V létě jste přišel k týmu. Jak jste spokojený s výkony?

Měl jsem velké obavy, protože se před sezonou mužstvo hodně obměnilo. Skončilo šest lidí a nastoupili dorostenci, kteří měli s chlapským fotbalem minimální zkušenosti. To se v prvních kolech ukázalo, zápasy jsme nezvládali a celkový projev nebyl dobrý. Mladí kluci nedokázali hrát kontaktní fotbal, který se v dorostu nehraje, ale v I. A třídě, kde jsou zkušení hráči, ano. Na tréninku jsme stále pilovali bago, hru do těla, začalo se to v zápasech zlepšovat a od půlky podzimu se systém hry radikálně změnil. Byly zápasy (Bakov, Luštěnice), ve kterých jsme propadli, ale také utkání, jenž byly na I. A třídu velmi kvalitní (Polepy, Mnichovo Hradiště, derby se Sázavou, Hradišťko).

Kde se daly body vytěžit, aby jste v tabulce byli výše?

Nejvíc mě mrzí domácí remíza s Bakovem, kdy jsme měli nemocné a zraněné hráče, hlavně chyběli útočníci Němeček s Voráčkem. Přesto jsme hráli na jednu branku a neproměnili tři, čtyři šance. Ještě mi vadí prohra na sněhu v Luštěnicích, kde jsme prohráli 1:2, v závěru jsme soupeře tlačili, ale rozhodčí nepískl penaltu, neuznali nám gól a Němeček nedal stoprocentní šanci. Tam jsme měli určitě bodovat. Pokud bychom oba zápasy zvládli, mohli jsme být po podzimu šestí.

Od pátého do jedenáctého kola jsme neprohráli a začali atakovat vršek tabulky. Hrálo v té době mužstvo již podle vašich představ?

Na sedmdesát osmdesát procent se mužstvo přibližovalo, k tomu, co jsem chtěl hrát. Byly tam zápasy, ve kterých podali kluci velmi dobré výkony. Jen ty góly chyběly, protože obrana byla poměrně pevná a moc branek jsme nedostali.

Závěr podzimu se Vám ale nepovedl a ze čtyř zápasů jste získali jen dva body a vstřelili pouhý jeden gól. Co se stalo?

Prohra v Luštěnicích na sněhu a remíza doma s Bakovem mě mrzí. Jíloviště a Hradišťko patří k favoritům soutěže a mají velmi dobré kádry. Navíc mi chyběli zdraví nejkvalitnější útočníci – Voráček byl zraněný a Němeček s bolavými zády moc netrénoval, chodil jenom na určité části zápasů, ale malá trénovat byla na něm znát. Šanci dostali i ostatní, ale nebylo to ono.

Koncovka Vás velmi trápila, což také ukazuje pouhých patnáct gólů v patnácti zápasech. Jste ve skupině nejhůře střílejícím týmem. Proč?

Je to psychickou záležitostí a také nedostatečnou zkušeností s kvalitní soutěží. Němeček sice má předpoklady stát se kanonýrem, ale chybí mu v koncovce větší klid. Podobné je to i s Voráčkem. Oba limitovaly i zdravotní problémy. Jiný střelec se nenašel a tak se pokusíme v zimě nějakého oživit.

Na druhou stranu s obranou fází jste určitě spokojený, když jste společně se Sázavou měli druzí nejméně inkasovaných 18 branek. Méně mělo jen Jíloviště osm. To Vás musí těšit?

Tak určitě. Celková obranná lajna, kterou řídili Kondáš s Komárkem pracovala dobře. Občas měl problémy na pravé straně Mařinec, ale včas se srovnal. Nalevo hrál pravák Hroch, s čímž se popral dobře a pozvánka do áčka ho asi o fous minula. On je ale soudný a ví, že má ještě chvíli počkat.

Do sestavy jste zabudovával bývalé dorostence. Kdo Vás nejvíce svými výkony uspokojil?

Byl to jednoznačně Krejza a také Hroch. Oba na sobě hodně pracovali, což bylo na hřišti znát. I kluci z lavičky se hodně zlepšili, ale špatně kousali, že nehrajou, na to v dorostu nebyli zvyklí. Stále jsem je přesvědčoval, že musejí přidat. Každý má do základní sestavy dveře otevřené.

Nastupovali za Vás i hráči hráči áčka, ale pokud jich bylo víc v sestavě (Sázava 1:1 a Hradišťko 0:0), tak se Vám bodově nedařilo. Jak jste s jejich výkony spokojený?

Se Sázavou a s Hradišťkem nastoupili tři. Se Sázavou jsem jejich výkon kritizoval, s Hradišťkem hráli Němec, Bredler a Večera v sobotu celý zápas za áčko, byla rozlučka a v neděli dopoledne utkání za béčko, takže na nich musela být únava znát. Přesto neodvedli špatnou práci a jen mě mrzelo, že Dominik Němec nedal dvě velké šance. V dalších zápasech s námi chodili většinou jeden až dva hráči, nejvíce Vrňák, a zápasy neodflákli.

Nastupuje do přípravy divizního A mužstva od Vás někdo?

Ano, jsou to tři hráči – Němeček, Jiří Páv a Krejza, což si myslím, že je hodně dobré a pro mě výzva, že ta naše práce není zbytečná a daří se.

Pokud se ale chytí Němeček v A mužstvu, kde budete hledat střelce?

Jsem první člověk, který mu to přeje, ale na druhou stranu, někdo z áčka zase musí vypadnout, nemůže tam mít Míra Beran dvacet lidí, z toho pět útočníků. Prostě se opět využije vlastních zdrojů. Navíc by se měli zapojit do přípravy po operacích kolenou Benák, Míra Podhorský a Keltner a po zlomenině klíční kosti Hronek. Sice mezi nimi není útočník, ale nějak si poradíme.

Jak hodnotíte kvalitu I. A třídy?

Soutěž je strašně vyrovnaná a může porazit kdokoliv kohokoliv, příkladem je předposlední Týnec. Ten porazil druhé Jíloviště, ale prohrál s námi, dostal sedm gólů v Bakově, osm v Mnichovým Hradišti a Hradišťku. Hlavně mužstva do osmého místa jsme velmi kvalitní. Před třemi lety byla kvalita I. A třídy o hodně slabší. Můj názor je, že kluby z vyšších tříd přestaly mít peníze a tím kvalitní zkušení hráči jdou hrát do svých mateřských oddílů. Trénoval jsem divizi i I. B třídu a mezi I. B a I. A třídou je velký rozdíl. Hřiště jsou dost velké, kvalitní a rozhoduje v závěrech fyzička. Tu jsme měli dobrou, mužstva přehrávali, ale góly nedávali.

Co říkáte nováčkovi ze Sázavy, který šel do soutěže ze třetího místa v I. B třídě a je třetí po podzimu v I. A třídě?

Sázava se mi hodně líbí, je hodně kvalitní a hlavně má ve svém středu střelce Švece, což jiný tým nemá. Ten dokáže šance proměnit a dá dva tři góly za zápas. Když jsem se byl na něj podívat, tak bych ho někdy vyhnal ze hřiště, jak ho nezajímá hra, ale pak je tam kde má být. Prostě má instinkt zabijáka. Takového mi prostě nemáme a musíme ho hledat.

Co Vám práce s mladými hráči přináší?

Baví mě, ale vím, že to nemají se mnou jednoduchý a každý to kouše hůř a někdo líp. Jediné, co vede k úspěchu je přísnost a pracovitost, přes to nejede vlak. Každý má do sestavy nejen béčka, ale i áčka dveře otevřené. Snad se nám ta práce s mladými daří. Vždyť devět hráčů, kteří kopou v základu áčka jsem s Tomášem Remkem pomáhal vychovávat.

Kdy začínáte zimní přípravu?

V pondělí 7. ledna. V lednu budeme trénovat čtyřikrát týdně, poté třikrát a samozřejmě hrát přípravné zápasy.