Před začátkem sezony se stal Benešov farmou Dukly Praha. Byla to nutnost?

Nebyla to přímo nutnost, ale jedna z možností, jak kádr doplnit, zkvalitnit za minimální náklady, což bylo pro nás prioritní. S nabídkou přišla Dukla a my jsme to uvítali.

Splnili hráči, kteří docházeli z prvoligového celku na zápasy Benešova, vaše očekávání?

Byli pro nás v každém zápase přínosem a mezi střelci gólů nebo v přihrávkách na góly jsou výrazně zastoupeni. Kvalita naší hry v zápasech ve kterých nastoupili šla nahoru. I po stránce charakterové a přístupu k zápasu s nimi nebyl žádný problém.

Nastiňte, jak jste se s trenérem Dukly, a vaším kamarádem Lubošem Kozlem domlouval, kdo o víkendu přijde hrát do Benešova?

Průběžně jsme byli v týdnu v kontaktu a záleželo, kdy Dukla hrála a poté jsme zjišťovali, jaké jsou možnosti. Větší byly, když hrála v pátek a my v neděli. Pokud jsme hráli před Duklou, tak to bylo horší a kolikrát jsme nedostali žádného hráče, ale s tím se nedalo nic dělat. Vždy bylo prioritou Dukly, koho nominovala na zápasy a zbylé hráče nám půjčila. Někdy přišli už na předzápasový trénink, jindy až na mistrák.

Museli hráči Dukly v Benešově odehrát celých devadesát minut?

Ne, to nemuseli. Bylo ale domluveno, že budou nastupovat v základní sestavě a pokud se mi jejich výkon nebude zamlouvat, tak je můžeme kdykoliv vystřídat.

Narážím na fakt, že v domácím utkání s Chrudimí (0:1) měl Manzia střevní potíže, přesto, ač indisponován, dohrál celý zápas a vy jste ho nevystřídal, přestože jste měl na lavičce další hrotové útočníky Svobodu a Skopce…

Svoboda byl po zranění kotníku a v září absolvoval jen sedm tréninků, v tomto zápase nastoupil na 18 minut místo obránce Braného, jako další útočník k Manziovi a Skopec nastoupil v 86. minutě. Je to mladý perspektivní hráč, který si ještě musí svoje vydobýt. O poločase mi Manzia řekl, že je fit. A byl stále předpoklad, že může ve druhém poločase na hřišti něco udělat. Takhle jsem se rozhodl, i když to nakonec nevyšlo a prohráli jsme.

Narazili jsme na Skopce, který přišel v létě ze Sparty Praha. Proč neodehrál víc zápasů, jak za áčko, tak i za béčko?

Skopec je hráč, který nám po odchodu Kučaby a Němce doplnil kádr v útočné fázi. Vzhledem ke jeho mládí je pro Benešov perspektivní, ale trošku se ze začátku srovnával s odchodem ze Sparty. Potřebuje si zvyknout na úroveň ČFL, která je těžkou soutěží. I když toho moc nenahrál, tak věřím,že jeho čas přijde. Talent a předpoklady má a záleží jen na něm, jak s tím naloží. Za béčko mohl chodit hrát kdykoliv, ale občas se omluvil.

Po sezoně odehrál zápas za druholigovou Vlašim proti reprezentační devatenáctce. Věděli jste o tom?

Ano. Domluvili jsme mu ve Vlašimi trénování a snažili se mu pomoct, abychom u něj probudili větší chuť do fotbalu a on začal pracoval ještě s větší intenzitou. Uvidíme, jak se k tomu postaví a jestli mu to pomůže v dalším rozvoji, protože kvalitu na to má.

Jak „kousali" domácí hráči, když přišli hráči z Dukly a oni nehráli?

Z Dukly přicházeli na zápasy maximálně tři hráči, protože Čapek se Svobodou u nás jsou na roční hostování, trénovali s námi a zaplnili místa po odchodu Kučaby a Němce. Zásadní rozpory tedy nebyly, přestože to nebylo ze začátku úplně ideální. Vadilo to hlavně klukům, kteří hráli v přípravě a mistráky po příchodu hráčů z Dukly nehráli. Nebylo jim to kolikrát po chuti , ale postupem času zjistili, že s hráči z Dukly máme větší šanci na úspěch. Navíc se někteří naši kluci potýkali se zdravotními problémy na začátku soutěže.

Jak to bylo nastaveno s brankáři, když se po odchodu Starečka do Vlašimi začala, jednička Capouch najednou střídat s Tetourem z Dukly?

S brankáři to bylo složitější. Capouch byl v Benešově jasnou jedničkou a dvojce, Honzovi Starečkovi, jsme se snažili najít angažmá, kde by mohl pravidelně chytat. Jenže se zranil a po uzdravení to vypadalo, že půjde do Sedlčan. Jenže se ozvala Vlašim, s tím, že bude dělat dvojku u druholigového áčka a bude chytat na farmě v Louňovicích třetí ligu. Nakonec to dopadlo tak, že nechytal ani ve Vlašimi, kde se to dalo čekat, ale ani v Louňovicích a jen trénoval. Odchod Starečka jsme vyřešili příchodem Tetoura z Dukly, s tím, že se bude po dvou zápasech s Capouchem střídat. Pokud chytal, tak s námi trénoval ve středu a předzápasový trénink, jinak byl v Dukle. V posledním kole měl chytat, ale jelikož se Capouch loučil, on i v Dukle to pochopili, že bude chytat Capouch, abychom se s ním rozloučili na hřišti.

Na koho tedy po odchodu Capoucha budete v brance spoléhat?

Finální jednání zatím nebylo, ale předjednáno je, že u nás bude dvojice Tetour – Stareček společně s Alešem Tlamichou. Takže tři gólmani na dvě mužstva.

Spolupráce s Duklou tedy bude pokračovat i na jaře?

Ano. Smlouva je podepsána na rok.

Kádr kromě odchodu Capoucha zůstane stejný?

Ano. Nemáme potřebu kupovat nebo přivádět hráče z okolí. Budeme trénovat a zapracovávat hráče, které tu máme. Kluci jako Zoubek, Bredler, Večera, Skopec, Keltner, Komárek a další, potřebují čas si zvyknout na soutěž. Chceme, aby co nejvíce hráli buď za áčko nebo za béčko, a proto v Benešově zůstanou, budou trénovat a záleží na nich, jak k tomu přistoupí a co si vykopou. Nemůžeme jim po půl roce říct, vy na to nemáte a vzít jiné hráče, to nejde. Naopak už vědí, co ČFL obnáší, co mají dělat a jak se na náročnější soutěž přes zimu připravit.

Jak bude vypadat zimní příprava?

Bude standardní a společná. Začínáme ve středu 7. ledna a budeme trénovat čtyřikrát v týdnu, kdy budeme střídat umělku s posilovnou v S-centru. Zápasy vyplní turnaj na Vyšehradě a zbytek sehrajeme s Hořovickem, Pelhřimovem a Vlašimí. Soustředění nemáme.

Jste také šéftrenérem mládeže v Benešově. Jak jste s dorosteneckými týmy spokojený?

Úroveň dorosteneckého fotbalu šla v Benešově až nad očekávání, nahoru. Devatenáctka hraje jednoduchý účelný fotbal, který přináší body a protože jich má nejvíce, tak zaslouženě vede. Je to sice překvapující, ale pro mě až tolik ne, protože někteří hráči jsou velice kvalitní a soupeře hráčů individuálně převyšovali. Sedmnáctka se dávala nově dohromady, ale nakonec se vykrystalizovala dobře a na jaře určitě udělá víc bodů. Šestnáctka má až nad očekávání dobré výsledky. Jen tam musíme korigovat vytíženost hráčů. Je to soutěž, kde tolik nejde o výsledky a je potřeba, aby čtrnáctý i patnáctý hráč dostával šanci odehrát celý zápas, protože pak se jeví jinak, než když jde na hřiště na deset, patnáct minut. Dorosty tedy nemají zásadní problém. Jen bych byl rád, kdyby se někteří hráči prosadili do dospělého fotbalu, což je nejednodušší cesta, jak získat hráče.

Budete některé hráče devatenáctky využívat v zimě i v trénincích a zápasech u dospělých?

Vloni jsme v zimě nechtěli nikoho z devatenáctky brát do přípravy dospělých ani na přáteláky, protože jsme nutně potřebovali zachovat ligovou dorosteneckou soutěž. Teď je situace ale úplně jiná a dává nám určité možnosti. Proto jsme se domluvili, že některé vytipované hráče z devatenáctky průběžně zapojíme do tréninkového procesu áčka a pokud bude příležitost, dostanou šanci i v přátelských utkáních, jak za áčko, tak za béčko. Bude to pro ně výhoda, že získají půl roku náskok na adaptaci na dospělý fotbal a v létě by jim to mělo usnadnit přechod do mužů.

Teď budete mít trochu volna si odpočinout od fotbalu. Jak volný čas využíváte?

Už asi patnáct let jezdíme s kamarády do Rakouska si zalyžovat a bude tomu i letos. Je to jediný relax v prosinci. Člověk odjede pryč, má období klidu a nikdo ho nevyrušuje. Když jste doma, tak stále něco řešíte, hlavně okolo fotbalu a neodpočinete si.

Co si přejete do Nového roku 2015?

Zdraví. Je to naprosto jednoznačné a ukazuje se to celý rok. Když není člověk zdravý, tak nemůže nic dělat a je smutný. Vidím to doma na rodině i na hráčích. Chtěl bych, aby byli všichni zdraví, měli chuť do práce nebo tréninku na fotbale, aby se jim dařilo a vyhýbaly se jim zranění. Pak můžete naplňovat svoje touhy a plány.