Sedmička okresních fotbalových týmů v I. B třídě (Sokol Teplýšovice, SK Pyšely, SK Posázavan Poříčí nad Sázavou, Sokol Nespeky, Sokol Kondrac, Sokol Trhový Štěpánov a Sokol Maršovice) vyráží o víkendu do jarních bojů ročníku 2008/2009. Nahlédli jsme před začátkem do trouby, co všechno mužstva se přes zimní sezonu upekla.

1. Jak se mužstvo před dlouhou zimní sezonu připravovalo na jarní část.

2. Příchody a odchody hráčů.

3. Cíl do jarní části sezony.

Sokol Teplýšovice (1. místo), trenér Jan Mičík

1. Zimní přípravu jsme začali o čtrnáct dní později, než v sezonách ve vyšších soutěžích. Jádro mužstva na tréninky chodilo, takže jsem spokojený. Přípravné zápasy jsme odehráli na turnaji v Kostelci nad Černými lesy se střídavými výsledky, hlavně z důvodu, že jsme pokaždé nastupovali v jiné sestavě, když kvůli nemocím, horám a dovoleným, byl někdy rozdíl třeba devíti lidí . Jediným negativem zimy bylo, že zemřel bývalý prezident klubu Josef Dřízal.

2. Přišel defenzivní hráč Martin Koblasa z Benešova a útočník Karel Křivohlavý z Čáslavi. Největším plusem je, že jsme udrželi brankáře Fajfrlíka. Ze zdravotních důvodů skončil útočník Vaňous.

3. Naším cílem je uhrát první místo.

SK Pyšely (4. místo), trenér Zdeněk Machač

1. Zimní příprava v rámci možností proběhla dobře. Většina hráčů byla na krátkodobém soustředění v Soběslavi a sehráli jsme sedm zápasů s lepšími a horšími výkony. Všechno směřovalo k mistrovským zápasům. Trošku se pokazil závěr, když se jako každoročně někdo zraní a někdo hlásí dovolenou, Takže do prvních utkání nastoupíme bez Vilímka (tři neděle na dovolené) a Fuksy (týden na dovolené). Nemůžu jim ale nic říci, protože v této soutěži se fotbalem baví a neživí je.

2. Dan Bejr ukončil činnost kvůli zdravotním a pracovním důvodům. Navíc se vážně zranil brankář Tomáš Tylingr, když si při rekreačním lyžování přetrhl přední křížový vaz v koleni. Posledních čtrnáct dní marodil i Lukáš Zoubek, když si z futsalu přivodil těžký výron v kotníku. Z hostování z Benešova se vrátil brankář Aleš Tlamicha a z Benešova ještě přišel Ondřej Páv.

3. Chceme předvádět pohledný fotbal z podzimu a střílet branky, aby se diváci bavili. Doma jsme neprohráli ani jeden zápas, jen dvakrát remizovali. Postupu bychom se nebránili, ale prioritou není. Jsem realista, vím jak je jaro po všech stránkách těžké, když více mužstev chce postoupit a nikdo nechce sestoupil. Hráli jsme v přípravě s mužstvy z jiných skupin a potvrdilo se mi, že naše skupina je nejtěžší a nejkvalitnější, hlavně díky derby.

SK Posázavan Poříčí nad Sázavou (5. místo), trenér Pavel Šimáček

1. Přípravu jsme zahájili v únoru a většinu jí absolvovali v nové tělocvičně v Poříčí. Turnaj a přípravné zápasy jsme odehráli na umělé trávě, většinou ve Voticích. Jediným negativem bylo, že jsme se dostali na přírodní trávu, kvůli nepříznivému počasí, poprvé ve čtvrtek.

2. Kádr jsme omladili. Přišel David Sysel z Benešova, Milan Vaník a Radek Říha z Vlašimi, Petr Kupša z Čerčan a brankář Lukáš Řezáč se vrátil z hostování z Heřmanic. Odešel Petr Bouška do Sedlce–Prčice, David Braný do vlašimského dorostu a pro zdravotní problémy přerušil kariéru brankář Martin Kumšta. Se zraněními se potýkají zkušení hráči Roman Filip, Ondřej Houda a Jiří Kovář.

3. Chceme hrát atraktivní fotbal, který by se divákům líbil a chceme navázat na výsledky z druhé části podzimu.

Sokol Nespeky (8. místo), nový trenér Petr Novotný

1. Přípravu jsme začali začátkem února, měli jsme soustředění v Mozolově, kde jsme dobře potrénovali, takže příprava se povedla. Sehráli jsme turnaj ve Voticích, kde jsme skončili na pátém místě, ale kromě prvního zápasu, kdy jsme nebyli kompletní, jsme ostatní zápasy vyhráli. Generálku na soutěž jsme sehráli ve Strašnicích na Unionu, kde jsme vyhráli 4:3. I s docházkou hráčů na tréninky a zápasy jsem spokojený.

2. Přišel k nám tvořivý záložník z Junioru Praha Martin Burian, po ročním zranění kolene se vrací na hřiště stoper Karel Nachtman, a také po zranění začne hrát Jarda Myslivec. Odešel brankář Králíček na hostování do Radotína, Párys do Olbramovic a Šindelář do Benešova. Na marodce zůstává po operaci třísel Michal Kalenda, s kterým počítáme do hry až v průběhu jara. Menší zdravotní problémy měl ještě Honza Cháb.

3. Cílem je hrát ve středu tabulky, abychom neměli starosti se záchranou.

Sokol Kondrac (9. místo), trenér Jiří Janouš

1. V prosinci a v lednu jsme chodili v pátek do tělocvičny na fotbálek. Od konce ledna jsme trénovali venku na hřišti v Kondraci dvakrát týdně. Novinkou přípravy byl nedělní hodinový pobyt hráčů v bazénu s vířivkou ve Sporthotelu Vlašim. Užívali jsme si ho celkem šestkrát. Zúčastnili jsme se zimního turnaje ve Voticích, který jsme vyhráli. Jsem rád, že jsme poslední dva zápasy mohli sehrát na přírodní trávě. Účast hráčů nebyla dle mých představ, ale respektuji jejich školní i pracovní povinnosti. Většinu tréninků vedl syn Jirka, což mi velmi pomáhá. Z celkových devíti zápasů jsme sedm vyhráli, jeden remizovali a jeden prohráli.

2. Prodloužili jsme hostování Ondřeje Nedvěda z Vlašimi. Vrátil se nám z vlašimského dorostu Jan Pohorský, který se sám rozhodl, že bude hrát poslední půlrok dorosteneckého věku u nás I. B třídu. Z béčka jsme přeřadili mladého Pavla Šandu. Po zranění se vrací do mužstva Jan Záklasník a brankář Pavel Kňazík, který nám chyběl téměř polovinu podzimu. S přípravou po zranění nezačal Radim Kašpar a těsně před začátkem jara se na lyžích zranil Pavel Budil. Mužstvo vedeme společně se synem Jirkou a Jaroslavem Polívkou.

3. Víme, že nás čeká asi nejtěžší jaro za sedm let co I. B třídu hrajeme. Věřím, že jsme dobře připraveni a pokud nepřijdou nepříjemná zranění, budeme dosavadní postavení v tabulce vylepšovat. Porážky snáším špatně, a tak doufám, že jich bude co nejméně, i když i ty ke sportu patří.

Sokol Trhový Štěpánov (11. místo), trenér Jaroslav Jakoubek

1. Trénovali jsme v rámci možností v domácím prostředí na škvárovém hřišti. Sehráli jsme několik přípravných zápasů – vyhráli jsme nad Zručí nad Sázavou 3:2, Malešovem 2:0, Zbraslavicemi 3:2, prohráli s Kunicemi B 0:2 a v Tuchlovicích 0:3. Ani jeden zápas jsme nehráli v sestavě, kterou bych si představoval v mistrácích.

2. Z mužstva odešel kanonýr Čapek do Rakouska, s čímž se musíme vyrovnat. Dále skončilo hostování Davidu Průchovi. Vrátili se marodi Frühauf a Petr Kopecký a novými tvářemi jsou Pavel Vejvoda ze Stříbrné Skalice, Lipold a Polanský z Kunratic.

3. Budeme bojovat o záchranu v soutěži. Nějaká kvalita v mužstvu je a teď záleží, jak budou hráči přistupovat k zápasům. Máme na začátku těžký los, dvakrát hrajeme venku a poté doma Teplýšovice. To nám hodně napoví.

Sokol Maršovice (12. místo), trenér Michal Hašek

1. S přípravou jsme začali 17. ledna tradičním halovým turnajem v Neveklově. Kromě tréninků jsme se zúčastnily i zimního turnaje ve Voticích, kde jsme obsadili čtvrté místo. Poslední přípravný zápas v Petrovicích jsme prohráli 0:4. S přípravou moc spokojen nejsem, protože jsme převážně z důvodu zranění neodehráli ani jeden zápas kompletní.

2. Po delší pauze začali s tréninkem Lukáš Hrma a Jan Bechyně, naopak Jirka Hampešt se rozhodl odehrát jaro ve třetí třídě v Bystřici.

3. Již před sezonou jsme věděli, že budeme hrát o záchranu, takže se pro nás vlastně nic nemění. Po ne moc vydařené přípravě to ale bude ještě složitější.