Na Benešovsku našli sudí několik příkladů chválihodných činů i v případech, kdy by to nikdo nečekal. „V utkání 25. kola ročníku 2016/2017 hrála doma Libež proti Miličínu. Za stavu 0:1 jsem domácím odpískal pokutový kop, podle mého za úmyslné hraní rukou hráče hostů v pokutovém území. Po vzájemné domluvě ale domácí hráč pokutový kop úmyslně zahodil, s tím, že se o ruku nejednalo,“ vylovil z paměti rozhodčí František Fillip férový čin libežských hráčů, který, jak to bývá, byl po zásluze potrestán. Zápas skončil 0:5 a Libež následně sestoupila do IV. třídy.

Podobný případ, ale ne s tak mizerným koncem pro mužstvo, se stal v Chotýšanech. „Domácí prohrávali o gól, chtěli vyrovnat a v závěru zakončili akci. Já ukázal na roh, jenže mladý kluk z Chotýšan mi řekl, že míč tečoval a tak se odkopávalo o branky,“ poděkoval sudí Petr Konvička. Co se poté dělo v kabině Chotýšan po porážce, není známo.

V zápase Pyšely – Lešany se stal také málo vídaný čin. „Hosté prohrávali a hráli v deseti, přesto měli perfektní přístup a chování. Nikdy jsem neviděl, aby hráč (Miroslav Horník) okřikl svého trenéra, že opravdu fauloval, i když byl ve velké šanci,“ smekl pomyslný klobouk rozhodčí utkání Michal Šíma a nestačil vycházet z údivu: „Dalším férovým hráčem Lešan byl Josef Hošta, který se několikrát omlouval za chování svých fanoušků a realizačního týmu.“

Fair play však není jen o jednom činu, někteří hráči se chovají férově celý život a je jim jedno, za jakého stavu. „Pavel Němec z Vrchových Janovic nikdy nefilmoval, několikrát se přiznal ke hře rukou a nevyužil výhody, chová se čestně a není zákeřný,“ pochválil kanonýra mužstva rozhodčí Milan Macháček a jeho kolega Zdeněk Pessr nabízí dalšího plejera, který si dokonce zahrál za Spartu Praha. Bohužel zlomenina nohy jeho ligovou kariéru zastavila: „Martin Pánek z Čerčan. Dokáže uznat chybu spoluhráčů a podpořit rozhodnutí hlavního rozhodčího.“

Podobně se férově chovají podle sudích Josef Svoboda, prezident klubu Jawy Divišov, hráč Bílkovic a bývalý rozhodčí, jenž je stejný jako hráč i funkcionář. Hlas dostal i mladý Lukáš Maršoun z Nespek a také fanoušci a funkcionáři Mezna, kteří se chovají velmi slušně k rozhodčím a soupeři za každé situace a výsledku.
V krajské I. B třídě dříve předvedli velké gesto fair play kondracký Martin Pavlíček (odvolal penaltu) a sedleckoprčický Michal Davídek (penaltu úmyslně neproměnil). Benešovský Michal Kučaba dostal dokonce cenu fair play za úmyslně zahozenou penaltu.

Příští týden se zaměříme na nejnepříjemnější a nejlepší fanoušky týmů.