Jednou z nich je vytvoření farmářských klubů. Od sezony 2011/12 se zkušebně spouští projekt, kdy je možná spolupráce mezi profesionálním klubem (mužstva 1. a 2. ligy) a neprofesionálním klubem (mužstva České fotbalové ligy a divize).

V těchto dnech je na svazu nahlášeno šest spojení. Jedním z nich je spolupráce Vlašimi a Kolína.

„Nový soutěžní ročník je zkušebně spuštěn pro možnosti využití farem a náš tým toho samozřejmě využil, protože nám to ušetří minimálně čtvrtinu rozpočtu,“ uvedl manažer Vlašimi Milan Kuklík. „Využili jsme nabídky jako v jiných klubech, které měli béčka a dohodli jsme se s Kolínem, za který by mělo nastupovat v divizi pět našich hráčů. Ti se ale můžou měnit, ale nesmí být více, jak dva ze soupisky druholigového týmu,“ dodal.

A jak to bude fungovat v praxi? „V zápise bude figurovat například pět hráčů od nás s vlašimskou registrací a zbytek s kolínskou. V Kolíně by měli na začátku hrát kluci, kteří nastupovali v loňské sezoně za béčko. Pět určených bude v Kolíně trénovat, budou placení klubem, ve Vlašimi zůstane kádr 18 + 2 a v Kolíně 16 + 2. Kolínu by to mělo přinést kvalitu,“ objasnil Kuklík.

Zde vyvstává další otázka, jak to bude, když mají týmy ještě béčka.

„Chceme zachovat béčko asi na úrovni I. B třídy, aby vycházející dorostenci nechodili do Poříčí nebo do Kondrace,“ podotkl Milan Kulík a dodal: „Kolín musí vytvořit také soupisku, protože má béčko.“

Co je účelem?

Účelem projektu je využití sportovně – herního potencionálu zápasově nevytížených hráčů klubů I. a II. ligy k jejich přímé herní účasti, bez využití institutu přestupu nebo hostování, v klubech výkonnostního fotbalu na základě vzájemné dohody klubů o sportovně ekonomické využitelnosti hráčů, a to v režimu soutěžního protokolu, jako nedílné součásti rozpisu daných soutěží řízených Řídící komisí ČMFS pro Čechy a Řídící komisí ČMFS na Moravě.

„Ke spojení dochází na základě možností, který vznikl usnesením výkonného výboru fotbalového svazu a cílem je, aby se mohlo zapojit více hráčů z profesionálních soutěží do neprofesionálních soutěží s tím, že se zredukuje počet kvalitních hráčů v profesionálních klubech, které nebudou muset mít registrovaný počet třeba pětatřicet hráčů, aby ty hráči šli hrát za B mužstvo, ale je možnost, aby tito hráči mohli hrát za faremní oddíl,“ uvedl Jan Balík, předseda Sparty Kolín, která je jediným akcionářem FK Kolín. „Základní podmínky jsou dané a je potřeba zdůraznit, že každý klub zůstává zcela samostatný, co se týká názvu, organizace a ekonomického vedení. Když se bavíme o těchto dvou klubech, tak kluby budou hrát pod názvem FC Graffin Vlašim a FK Kolín, tak jako doposud. I vedení zůstává stejné. Nic se nemění ve vedení Vlašimi a nic se nemění ve vedení Kolína. My si od toho slibujeme zlepšení kvality našeho kádru, abychom postoupili do České fotbalové ligy a nejlepším možným způsobem oslavili sto let od založení našeho klubu,“ dodal Balík.

Kolín do projektu vstupuje s podstatnou změnou. Trenéra Bohuslava Pilného střídá na trenérské lavičce Petr Frňka. Ten dělal asistenta ve Vlašimi Romanu Nádvorníkovi. „Touto cestou chceme trenéru Pilnému a jeho asistentovi Vlastovi Chládovi poděkovat za odvedenou práci a popřát jim hodně úspěchů nejen ve sportu, ale i v osobním životě,“ konstatoval předseda FK Kolín František Bílek.

Projekt Farma – základní informace
1. Vychází ze Směrnice ČMFS schválené výkonným výborem ze dne 24.5.2011- právní listina
2. Základním předpokladem je dobrovolnost a shoda dvou členských klubů na dané spolupráci
3. Možno pouze mezi profesionálním klubem (mužstva 1. a 2. ligy) a neprofesionálním klubem (mužstva České fotbalové ligy a divize)
4. Jeden profesionální klub může uzavřít pouze jednu smlouvu o farmě
s neprofesionálním klubem
5. Smlouva se uzavírá na nastávající soutěžní ročník 2011/2012
6. Smlouva se týká pouze kategorie dospělých, netýká se mládežnických kategorií
7. Nejdůležitější informace: nedochází ke změně názvu klubů - každý klub zůstává zcela samostatný právní subjekt dle obchodního rejstříku - v tomto případě dále FC Graffin Vlašim, a.s. a FK Kolín, a.s. – vedení obou klubů je dále zcela samostatné a řídí si vlastní klub po stránce sportovní a ekonomické – nedochází ke změně členské evidence v rámci fotbalového svazu
8. Počet hráčů startujících v utkání za farmu není omezen počtem hráčů z profesionálního klubu - pouze všeobecná vyjímka - maximálně 2 hráči ze soupisky A profesionálního týmu
Nahlášené farmy
Jablonec nad Nisou – Česká Lípa
České Budějovice – Písek
Příbram – Votice
Sezimovo Ústí – Tábor
Vlašim – FK Kolín
Žižkov – Měcholup