Sice prohráli 42:76, ale trenér Tomáš Grepl z vysoké porážky nedělal vědu. „Jsme rádi, že jsme si s americkým týmem mohli zahrát. Každá taková zkušenost je dobrá, hlavně že se nikdo nezranil,“ měl radost kouč.

Jak jste si zápas užíval?

Věděli jsme, že to z naší strany nebude žádný šlágr, ale pozitivní je, že jsou po zápase všichni hráči, kteří odmakali zápas naplno, zdraví. Jsme ale rádi, že jsme si s americkým týmem mohli zahrát. Každá taková zkušenost je dobrá, přestože to byl na začátek sezony hodně těžký soupeř.

Co by jste dodal k utkání?

Obrana nebyla zase tak špatná, přestože zatím nemáme moc odtrénováno a hráči více méně od konce sezony nic nedělali. Horší věc, kterou jsme ale očekávali, byla útočná část, protože 42 bodů za zápas, je docela trapných. Hráči ale nedrželi od konce sezony míč v ruce, což se muselo projevit. Navíc obrana amerického týmu byla dobrá a všech patnáct hráčů šlapalo od začátku do konce naplno.

Přesto zažil jste za působení v Benešově, že byste v utkání nastříleli tak málo bodů?

Co jsem v Benešově, tak jsme tak málo bodů ještě nedali. Podobný zápas jsme hráli před dvěma lety, kdy jsem tady začínal, také s americkým týmem, který byl ještě atletičtější.

Jak se Vám líbila atmosféra zápasu, když tribuna byla plná lidí?

Jsme rádi, že přišlo hodně diváků, tolik jich v sezoně nechodí. Doufáme, že takové návštěvy přijdou i během sezony.

Za měsíc Vám začíná ligová soutěž a jste teprve na začátku přípravy. Stačíte se dobře na ligu připravit?

Nejsem zastáncem tvrdé přípravy. V Benešově jsou studenti a hráči, kteří pracují a na nějakou speciální kondici není prostor ani kapacita. Stačí když si projdeme basketbalové věci a fyzičku budeme nabírat přitom. Musíme více zaměřit na basket a pro nás byl zápas s Američany tvrdou fyzickou přípravou. Protočili jsme všech dvanáct hráčů, kteří si i v průběhu zápasu říkali o střídání, což hovoří na vše.

Spolupráce s USK Praha bude v Benešově pokračovat dál?

Ano a bude to probíhat jako v předešlých dvou sezonách. Trošku nám nenahrálo do karet, že se v mládežnických kategoriích posunuly ročníky z U18 na U19. Mladí hráči, s kterými jsme z USK počítali, tak k dispozici nebudou, protože budou hrát ještě jeden rok extraligu staršího dorostu. Máme ale tým pohromadě a ještě nám s Američany chyběli zkušený rozehrávač Jakub Velenský a Viktor Cvek, který by měl být nositelem výkonu a nahradit hru Hrubana nebo Slavíka. Forma by měla růst a doufám, že doma 18. září, kdy máme výkop s Vyšehradem, budeme připraveni.

Proti americkému týmu nastoupil i Štěpán Reinberger, který vloni hrál za Brno, který je jedním z nejlepších střelců Mattoni NBL. Jak to s ním vypadá?

V současné chvíli je bez smlouvy a snaží si domluvit angažmá. Je to ale hráč Benšova, trénuje s námi a jsme rádi, že si zahrál zápas. Uvidíme, jak to bude v příštích přípravných zápasech, kde již musím dostávat do formy hráče, kteří nastoupí v prvním mistrovském zápase. Je ale dobře, že hráč s jeho zkušenostmi je tady, ostatní kluci se podívají, jak funguje hráč ostřílený Mattoni NBL. Jak to bude s jeho dalším působením v Benešově je otazník, který by se měl vyřešit do konce týdne. Nabídli jsme mu model, který loni fungoval se Standou Votroubkem, který nám pomáhal až do začátku prosince a pak odešel hrát na Slovensko. Tak uvidíme.

V zápase s Američany ale jakožto střelec zklamal a nedal ani bod.

Když to řeknu ošklivě, tak byl stejně jalový jako ostatní hráči, protože zápasový rytmus je o něčem jiném. Navíc americký tým byl v lepším herním zatížení a má již několik zápasů za sebou, což bylo znát.

Na jaké nové tváře se můžou fanoušci těšit v benešovském dresu?

Na staronového hráče Tomáše Zídka, kterého se mi podařilo přemluvit, aby si s námi přišel zahrát. Je mu devatenáct let a hráčů s 202 centimetry moc tady neběhá. Další posilou je Jirka Stariat, který v loňské sezoně začal hrál v Americe a zbytek dohrával v Chomutově, se kterým slavil postup do Mattoni NBL. Jelikož jeho vytíženost byla menší, tak zvolil návrat do USK Praha, kde bude pendlujícím hráčem mezi Benešovem a USK. Novým hráčem je Viktor Cvek, který je ve 22 letech stabilním členem USK a také bude pendlem. Největší posilou by měl být hráč Vyšehradu, se zkušenostmi z Mattoni NBL a národního týmu, Jakub Velenský, který bude působit na postu středního rozehrávače. Pokud by jsme se dostali do problémů s hráči, tak chceme případně využít dvojici Hruban a Slavík.

Kteří hráči zamávali Benešovu?

Citelným odchodem pro mě bude Jarda Morávek, který pokud byl zdravý, byl nesmírně platný a užitečný. Zatím zůstal na Slovensku, už se asi nevrátí, protože dostal slušnou nabídku v Levicích. Dále odešel Michal Mareš do Kladna. Pravděpodobně přijdeme o Martina Baštu, který uspěl na testech v Chomutově. Je to bonus pro nás, že jsme dokázali ohrát hráče pro Mattoni NBL. Ještě odešel Luboš Nový, se kterým jsem se dva roky piplal, USK už z důvodu menší perspektivy o něj nemělo zájem, tak se mi ho podařilo udat do německého Vilsbiburgu, který hraje čtvrtou nejvyšší soutěž, ale s ambicemi do dvou, tří let postoupit do druhé nejvyšší soutěže.

Jaké odehrajete v měsíční přípravě další přípravné zápasy?

Ve čtvrtek 24. srpna hostíme doma od 19 hodin německý Vilsbiburg, se kterým jsme hráli i loni a následně v pátek hrajeme v Kolíně. Máme ještě vyjednány další zápasy, ale nemáme ještě vyjednány přesné dny.

A jaký má trenér cíl do sezony?

Loni jsme byli na hraně play of a chyběly nám dva až tři zápasy, abychom se tam dostali. Ale měli jsme lepší bilanci než v předešlé sezoně. Nechci dělat velkohubé prohlášení, ale chtěl bych opět naše statistiky zlepšit. V základní části odehrajeme 26 zápasů a chtěl bych mít vyrovnanou bilanci 13:13, v tu chvíli bysme měli reálnou šanci v boji o play off, které bych si ve třetí sezoně v Benešově chtěl zahrát. Bude to ale velmi těžké, liga bude vyrovnanější než minulý rok. Bude to řežba, doufám, že s dobrým koncem pro nás.