi.

V souvislosti s kauzou, která se ze soudní síně poté, co si soudkyně Okresního soudu v Mělníku vyžádala další dokumenty a odročila líčení zatím na neurčito, přesunula v posledních dnech také do médií, pak podle Marešových slov žádný z rozhodčích během podzimní části dobrovolně neukončil svou činnost. V pískání na úrovni kraje z obžalovaných od začátku aktuální sezony nepokračuje jen trojice Jan Beran, Aleš Chaloupka a Bianka Hofrichterová (dříve Joglová).

A co na to, že jejich zápasy budou rozhodovat sudí, kteří se v souvislosti s touto činností dostali před soud, říkají v některých klubech? Například trenér přeborové Vykáně Fabio Leggeri, jehož tým by měl přivést k utkání v Tuchlovicích sudí Petr Zuskin, v tom nevidí problém. „Je nutné vědět, kde je pravda. Nyní je to celé teprve na začátku a nic není rozhodnuté. Myslím, že by měli normálně pískat. Nevidím důvod, proč ne. Nevím, co jiného k tomu říct."

V Luštěnicích se představí mimo hostů z Doks hned dva sudí spojovaní s kauzou – Václav Petýrek jako hlavní a Jan Chrudimský jako asistent. Předseda domácího klubu Jakub Jakubův k tomu odmítl komentář i s ohledem na nelichotivé postavení mužstva v tabulce. Stanislav Machulka, sekretář klubu z Kladenska, se výroků na adresu sudích rovněž zdržel. O kauze totiž prý až dosud vůbec nevěděl a raději si počká, jaký výkon muži v černém v utkání předvedou.

Že domácí zápas s Velimí bude mít v rukou Petr Hůla, neřeší ani Karel Grabmüller, trenér rovněž A-třídní Pšovky Mělník . „Nevím, co na to říci. Ale předpokládám, že proběhne vše podle regulí a pravidel."

Nezbývá, než věřit v to samé…

Obžalovaní rozhodčí v akci o víkendu 7. a 8. 11.

Krajský přeborTuchlovice – Vykáň (hlavní Zuskin)
Beroun – Hostouň (asistent Fejfar)

I. A třídaLuštěnice – Doksy (hlavní Petýrek, asistent Chrudimský)
Černolice – Všenory (hlavní Kotlár)
Pš. Mělník – Velim (hlavní Hůla)
Jesenice – Hvozdnice (asistent Březnovský)
Mníšek – Zavidov (asistent Kovář)
Klecany – Libice (asistent Richtár)
Dl. Lhota – Horky (asistent Tvaroh)
Slaný – Poříčany (delegát Sova)

I. B třídaTýnec – Jankov (hlavní Kovář)
Tochovice – Březnice (hlavní V. Šesták)
Sedlčany B – Sp. Příbram B (hl. V. Šesták)
Braškov – Unhošť (asistent Tvaroh)
Divišov – Struhařov (asistent Zuskin)
Dobříč – Cerhovice (asistent Tvaroh)
St. Boleslav – Záryby (asistent Richtár)