Během prvního volebního období nastala ve fotbale spousta změn. Ať už v legislativě (volnost na přestupovém trhu), tak třeba v bodování zápasů (penaltové rozstřely) či takzvané vykupování potrestaných hráčů. Miroslav Liba je přesvědčen, že svaz si s těmi to změnami poradil dobře. „Mužstev týká nejvíce legislativa, přestupní řád. Hráči získali obrovskou volnost, či svobodu, chcete-li to tak nazvat. Již nejsou jen v rukou funkcionářů, mohou se téměř bez překážek rozhodnout, kde budou hrát. Má to samozřejmě určitá omezení, ale změna je to obrovská. S tím na druhou stranu souvisí náročnější práce pro klubové funkcionáře. Nicméně, fotbalový „trh" je jen jeden, takže katastrofické scénáře, které jsme před zavedením nové legislativy slýchali, se nenaplnily," potvrzuje první muž středočeského fotbalu.

Za správný považuje i postup svazu v případě umožnění vykoupení se kartami potrestaných hráčů. „My jsme v rámci toho, co nám řády a předpisy FAČR dovolují, klubům umožnili, aby se v případech, kdy je to možné, rozhodli, jestli má být hráč disciplinárně potrestán nebo zda využijí možnost finanční sankce. Z toho, jak je tento institut využíván, soudíme, že to byl krok správným směrem," řekl Liba Deníku a tvrdí, že spokojenost panuje také s další novinkou, tedy penaltovými rozstřely po remízových zápasech. „Rok jsme s tím zaspali. Váhali jsme, zda to realizovat a oslovili jsme kluby. Jejich názory byly tak 50 na 50, tak jsme to nezavedli. A byla to chyba. Nicméně to dnes funguje a je to přínos pro soutěže i pro diváky," má jasno Liba.

Ten se rozhodl vtisknout středočeskému svazu reprezentativnější vzhled než jeho předchůdci. Losovací aktivy se odehrávají v přepychovém sále na Vinohradech, letošní valná hromada se pak v pondělí odehrála v pražském hotelu Clarion, kde se konají i vrcholné akce FAČR.

Podpora klubů

Hlavně se ale předsedovi daří sehnat do středočeského fotbalu více finančních prostředků. „Jedním z našich úkolů je samozřejmě podpora klubů, zejména mládeže. Proto jsme před třemi lety založili Nadační fond pro fotbalovou mládež Středočeského kraje. A jeho prostřednictvím jsme v uplynulých dvou letech klubům, jejich mládež působí v našich soutěžích, vyplatili čtyři miliony korun," chlubí se Miroslav Liba, zároveň však děkuje vedení Středočeského kraje, které si podle něj uvědomuje, jak velké jsou finanční nároky na výchovu mladých fotbalistů. „Staráme se i o kluby z okresní úrovně, na podzim jsme distribuovali přes okresní svazy pro děti čtyři tisíce míčů. Nyní tam distribuujeme tréninkové pomůcky za dalšího půl milionu," doplňuje Liba.

SKFS se významně podílí i na obřím celostátním turnaji pro děti od 8 do 12 let (Ondrášovka Cup). Každý rok oceňuje klub v soutěžích slušnosti (aktuálně jde o částku 450 tisíc korun), dále platí ceny pro nejlepší kluby z krajského přeboru, zajišťuje jim i pitný režim v hodnotě 480 tisíc korun a další.

„Se vším se ročně dostáváme na částku jeden milion dvě stě šedesát pět tisíc korun a k tomu si můžete připočíst mládež, o níž jsem už mluvil…," dodává Miroslav Liba.

Velkou popularitu získal rovněž nový svazový projekt Dneska první liga!, v jehož rámci do vesnic v kraji zavítala velká fotbalová show s hvězdami showbysnysu, médií i někdejší reprezentanti. Projekt bude na jaře pokračovat. „Chtěli jsme, aby široká veřejnost vnímala fotbal jako zábavu, a to se nám vskutku podařilo. Jestliže přijde do Sokolče či do Tišic na fotbal 1 000 diváků, do Kondrace 640, což je více lidí, než v té obci žije, tak se to samo o sobě stává nevšedním zážitkem. A musím říci, že to byl zážitek nejen pro diváky, ale i pro všechny, co se na tom podíleli. Jakub Kohák s Pavlem Čapkem byli perfektní, profesionální, stejně jako všichni bývalí hráči, či reprezentanti, které jsme angažovali. A poděkovat je potřeba také jednotlivým klubům a jejich funkcionářům i hráčům za jejich přístup. Z toho mám opravdu radost. Pokračovat budeme i na jaře, jen se přesuneme do západní části kraje," slibuje předseda SKFS.

O to víc bude fotbalové jaro v centrální části České republiky lákavé.