V létě jste se vrátil, po půlroční anabázi v ligové Příbrami, do stejné řeky, do Vlašimi. Co Vás k tomu vedlo?

Dostal nabídku z Vlašimi, která se mi zdála dobrá a jelikož je Vlašim moje srdeční záležitost, nabídku jsem přijmul.

Návrat pod Blaník jste asi čekal lepší a 12. místo po 16. kolech Vás asi neuspokojilo. Nebo se mýlím?

Již před začátkem jsem věděl, že ambice mužstva jsou mezi šestým až desátým místem. Chyběly nám dva body, aby jsme byli sedmý, což by odpovídalo ambicím mužstva. Chtěl jsem hrát o co nejvyšší příčky, ale musel jsem vycházet z reality, protože mančaft má tak na střed tabulky.

Divákům se nelíbily hlavně vaše domácí výkony, kde jste z osmi utkání získali pouze devět bodů, což Vám i hráčům dali pocítit.

Mančafty u nás hrály zezadu, bránily a my jsme měli problém se do zhuštěné obrany dostat. Měli jsme málo hráčů, kteří by by se gólově prosadili ve vápně soupeře. Zápasy se rozhodují v šestnáctkách, ale šance, které jsme si vypracovali jsme neproměňovali. V minulých sezónách jsme měli Strnada, Bálka, Jungra, Kalabišku a letos jen Strnada, který vsítil osm gólů. Druhý náš střelec Martin Kotyza má na kontě tři góly, což je málo.

Naštěstí jste vozili body z venkovních zápasů, kde jste získali z osmi klání deset bodů, což Vás řadí na páté místo.

Domácí mužstva hrála více otevřený fotbal nahoru dolů, což nám vyhovovalo. Venku jsme hráli lépe, uvolněně, měli víc místa na hřišti, klid na koncovku a proto jsme body vozili. Potřebovali jsme mít poměr doma – venku obrácený.

Co Vám scházelo, aby byly výsledky lepší?

Nejvíce nám chyběl druhý kvalitní útočník, proto jsme během sezony museli přejít na hru s jedním hrotem. Tím to měli soupeři zjednodušené, že se soustředili na jednoho hráče a ne na dva nebo tři jako předtím, když jsme měli ve Vlašimi ještě Bálka a Jungra. Pokud nám Strnada někdo dobře pokryl, pak bylo pro nás těžké střelecky se prosadit.

Nebyl také problém v menší podpoře ofenzivy krajních záložníků a obránců?

Hledali jsme někoho, kdo by dokázal podpořit útočnou fázi, individuálně se prosadit nebo vstřelit gól. Ondra Průcha se nám bohužel zranil a nebyli jsme ho schopni adekvátně v útočné fázi nahradit. Na pravé straně jsme museli během podzimu stáhnout Kotyzu do středu zálohy. Napravo začal hrát Janda, který toho do té doby neměl moc odehraného ve II. lize. Jsem rád, že se chytil, druhou půlku podzimu odkopal stabilně a velice dobře, což je pozitivem, protože že se povedlo zapracovat do mužstva dalšího odchovance.

Ač jste skončili na dvanáctém místě, měli jsme ve svém středu nejlepšího střelce soutěže Miloslava Strnada s osmi góly. Dříve ve stalo, že pokud ve Vlašimi někdo střílel góly (Bálek, Kalabiška, Jungr) hned odešel. Jak to vypadá se Strnadem, který je již kmenovým hráčem Vlašimi?

Za tři roky, co jsem byl ve Vlašimi, jsme každý půl rok stavěli nový mančaft. Jak se někdo zviditelnil, hned šel do ligy a střelců je málo. O Mílu byl zájem již v průběhu sezony z Dukly Praha, Hradce Králové a Českých Budějovic. Je otázka, jestli po něm v zimě někdo sáhne. Parametry na ligu určitě má, hlavně v zakončení, limitující je trochu věk, protože mu bude třicet let.

O jiné hráče Vlašimi je zájem v lize?

Samozřejmě, v průběhu podzimu byl zájem o Martina Kotyzu, což si myslím, že byl náš nejlepší hráč a některá mužstva zajímal i Macek.

Kádr se asi přes zimu ve Vlašimi změní. Víte, kdo odejde?

Vrací se Mareš do Slavie, Norek z Vukovičem a Frydrychem do Jablonce, Vrťo do Baníku Ostrava. Vojta a Macek mají ve Vlašimi hostování do konce sezony.

Měl jste již vyhlédnuté posily do Vlašimi?

Posily vyhlídnuté jsou a uvidíme, bude se s nimi jednat po dovolených.

V kuloárech se šušká, že ve Vlašimi docházejí peníze a tým se přesune do Kolína. Co je na tom pravdy?

Majitel i vedení mě ujistily, že se fotbal stěhovat do Kolína nebude a zůstane ve Vlašimi.

Po skončení druholigové podzimní sezony přišlo z Vaší strany překvapení, když jste kývnul na nabídku prvoligové Viktorie Žižkov, zatím na dva zápasy. Co Vás přimělo k rychlému podpisu?

V průběhu podzimu jsem již jednu nabídku z ligy odmítl. Teď jsem s tím vůbec nepočítal, že nějaká přijde a byl jsem dohodnutý, že do léta zůstanu ve Vlašimi. Po těžkém rozmýšlení, jsem se rozhodl, že to na Žižkově zkusím. Liga se neodmítá a je to asi to nejvyšší, co může trenér dělat. Potom už je jen reprezentace.

První a zároveň důležitý zápas jste ale prohráli se Slováckem doma 0:1, což nebyl pro Vás na Žižkově dobrý start. Nedalo vám vedení nějaké ultimátum, že musíte udělat ze dvou zápasů nějaké body, aby jste mohl dostat nabídku na jarní část sezony?

Žádná ultimáta jsem nedostal. Věděli jsme, že bude obrovsky těžké ze dvou zápasů získat maximum bodů. Bohužel se nám to se Slováckem nepovedlo. Po dvou dnech se bohužel nedají dělat nějaké větší změny a výsledky. Šlo o to spíš mužstvo nabudit, namotivovat psychicky a zvednout deku, která na mužstvu leží.

Jaké je to střídat na lavičce trenéra Martina Půlpita, se kterým jste strávil většinu své trenérské kariéry jako asistent?

Je to trošičku specifické. Viktorka ale jednala kromě mě i s dalšími trenéry, které měla v hledáčku, ať to byl Petrouš, Urban nebo Uhrin. Pokud bych na nabídku nekývnul, šel by další. Jsem profesionál, takže v tom nevidím problém. Dal jsem se z pozice asistenta na kariéru hlavního trenéra a stejná situace může nastat i v budoucnu a třeba opačně.

Volal jste si s odvolaným trenérem Martinem Půlpitem?

Když jsem nabídku dostal, tak jsem mu zavolal a řekl jsem mu, že jsem sice vázaný smlouvou ve Vlašimi, ale pokud mě uvolní, tak nabídku vezmu. On už v té době věděl, že na Žižkově skončil.

Budete tlačit na vedení Vlašimi, aby Vás na Žižkov pustilo již natrvalo?

Doufám, že se to podaří, protože pokud bych nemohl pokračovat na Žižkově na jaře, tak by záskok na dva zápasy neměl význam.

Jak vypadá kádr předposledního ligového celku, který jste převzal?

Na hodnocení je zatím brzy, protože mám za sebou jen pár tréninků a jeden zápas. Umístění a počet bodů o něčem vypovídají a pokud se mužstvo bude chtít na jaře zachránit, personální změny musí přijít.

Mluvil jste již s vedením o možných posilách?

Určitě. Už jsme se o tom bavili. Nastínil jsem svoji představu a vizi nejen na dva zápasy, ale již na zimu a jarní část a na základě toho jsme si řekli, že do toho půjdeme.

Na Žižkov jste si vzal sebou jako asistenta Petra Frňku, který s Vámi byl ve Vlašimi i v Příbrami, jen na podzim se vaše cesty rozešly a on trénoval divizní Kolín.

Ano, jedna z mých podmínek byla, že si vyberu realizační tým sám. Do týmu jsem si přivedl svého asistenta Petra Frňku, druhým asistentem je trenér brankářů Víťa Rejman, se kterým jsem dříve spolupracoval i ve Vlašimi.

Na 99 procent odcházíte z Vlašimi, ale zimní přípravu jste již měl asi hotovou?

Určitě, mám jí kompletně připravenou. Myslím si, že nic nebrání tomu, aby ve Vlašimi vše fungovala a běželo. Pak již bude záležet na novém trenérovi, jestli si něco bude chtít upravit.

Nebavilo se s Vámi vedení, koho by jste navrhoval jako náhradu za sebe, když vloni šláplo vedle po vašem odchodu s trenérem Matejkou, který vydržel ve Vlašimi jen měsíc?

Ne, vůbec se se mnou o tomto nebavili. Vše zůstává v kompetencích majitele a výboru Vlašimi. Ve čtvrtek klukům skončila dovolená, deset dní budou trénovat pod asistentem, pak mají volno a až ve čtvrtek 5. ledna, kdy začíná zimní příprava, se asi dozví jméno nového trenéra. Ale možná i dříve, to záleží na vedení.

Chcete něco na závěr vzkázat vedení, hráčům a fanouškům Vlašimi?

Fanouškům přeji, co nejlepší fotbal a umístění ve Vlašimi, aby chodili ve velkém počtu, jako doposud. Hráčům přeji, aby se jim dařilo, neměli problémy ze záchranou a hra je bavila. Vedení děkuji, že mi podruhé vyšlo vstříc a umožnilo mi odchod na ligové angažmá.