Fotbalový ročník 2007-2008 byl pro tři maršovické celky (áčko, béčko a přípravku) velmi úspěšný, pro dva (dorostence a žáky) naopak katastrofický. První tým vybojoval po pěti letech postup do krajské soutěže, rezerva se v pohodě udržela ve III. třídě, dorost prožil po několika úspěšných letech velmi špatný rok, žáci obsadili poslední příčku tabulky své kategorie a přípravka naopak bojovala do posledního kola o první pozici – celkově tedy musí v Maršovicích hodnotit sezónu jako vydařenou.


A mužstvo mužů

Úvod ročníku vyšel týmu nad očekávání dobře a po třech kolech měl plný bodový zisk. Následná porážka ve Zdislavicích ale vrátila Maršovické na zem. Po dalších dvou výhrách však neuspěli v zápase podzimu na vlastním hřišti proti vedoucímu Divišovu, který přezimoval jako lídr tabulky. Ztráta z druhého místa nebyla na vedoucí celek nijak hrozivá, a tak chtěli Maršovičtí touhu Divišova za postupem, který mu v posledních letech těsně unikal, maximálně ztížit.
O velmi kvalitní zimní přípravě, ve které sehráli většinu přátelských zápasů s celky z krajských soutěží, začali jarní část sezóny stejně dobře jako na podzim. Protože však v úvodu nezaváhal ani lídr tabulky, ztráceli na něj po šestnáctém kole pět bodů. Poté však přišel zlom a na Divišov dokázali během sedmi kol nahrát neskutečných dvanáct bodů. V této sérii vévodí výhra právě na trávníku Divišova. Po 23. kole měly Maršovice v čele tabulky již sedmibodový náskok a tři mečboly v podobě tří zbývajících utkání na cestě za postupem do I. B třídy. Hned první dokázaly debaklem třetího celku tabulky, Chotýšan, proměnit a dvě kola před koncem si tak zajistily účast v krajské soutěži pro nadcházející sezónu 2008-2009.
„Po podzimní šestibodové ztrátě na vedoucí Divišov jsme kladli důraz na úspěšný vstup do jarní části, což se nám při výhrách 3:0 v Ostředku a 2:0 doma v derby s Vrchotovými Janovicemi povedlo. Hodně jsme si pomohli také důležitými shodnými výhrami 2:1 v Divišově a ve Voticích, rozhodující postupový zápas jsme si pak vychutnali při domácí výhře 5:0 nad Chotýšany. Klíčem k úspěchu bylo udržení celkem slušné produktivity i po odchodu našeho nejlepšího podzimního střelce Jirky Moulíka a na druhou stranu i vylepšení defenzivní činnosti, kdy jsme v jarní části obdrželi ve třinácti zápasech pouhých pět gólů,“ ukázal hrající trenér Michal Hašek, kde byl základ postupového úspěchu a dodal: „ Chtěl bych poděkovat hráčům za přístup a předváděné výkony a ostatním členům realizačního týmu za bezchybnou spolupráci. Zároveň moc dobře vím, že jsme si na sebe v podobě postupu upletli pořádný bič.“


B mužstvo mužů

Po suverénním postupu do III. třídy začala rezerva nový ročník velmi dobrými výkony. Především domácí výhry nad celky z horních pater tabulky (Chocerady B, Krhanice), stejně jako nečekané úspěchy v Nespekách a v Miličíně, naprosto přebily nezdary (například zbytečná porážka ve Václavicích). Béčko tak prožilo s vybojovanými devatenácti body poměrně klidnou zimu.
Zisk devíti bodů v prvních jarních pěti kolech, při kterém zářila výhra v Lešanech, hráče ukolébal a zisk pouhého bodu v následujících čtyřech kolech avizoval, že ještě není záchrana ve III. třídě vůbec jistá. Poslední kola však opět přinesla herní pohodu, bodový zisk a nakonec umístění v klidném středu tabulky daleko od sestupových příček.


Dorost

Na hráčích dorostu se velmi negativně projevila generační výměna. Podzimní zisk pouhého jednoho bodu (a tím samozřejmě beznadějně poslední místo v tabulce), byl smutným rekordem maršovického fotbalu.
Jaro začal dorost první výhrou v soutěžním ročníku, která však nebyla povzbuzením do dalších zápasů, ale pouze sladkou kapkou v moři beznaděje. Když dorostenci neodjeli do Zdislavic, byl jim kontumován již druhý zápas v sezóně a před závěrečným kolem hrozilo, že když se nedostaví do Trhového Štěpánova, budou s ostudou vyloučeni ze soutěže, bude jim kontumován celý soutěžní ročník a čeká je vysoká pokuta. K tomu však naštěstí nedošlo, přesto je nutno na tento rok z pohledu dorosteneckého mužstva raději rychle zapomenout.


Žáci a přípravka

Po ročním přerušení činnosti začali žáci na podzim opět hrát mistrovskou soutěž. Nevedli si v ní však příliš dobře, když na podzim získali šest bodů (vše na hřištích soupeřů) a na jaře dokonce „překonali“ i neúspěch dorostenců z podzimu. Ze všech devíti mistrovských zápasů odešli poraženi a nezískali tak ani jediný bod.
To mladíčci z přípravky si vedli mnohem lépe a až do posledního kola bojovali o první místo v tabulce své kategorie. To se jim sice nepodařilo, ale jejich nadšení pro fotbal dává radostnou představu, že se o budoucnost fotbalu v Maršovicích obávat nemusí.
„Chtěl poděkovat všem, kteří se starají o chod naší jednoty, a také všem sponzorům, kteří nám svými dotacemi pomáhají. Bez jejich pomoci bychom jen těžko mohli do okresních soutěží vyslat celkem pět mužstev, která nás, a tím vlastně i celou obec, v současné době reprezentují,“ poděkoval na závěr duše maršovického fotbalu Jiří Mikolášek.

JIŘÍ MIKOLÁŠEK