Sympatický kouč, který byl v hráčské kariéře i reprezentačním kapitánem devatenáctky i dvacítky, se kterými byl na mistrovství Evropy i světa, odpovídal na různé otázky směrem k reprezentaci, Plzni, hráčské kariéře, přípravě na zápas s Bayernem Mnichov a samozřejmě se nemohlo zapomenout ani na Pavla Horvátha. Nejvíce ho ale těšilo, že se mohl po třiceti letech opět setkat s Petrem Čermákem, se kterým hrál na vojně v Chebu.

O trénování v reprezentaci
Zatím to nemá cenu rozebírat, nikdo našeho majitele klubu neoslovil a pokud něco probíhá v novinách, tak jsou to pouhé spekulace. Před dvěma lety jsem dostal nabídku od slovenského svazu, ale klub chtěl, abych dodržel smlouvu. Takže nejprve musí vstoupit do jednání předseda svazu s majitelem Plzně a pokud majitel svolí, můžu se já o trénování v reprezentaci bavit. V Plzni jsem spokojený, máme podmínky, o kterých se nám před pěti lety nezdálo. Udělali jsme obrovský krok dopředu, máme pěkný stadion, město se o nás stará a klub je finančně zajištěný. A pokud jste ve stabilizovaném klubu, který funguje a má ambice hrát pohárové soutěže, tak by bylo i z mého pohledu hodně těžké odejít.

O nabídkách ze zahraničí
Poslední dva roky jsem měl nabídky z Arábie, ale arabský fotbal je zvláštní a spíše zábava určitých lidí. Myslím si, že ani zatím nemám věk, abych šel do Arábie. Rýsuje se i nabídka ze zahraničí, ale ta zatím není potvrzená.

O Horváthovi
Je pro nás hodně důležitý. Na druhou stranu má svůj věk a obrovský problém udržet si váhu. Tvrdí, že musí jíst a pít, ale bohužel nepije vodu a nejí kuře se zeleninou. (smích) Jeho obrovskou výhodou, že nebyl vážněji zraněný. A tak uvidíme, jak dlouho vydrží.

O Lize mistrů
Jsme rádi a hrozně si vážíme, že si ji zase můžeme zahrát. Je ale složité proti takovým klubům hrát. My máme rozpočet klubu 200 mimilónů, ale CSKA 8 miliard, Bayern Mnichov 11,5 miliard a Manchester City 12 miliard. Všechny zápasy ale začínají 0:0 a už jsme překvapili i AC Milán. Před dvěma lety jsme doma s Barcelonou odehráli nejlepších a nejpovedenějších prvních dvacet minut v Lize mistrů. Hráli jsme výborně a Petržela šel dokonce sám na branku. Jenže poté byl zápas ovlivněný penaltou a vyloučením Čišovského. Letos vidím favority v Bayernu, Barceloně a Realu Madrid. My doufáme, že že Manchester City a Bayern porazí CSKA, se kterými si to v prosinci rozdáme o třetí místo ve skupině.

O Bayernu Mnichov
Musíme pohlídat křídla, zahustit střed a vyrážet do smrtících brejků. Momentálně chodíme do kovbojského spolku, kde fasujeme laso a kluci se snaží zachytávat mladé bejčky. Tak uvidíme, jestli bude Ribéry rychlejší než bejčci a jestli ho chytíme nebo ne (smích). Teď již vážně. Respektujeme sílu Bayernu, který patří ke třem nejlepším v Evropě. Příchodem nového trenéra se jeho hra ještě zatraktivnila a bude nejtěžším soupeřem, který nás čeká. Respektujeme ho, ale určitě ho budeme chtít potrápit a ne jen si dojet pro pět gólů.

O trenérském vzoru
Je jím Karel Brückner. Dostal průměrnou Oloumoc do pohárů a porážel mužstva jako Hamburger SV. Ukázal svoji kvalitu druhým místem s reperezentací do 21 let na mistrovství Evropy a třetím místem na mistrovství Evropy dospělých. Z hráčů vytěžil maximum. Je to trenér, který si zaslouží, aby ho mladí lidé sledovali a poučili se. Je to nejlepší trenér, který tady v posledních dvaceti let byl.

O Baníku Ostrava
Sleduji jeho situaci, protože jsem tam kdysi hrával a asi deset let trénoval. Mám tam spoustu známých a situace je pro mě nepochopitelná. V roce 2004 jsme tam udělali titul, byla velká euforie a chodilo na zápasy 18 tisíc diváků. Po pěti letech je ekonomická situace v klubu velice složitá. Chybí tam majitel, který by byl ráznější a zajistil klub více finančně. Pan Světlík zajišťuje mládež a mužům by pomohl příchod většího sponzora, jinak to budou mít těžké. Samozřejmě jim přeju, aby se z toho dostali.

O skautinku Plzně
Skautem Plzně je šest let Franta Mysliveček, který má na starost vytipování hráčů, ale v závěrečné fázi o tom, jestli hráč k nám přijde, rozhoduje pět nebo šest lidí. Hráči jsou sledováni od 19 let a musí zapadnout do mužstva typologicky a povahově. Někdy máte mimo fotbal hajzlíka, ale na hřišti je nejlepší. Příkladem je Limberský. Když ho vidíte, jak se chová, tak ho nebudete do mužstva chtít, ale na hřišti je to pro nás jeden z nejdůležitěších hráčů a nechá na něm srdce. Ne všechno, ale vyjde. Třeba s Vencou Pilařem to byla trefa do černého, ale například u Standy Tecla jsme čekali, že bude dávat gólů víc. Je mu ale 22 let a věříme, že se chytne. U něj je to ale ovlivněné způsobem hry. S Jihlavou hrál na brejky a u nás hrajeme neustále do plných.

O novinářích
Je to s nimi těžké. Můžou do vás šít zprava a zleva, jak se jim zachce a počkají si, až na něco neodpovíte. Poté napíší, že jste arogantní a nepříjemný, na což nemůžete ani reagovat, protože mají vždy poslední slovo. Vadí mi, když radí, jak by se mělo trénovat a hrát. Tak jim říkám, udělejte si trenérskou třídu a budeme hrát jako Španělé. Kdysi byli a žili novináři s klubem a psali to nejlepší. Dneska je zajímá vše kolem a ne moc fotbal. Nechci říkat, že jsou hráči svatí, ale to nebyli ani před dvaceti lety. S bulvárem nemám problém, protože tam to očekávám, ale vadí mi, že tak píší i seriózní noviny. S některými novináři ale spolupracuji.