Ve skupině porazilo Československo Jižní Koreu 6:1, SAR (Sjednocená arabská republika) 5:1, Brazílii 1:0, ve čtvrtfinále Japonsko 4:0, v semifinále Německo 2:1 a ve finále prohrálo s Maďarskem 1:2. „Utvořili jsme z hráčů z celého Československa perfektní partu. Byli jsme tam polovina Slováků a Čechů do 21 let a dva starší kluci Pičman a Matlák," poznamenává Geleta a vzpomíná na trenéra Rudolfa Vytlačila: „Byl to lidový trenér, takový náš táta a výborný psycholog. Dělal rád legraci a říkal: „Lepší kluci už v republice nejsou, tak vás nemusím nic učit, už fotbal umíte. Tak uděláme partu a musíme něco vyhrát, aby nám doma nenařezali."

V Japonsku bydleli ve dřevěných boudách

Na Olympijské hry v Tokiu, které byly před 51 lety, má 72 letý vysloužilý záložník jen pěkné vzpomínky. „Jako každý člověk, který se zúčastní olympiády, na ní vzpomínám strašně rád. Bylo to hezky udělaný. Bydleli jsme v olympijské vesnici, kde byly dřevěné boudy na louce. Sportoviště nebyly daleko a mohli jsme si navzájem fandit, hlavně s volejbalisty jsme drželi hodně při sobě," vzpomíná jeden z nejmladších hráčů fotbalového kolektivu (21 let) a dodává: „Japonsko je úplně jiný kraj než náš. Hrozně mě překvapilo, co je tam lidí. V metru byli jak mravenci a všichni jsme se divili, že se nezranili, když se tam narvali."

Už při leteckém přesunu měl Ján Geleta úsměvnou historku, ale jen pro něj. „Na cestě jsme měli zastávku a já spal s Ludvou Daňkem (diskař). Strašně jsem hlasitě chrápal a on mi nadával a byl vzteklej. Nevím, jestli ho to nerozhodilo, ale na olympiádě se do finále nedostal," směje se a přidává další kuriozitu s tvrdým spánkem: „V Japonsku jsem zaspal zemětřesení. Všichni lítali venku, gymnastky brečely a já spal. Probudil jsem se, když bylo po všem."

V Tokiu byla fotbalová reprezentace od začátku do konce, a tak málem Ján Geleta přišel o plánovanou svatbu. „Manželka lítala doma okolo svatby, kterou jsme měli po příletu. Jenže my jsme pro poruchu letadla v Barmě měli zpoždění, tak jsem málem svatbu propásl," směje se bývalý „Duklák", který se stačil oženit v daný termín.

V roce 1967 se stal fotbalistou roku

Na olympiádu nezanevřeli účastníci ani v dalších letech. „Vytvořili jsme jak s fotbalisty, tak volejbalisty parádní party a až do dnes se scházíme. S fotbalisty máme srazy buď na Slovensku, nebo u nás, loni jsme byli v Praze po padesáti letech," hřeje na srdci Geletu, jenž má jasno, kdo bude ve fotbale letos vládnout v brazilském Riu. „V Americe jsou pro Evropany kolektivní sporty jiné podmínky a většinou je nezvládnou. Takže šanci na titul dávám Jihoameričanům, zvláště, Brazilcům, když jsou doma."

Fotbalovou kariéru má Ján Geleta z největší části spjatou s Duklou Praha, kde působil od roku 1963, třináct let a získal s ní dva ligové tituly a třikrát vyhrál ligový pohár. „Měl jsem štěstí, že jsem narukoval na vojnu do Dukly, kde, i když někdo uměl hůř fotbal, tak se vypracoval. Po úspěchu v Chile (1962), kde byla většina třicátníků, se začalo měnit trošku mužstvo. Vejvoda mě strčil na pravého halva a Pepíka Masopusta do středu útoku," říká hráč, který se stal v roce 1967 Fotbalistou roku Československa, ke kterému mu hodně pomohl postup Dukly Praha až do semifinále Poháru mistrů evropských zemí, kde vypadli s Celtikem Glasgow.

V reprezentaci sehrál Ján Geleta 19 zápasů a dal dva góly. „Mužstvo zrovna procházelo obměnou, stavělo se na olympionicích z Tokia, chvíli jsme hráli dobře a chvíli špatně. První zápas jsem odehrál v Itálii (0:0) a ve druhém jsme vyhráli v Německu 4:3. Zdálo se, že to půjde, ale poté přišly i nepovedené zápasy a všechno se začalo přehazovat," vzpomíná na reprezentační kariéru 72 letý, stále svěží, Ján Geleta.

Ján Geleta

Narozen: 13. září 1943 (72 let) v Baťovanech (Slovensko).
Ligové celky: TJ Iskra Partizánské (Slovensko), Dukla Praha (1963 – 1976).
Ligové úspěchy: Mistr ligy Dukla Praha (1963-1964, 1965-1966), vítěz Československého poháru: 1965, 1966, 1969.
Ligové starty: 283 zápasů, 27 gólů.
Reprezentace: 19 zápasů, 2 góly.
Reprezentační úspěchy: Letní olympiáda – stříbro v Japonsku Tokio (1964).
Fotbalista roku: 1967.