Počasí v Olbramovicích fotbalu přálo. Teplý letní podvečer přímo vybízel si zahrát. Všichni se proto na příjezd jabloneckého lodivoda těšili. Ten přijel v dobré náladě. Jakpak by ne, jeho tým vyhrál poslední ligový zápas s Baníkem Ostrava a skončil v nejvyšší domácí soutěži třetí.

Po úvodním pozdravení s hráči bere trenér Šilhavý otěže tréninku pevně do svých rukou. Rozestavuje kloboučky a začíná první cvičení tohoto dostaveníčka. Fotbalová honička. Teplé počasí a neustálé pobízení od trenéra se na některých hráčích podepisuje. Těžce oddechují a kapou z nich krůpěje potu.

Šilhavý však vypadá, že by si to s nimi nejraději vyměnil. Každé cvičení aktivně ukazuje, do toho stíhá mluvit. Následuje cvičení na rozvoj rychlosti. Tedy schopnosti, kterou místní hráči zrovna neoplývají. Na písknutí vybíhají dvojice ke kuželům, kde se otáčí a běží zpět. Ač místní kopou III. třídu, dávají do tréninku maximum.

Druhá polovina tréninkové jednotky je zaměřena na rozvoj střelby a herní cvičení. Na závěr nemůže chybět hra. Do té se s píšťalkou a stopkami v ruce zapojuje i Jaroslav Šilhavý. Očividně mu to nečinní sebemenší problém a zkušeně rozdává přihrávky, přitom stíhá hráče opravovat.

Trénink končí, všichni jsou sice unavení, ale usmívají se. „Jsem unavenej jako pes, musel jsem běhat," komentuje s úsměvem trenér Olbramovic Jaroslav Prouza náročnost tréninkové jednotky.

Loučení doprovází pozdravy jako „ať vám to v té Evropě vyjde." Šilhavý místním fotbalistům také přeje úspěchy do budoucna. „Tak ať je z toho příští rok aspoň ten kraj!" říká.

„Jelikož kluci měli den po zápase, tak jsem na ně byl mírný. Doufám, že se moc neunavili, aby mi to potom nevyčítali. Poradil bych jim, aby trénovali a hráli s radostí a s nadšením, to je na této úrovni nejdůležitější," zhodnotil trénink Jaroslav Šilhavý, který byl již druhým trenérem, který se objevil na olbramovickém hřišti. První byl v projektu Michal Petrouš, jenž v té době koučoval Slávii Praha.

Projekt společnosti Gambrinus, Kopeme za fotbal, odstartoval v roce 2010. Kromě materiální podpory pro týmy od nejnižší soutěže po okresní přebor dává klubům možnost soutěžit o exkluzivní okamžiky s celky Synot ligy. Kromě setkání s profesionály mohou také vyhrát trénink s koučem z první ligy a mnoho dalších zajímavých cen. V současnosti je do projektu zapojeno téměř 200 týmů ve 33 regionech.

JAKUB KOVÁŘŮ