VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Benešovsko zajíždím rád, říká Nejezchleba

Praha /ROZHOVOR/ - Benešovsko je jednou z nepřitažlivějších oblastí celé naší vlasti a není divu, že v něm našla zalíbení řada sportovců a lidí se sportem spjatých, kteří proslavili naši vlast daleko za hranicemi. Mezi ně patří také Jindřich Nejezchleba (11. června 1944).

22.1.2011
SDÍLEJ:

Vojtěch NejezchlebaFoto: Foto: Vojtěch Kopecký

Někdejší člen výboru fotbalové Dukly Praha a člen sportovně technické komise plnil jeden z nejtěžších úkolů v podobě výběru hráčů a jejich zařazení do mužstva. Poté co opustil vrcholový sport, stál v čele fotbalových klubů SK Smíchov a US Praha.

Navzdory tomu, že je Jindřich Nejezchleba rodilým Moravanem, má Benešovsko navždy zapsané ve svém srdci, a to z několika důvodů. Podstatnou část svého života prožil v Praze, ale na svých cestách si nemohl nevšimnout nádherného regionu Benešovska a Posázaví, kam se při každé příležitosti rád vracel, aby nabral síly do další práce. „Benešovsko jsem si vždy vybavoval na dlouhých zahraničních cestách, ať už to bylo po Evropě, Latinské Americe nebo v Asii, jako kraj, který se po návratu navštívím jako první,“ pravil úvodem Jindřich Nejezchleba.

„Víte, spojení mezi Moravou a Prahou není zas tak přímočaré, ale zaměstnání a především fotbal mi umožnil poznat Českou republiku dokonale. Obecně mohu říci, že naše vlast je nesmírně krásná a Benešovsko je jedním z klenotů, kterým se může pyšnit. Nějaký čas jsem trávil v nedalekém Táboře, takže mé cestování po rodné zemi nezačínalo pouze na Moravě, ale vedlo také z Tábora směrem na Benešov a díky tomu jsem měl možnost tento region poznat. Že se o to zasloužil také fotbal, nemusím jistě připomínat, protože utkání táborské i pražské Dukly s Benešovem, Voticemi, Vlašimí patřila k nejzajímavějším, jaké jsem kdy viděl,“ dodal Jindřich Nejezchleba.

Dá se tedy říci, že Benešovsko se svými zajímavostmi koření ve vašem srdci velice hluboko?

To rozhodně a díky za tuto otázku, protože byť už více než čtvrt století žiji v našem hlavním městě, mám k Benešovsku blízko a rád tam zajíždím. Benešovsko je charakteristické řadou nádherných míst, které bychom jinde v naší vlasti těžko hledali. Kromě pověstné Sázavy mezi moje oblíbené destinace patří Konopiště, nenapodobitelné a ve své osobité kráse je vlastně ojedinělé v celém světě. Všichni víme, že je nejnavštěvovanějším místem nejen na Benešovsku, ale v celém Posázaví. To samozřejmě vyhledávají v sezóně také turisté, cykloturisté, vodáci, chataři, chalupáři, zahrádkáři a další rekreanti, takže je po celý rok v tomto kraji živo a veselo. Velmi častým cílem mých výletů jsou Rataje nad Sázavou, kouzelné městečko s krásným okolím. V mém věku si pochopitelně potřebuji udržovat nějakou kondici, takže rád vydám na výlet směrem na Samechov, Chocerady a díky svému příteli jsem měl možnost sledovat rekonstrukci Komorního Hrádku včetně kaple, která je v dnešní době místem pořádání různých koncertů. Pochopitelně, že by se v souvislosti s Benešovskem a Posázavím dalo hovořit o celé řadě dalších krásných míst, kam je možné zajet autem, na motocyklu, na kole nebo dojít pěšky.

Shodli jsme se v tom, že Benešovsko je především rekreační oblastí, jíž dominuje nejen řeka Sázava, ale velké množství chatových lokalit, kde volné chvíle tráví lidé různého věku, včetně seniorů. Jak by především lidé pokročilejšího věku měli čerpat elán a zdraví právě zde, v Posázaví?

Jednoduše. Benešovsko a celé Posázaví je snadno dostupné z Prahy a z dalších míst Čech i Moravy. Proto se do jeho náruče můžeme bez problémů dostat mnoha způsoby a nelze uzapomenout, že krásné projížďky můžeme absolvovat také lodí. Možností, jak prožít v Posázaví nádherný den, týden, měsíc nebo i delší čas je více než dost. Poznávat krajinu s hůlkami v ruce můžeme v zimě i v létě a myslím si, že existuje poměrně dost seniorů, kteří jsou na cyklostezkách jako doma a přispívají tak k utužení své kondice.

Cítíte se být seniorem?

Mnozí přátelé mne ubezpečují, že mezi seniory nepatřím, ale opak je pravdou, to se nedá nic dělat. Vím, že mnozí starší lidé by si rádi uchovali celoživotní svěžest a dobrou kondici, ale musí se samozřejmě přihlédnout k tomu, jak je kdo zvyklý sportovat a odolávat námaze. Často slyšíme slogan, abychom si dojeli na kole pro zdraví. To je sice v pořádku, ale známe situace, kdy člověk, který po většinu života nijak zvlášť nesportoval, se dá tímto heslem nalákat, vyrazí o víkendu na túru a v pondělí ho – v tom lepším případě – veze záchranka. Tudy pochopitelně cesta nevede. Svou fyzickou kondici si musíme hlídat a je třeba umět sebekriticky posoudit, na co stačíme. Je pravda, že mnozí lidé tuto skutečnost objeví až v situaci, kdy mají deset či více kilogramů nadváhy a rozhodnou se, že budou tento problém rapidně řešit. Často dochází k případům, kdy své schopnosti lidé nedocení a pak má práci lékař.

Myslíte si, že právě Posázaví může v rozumné míře v tomto směru pomoci?

Určitě. Náš kraj je bohatý na řadu půvabných míst včetně romantických zákoutí s výhledem na řeku, ale také se může pochlubit řadou útulných hospůdek, kde se dá při putování za zdravím příjemně relaxovat. Posázaví je krásným krajem, kde v podstatě nikdo nic neuspěchá, tam si lze pouze užívat.

Rekreační sport v dnešní době provozují z mnoha důvodů lidé všech generací, ale pokud jde o rekonvalescenci nebo se snažíme zbavit nežádoucích kilogramů, neměl by při takové terapii chybět lékař. Je tomu tak?

To je v dnešní době více než složitá otázka, protože ne každý dnes má na to, aby si zaplatil přímý lékařský dohled. Na druhé straně je ovšem pravda, že většina z nás trpí nějakými zdravotními neduhy, což nás samozřejmě k občasné návštěvě lékařské ordinace přinutí. V každém případě bychom měli odborného či praktického lékaře informovat o své činnosti a všechny sportovní aktivity s ním náležitě konzultovat. Především je nutné, aby každý věděl, jaké dávky si může dovolit a hlavně mít přehled, co jeho organismus vydrží a hlavně – co je pro něho prospěšné. Kromě toho existuje odborná literatura, kde si mohou senioři a nejen oni přečíst, jak nejlépe využít volný čas a jakou zátěž si mohou dopřát. Každý sportovec se musí umět tak trošku pohlídat sám.

Vaše sportovní osudy byly spjaty především s fotbalem, který pochopitelně není Benešovsku cizí, ale Benešovsko společně s Posázavím se pojí především s motoristickým sportem, protože motokrosový areál v Poříčí nad Sázavou zná snad celá republika. Samotná Sázava je doménou vodáků i rybářů a její okolí je rájem pro myslivce, protože ani toto odvětví nelze zapomínat. Je vůbec možné všechna tato odvětví v rámci rekreace skloubit?

Ale jistě. Jsem rád, že padla zmínka o Poříčí nad Sázavou, protože to je také mým častým cílem právě za motoristickým sportem. Jsem toho názoru, že po motorismu tu stojí na druhém místě z hlediska volnočasových aktivit myslivost. Je to možná neuvěřitelné, ale region obklopující Konopiště o mnohém nasvědčuje.

Jaký je váš vztah k tomuto druhu lidské činnost?

Já osobně myslivec nejsem, protože myslivost už by se do mého života prostě nevešla, ale její význam samozřejmě nepodceňuji a mezi současnými i bývalými sportovci mám spoustu přátel, kteří se tomuto odvětví aktivně věnují. Myslivost je v dnešní době pro seniory poněkud náročnější disciplínou, hlavně z hlediska financí, jenže to víte – kdo se této profesi věnuje celý život, tak ji nemůže už nikdy opustit, protože být myslivcem je vlastně diagnóza, jinými slovy srdeční záležitost. Všem mladým lidem bych ji vřele doporučil, protože jde o náročné odvětví podporující rozvoj mladého člověka ve všech směrech. Myslivost vyžaduje zvládnout teoretickou stránku věci, střeleckou přípravu a rozumět přírodě, což je podle mého soudu to nejpodstatnější.
Historie však registruje mnoho hráčů, kteří uměli právě zde v Posázaví načerpat sílu, kterou posléze uplatnili na hřišti… Osobně vycházím z poznatku, že v pokročilejším sportovním stádiu, ať už to byl Pepík Vacenovský, Franta Šafránek, Jarka Borovička či Jan Brumovský končili na Benešovsku svou kariéru, byť i za zenitem své dráhy ještě předváděli velké umění ve Vlašimi, Benešově, Pyšelích i jinde. Pro další příklady nemusíme chodit daleko. V současné době řada sportovců působí ve Voticích, samostatnou kapitolou je sportovní areál Monínec, kde se sportu věnuje řada exponovaných osob. Tento region má své kouzlo a nejen fotbalové.

S Duklou i reprezentací jste projel velký kus světa, včetně Asie i Latinské Ameriky a jistě jste si při pobytu v cizině zavzpomínal na domov. Jaké to byly vzpomínky?

Krásné. Všeobecně řečeno, je-li člověk nucen trávit nějakou dobu mimo svou vlast, tak má při této příležitosti možnost nahlédnout do tajů tamního života a prohlédnout si kus exotické krajiny na přírody. Pak ho napadne ho zákonitě určitá souvislost s rodnou zemí. Je fakt, že každá země má své kouzlo, je osobitá i svým způsobem přitažlivá, ale ani ve snu mne nenapadlo, že bych někde zůstal natrvalo. V naší republice je však mnoho dalších krásných míst, ale také řada bezvadných lidí, kteří by mi asi jinde ve světě chyběli. Z tohoto pohledu svou vlast vnímám a tak jsem na ní vzpomínal v daleké cizině.

…přání na závěr?

To je jednoduché. Sportovcům hodně úspěchů a medailí, zamilovaným náruč lásky, podnikatelům, aby nás nešidili a nedělali dluhy, ale nejdůležitější je to obyčejné lidské zdraví. Víte, ono to zní jako fráze, ale je to ten nejdůležitější faktor, od kterého se vše odvíjí. Myslím si, že naše republika patří mezi sportovně vyspělé státy, ale i tak je potřeba , aby se v dohledné době pokročilo trošku dál. Především ve fotbale nás čeká mnoho let usilovné práce, abychom dobyli zpět ztracené pozice. Kromě Vlašimi a Votic má i benešovský fotbal svou tradici, tudíž i jeho fotbalistům přeji řadu úspěchů a hodně gólů v síti soupeře.

VOJTĚCH KOPECKÝ

22.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 800 Kč Montážní dělníci výrobků a zařízení Montážní dělníci výrobků a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13800 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Petrovice 8, Bystřice, Vstupní zdravotní prohlídka, dobrý zdravotní stav, fyzicky náročná práce, ochota pracovat., Ptvní kontakt emailem nebo telefonicky po-pá 9-12 hod.. Pracoviště: Roshen holding s.r.o. - petrovice, 257 51 Bystřice u Benešova. Informace: , . Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 22 000 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Zdravotní sestra do domácí hospicové péče. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov - okres Benešov, Co budete dělat:, " stanete se součástí týmu, který poskytuje zdravotní a paliativní péči přímo v domácnostech pacientů, " každodenní práce v terénu v okrese Benešov, " budete se aktivně podílet na rozvoji organizace, Požadujeme:, " registraci pro samostatný výkon povolání bez odborného dohledu, " znalosti a zkušenosti v oblasti paliativní péče, " vysoké pracovní nasazení a chuť zvládat nové příležitosti, " vlídný a citlivý přístup ke klientům, " aktivní řidičskou zkušenost (práce v terénu), " samostatnost, pečlivost, zodpovědnost, Nabízíme:, " práci na hlavní pracovní poměr nebo i částečný či DPP ve stabilní neziskové organizaci, " zajímavou a smysluplnou práci, " profesní i lidskou podporu týmu, " možnost vzdělávání a supervize, " zajímavé finanční ohodnocení, " služební auto, , Životopis a motivační dopis zasílejte na e-mail: info@ruah-ops.cz. Pracoviště: Ruah o.p.s., Tyršova, č.p. 2061, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jana Klečka, . Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 17 000 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pozice: pomocná síla do kuchyně, Vhodné i pro OZP., Přijmeme pracovníky na pozici pomocné síly do kuchyně a pracovníky na výdej pokrmů., Zaměstnanecké výhody: zaměstnanecká strava, nápoje, lyžování v areálu zdarma, Nástup: od 1.12.2018 do 31.3.2019 (možnost prodloužení). Mzda: 17 000,- až 25 000,- Kč, Kontakt: Vaverková Libuše, tel.: 739 393 543, e-mail: vaverkova@moninec.cz, Místo výkonu práce: MONÍNEC s.r.o., Moninec č.p. 7, 257 91 Sedlec-Prčice 1. Pracoviště: Monínec s.r.o., 257 91 Sedlec-Prčice 1. Informace: Libuše Vaverková, +420 739 393 543. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 7 500 Kč Uklízeči ve stravovacích zařízeních, potravinářských a farmaceutických výrobních prostorech Uklízeči ve stravovacích zařízeních, potravinářských a farmaceutických výrobních prostorech. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Všechlapy, Požadujeme:Manuální zručnost, pečlivost. Dodržování pracovních postupů s důrazem na čistotu. Spolehlivost a zodpovědný přístup. Smysl pro týmovou spolupráci.Popis náplně práce: Pomocné a úklidové práce po ukončení výroby 1,5 až 3 hodiny denně, možnost krátkého - dlouhého týdne. Kontaktovat poprvé e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: I love hummus,s.r.o. - všechlapy, 257 26 Divišov. Informace: Denisa Čadilová, +420 778 014 070.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I. B třída: Zruč nad Sázavou - Teplýšovice 2:4.

Neveklovu nestačil čistý hattrick, Teplýšovice válcovaly

Fotbalová příprava Vlašim - Jablonec nad Nisou 0:3.

Důležitý bod trefil Hadaščok

Dojatý Šístek slavil s basketbalisty postup na MS

Nymburk - U českého basketbalu se motá Vratislav Šístek už téměř šedesát roků. Zažil jako hráči i funkcionář velké věci, hlavně v Nymburku a dodnes vzpomíná nejvíc na jeho první mistrovský titul. Teď se mu vyrovnal postup české reprezentace na mistrovství světa po 37 letech. Vratislav byl navíc jako kustod národního týmu přímo v ohnisku události a výhru v Bosně a Hercegovině přiblížil Deníku zblízka.

-

Chotýšany přetrhly dlouhou šňůru Křivsoudova

Benešovsko - Asi největší překvapení čtvrtého kola Okresního přeboru se zrodilo na půdě Chotýšan, kam zavítal dosud suverénní Křivsoudov (3:1). I když výsledek vypadá jednoznačně, tak hosté si se svým sokem hráli jako kočka s myší, ale domácí svou obětavostí s vypětím všech sil, dobrou efektivitou v koncovce a výbornými zákroky gólmana M. Kumšty urvali všechny body. Navíc utnuli dlouhou sérii Křivsoudova bez porážky čítající 30 zápasů (27 ve III. třídě, tři v OP).

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 8 7 0 1 21:4 21
2. FC Viktoria Plzeň 8 7 0 1 14:6 21
3. AC Sparta Praha 8 6 2 0 15:4 20
4. FC Fastav Zlín 8 6 1 1 15:5 19
5. FC Baník Ostrava 8 5 1 2 12:4 16
6. 1. FK Příbram 8 3 2 3 13:14 11
7. Bohemians Praha 1905 8 3 2 3 10:11 11
8. FK Jablonec 8 3 1 4 11:10 10
9. FC Slovan Liberec 8 2 4 2 8:8 10
10. FK Mladá Boleslav 8 3 1 4 17:19 10
11. FK Teplice 8 2 3 3 11:15 9
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT