Po dvanácti letech se fotbalisté z pod Blaníka mohou opět těšit, že budou brázdit po stadionech mužstev České fotbalové ligy. Po posledním divizním zápase s Jirny vypukla v táboře FC Graffinu Vlašim obrovská postupová radost. „Fotbalově jsme sice nebyli nejlepší, ale na jaře jsme obstáli z mužstev ze špičky tabulky nejlépe,“ viděl trenér Karel Vesecký hlavní příčinu postupu.


Po sloučení Kácova s Vlašimí se hned podařil postup. Před sezonou mohl o návratu do ČFL po dvanácti letech snít jen největší optimista.

Když jsem mužstvo v létě přebíral, znal jsem jen Ondru Průchu. Od vedení jsem dostal úkol být v horní polovině tabulky a udělat jedenadvacet bodů. Během přípravy jsem ale zjistil, že kluci pracují velmi dobře a po fotbalové stránce to také nebylo špatné. V přípravných zápasech jsme divizní mužstva kromě Votic porazili a hráli jsme vyrovnané partie i s týmy z České fotbalové ligy. Takže jsem viděl, že mužstvo kvalitu má.

První kolo vám nevyšlo podle představ, ale poté jste se rozjeli.

Když jsme prohráli doma s Motorletem, tak mi zatrnulo a měl jsem obavy, jak se to dál bude vyvíjet. V dalších utkáních ale mužstvo zvedlo hlavu a po devátém kole jsme se dostali do čela tabulky, odkud nás sesadily až v posledním kole Jirny.


Po podzimu jste byli na druhém místě dva body za lídrem tabulky z Jiren. Změnili se plány hrát v horních patrech tabulky na postupové?

Druhé místo bylo super a nikdo to nečekal. Vedení jsem řekl, aby tomu nechalo volný průběh a počkali jsme, jak dopadne prvních sedm kol a potom, že se můžeme bavit o nějakém postupu.


Úvod jara se však nepovedl a z pěti zápasů jste uhráli jen sedm bodů. Paradoxně se nedařilo ani vašim konkurentům Jirnám a Motorletu Praha. Čím si vysvětlujete špatný vstup do jara?


Pracovala hodně psychika. Na podzim každý hraje uvolněně, ale na jaře, když jste na druhém místě a máte šanci postoupit, tak vám to začne svazovat nohy. Navíc Nový Bor hrál s jiným, kvalitnějším mužstvem, Stříbrná Skalice a Chomutov zase o sestup a ještě jsme v obou zápasech dohrávali o deseti bez vyloučených Vořechovského a Veselého. Tím se mužstvu naboural rytmus.


Poté jste se rozjeli, soupeři však také a nakonec rozhodoval poslední zápas s Jirny, který jste bezpečně vyhráli 3:0. Kdy jste začal věřit v postup?


Asi pět kol před cílem. Jenže mě zklamaly zápasy na Kladně a v Litvínově, kde jsme sice body udělali, ale nelíbila se mi hra. Na klukách již byla znát únava, protože chodili hrát za béčko, céčko a čtyři kluci za reprezentaci policie. Navíc jsme hráče motivovali, až někdy přemotivovali, čímž byli více nervózní.


Vše rozhodl poslední zápas s Jirny. Věřil jste ve výhru?


Před utkáním jsem viděl postupové šance padesát na padesát. Klukům jsem věřil, že se zvednou a že jim pomůže domácí prostředí a větší hřiště, než v Jirnách. Po dvaceti minutách, kdy jsme vedli 1:0, jsem si byl jist, že zápas zvládnou.


Byli jste nejlepším týmem soutěže?


Fotbalově jsme nebyli nejlepší, přesto jsme na jaře z prvních mužstev obstáli nejlépe. Přidali jsme větší vůli a bojovnost, i když se nám někdy nedařilo.

Které partie jsme odehráli nejlépe?


Nejvíce se mi líbily dvě – s béčkem Bohemky a poslední s Jirny. Na Bohemce jsme hráli oslabeni o Veselého, Vořechovského, Šilhavého a Vebra. Naopak soupeř nastoupil s šesti hráči, kteří hráli za áčko při postupu do první ligy. Kvalita tedy byla někde jinde. Přesto jsme zodpovědně bránili a vyhráli 2:0. S Jirny jsme ukázali všem, kteří nás v závěru pomlouvali, že fotbal hrát umíme. Na klukách bylo vidět, že pokud se hraje o život, tak dokáží máknout. I když byly Jirny fotbalovější, my jsme přidali bojovnost a vůli dosáhnout vysněného cíle.


Které zápasy se vám naopak nepovedly?


S Novým Borem jsme hráli špatně a nelíbil se mi ani zápas v Litvínově. Dostali jsme gól, kluci znervózněli a najednou se přestalo dařit, to co většinou šlo.


Měli jste problémy i se zraněními klíčových hráčů. Který vám nejvíce chyběl?


Velmi nám chyběla podzimní forma Vebra, který zahrával výborně standardní situace a s Lizákem byli nejlepšími hráči v první polovině soutěže. Poté se ale zranil a na jaře naskočil v pátém nebo šestém kole. Jenže mimo posledního zápasu se potácel mezi průměrností až podprůměrností a musel jsem ho někdy střídat v poločase nebo chvíli po přestávce. V posledním zápase však zahrál výborně. Další velkou ztrátou byl Stejskal, klíčový hráč středu pole, který v závěrečných pěti kolech (kromě posledních deseti minut s Jirny) kvůli zraněným tříslům nekopal.


Vaší Achillovou patou se stalo střílení branek. Vořechovský se trápil. A tak měli nejlepší střelci Kounovský a Lizák po sedmi gólech. To je si málo?

 

Kanonýra jsme neměli. Na jaře se jevil nejlépe Truksa, který k nám přišel v zimě a ač nehrál všechny zápasy, nastřílel šest branek. Vořechovský vybojoval spoustu míčů, mužstvo, jako kapitán hecoval a vyhrával spousty hlaviček, jen v koncovce měl problém. Mnohdy se stávalo, že útočníci nedostávali od záložníků kvalitní míče.


Defenziva hrála na výbornou a na jaře inkasovala jen devět gólů.


Obrana měla i s brankářem kvality ČFL. Jiří Petrů, Veselý, Lizák a Šilhavý kopali standardně a většinou předváděli, i přes malé drobnosti, výborné výkony. Víte co ale mužstvu chybí?


Povídejte!


Klíčový hráč, který by byl schopen mužstvo seřvat, když se mu nedaří. Není zde žádná veličina, která by měla u hráčů přirozený respekt. Je tady banda hodných kluků, z nichž jsou tři čtyři podělaní, když se přestane dařit a bojí se něco s míčem udělat. Týmový lídr v mužstvu není. Trochu se k tomu přiblížil Vořechovský.


Tlačilo vás vedení k postupu nebo jste vše nechávali osudu?


Šest kol před koncem jsem dostal najevo, že chce vedení postoupit v každém případě. Pro mě osobně to bylo hektické již od poloviny soutěže.


Jak?


Byly doby, že jsem si myslel, že to neustojím. Byl jsem pod velkým tlakem a začal jsem mít zdravotní problémy s vysokým tlakem. Říkal jsem si, jestli to mám vůbec zapotřebí.


Koncem června vám končí smlouva, již jste ji prodloužil?


Smlouva mi končí 30. června. Jak jsem slyšel, je konkurz šesti trenérů. Svoje podmínky jsem oznámil a záleží na výboru, pro koho se v pátek rozhodne, aby vedl Vlašim v ČFL.


Myslíte si, že budete ve Vlašimi pokračovat, což by byla logická věc, když jste s mužstvem postoupil?


Já si myslím, že ne. Sám jsem chtěl skončit několikrát, ať už to bylo po nervácích nebo věcech v pozadí. I když budu muset odejít, nemám se za co stydět. Ve Vlašimi jsem byl dvakrát a dvakrát postoupil. Myslím si, že jsem svoji práci odvedl a mám padesátiprocentní úspěch na postupu, i když si někdo myslí, že je to jinak. Od 3. července 2006 do konce jsem nevynechal jediný trénink, stovky hodin jsem odmakal a pracoval vždy s pětadvaceti lidmi i z béčka a céčka. Klidně si rád odpočinu, protože jsem nikdy nestál víc jak půl roku.

Česká fotbalová liga klade vyšší cíle, než divize. Myslíte si, že jste s tímto kádrem schopni konkurovat ve vyšší soutěži nebo je potřeba tým zkvalitnit, a kde?

Cíle jsou již stanovené. Mělo by se hrát do osmého místa a na podzim uhrát čtyřiadvacet bodů. Pokud bych pokračoval, tak jsem chtěl, aby zůstala kompletní obrana. Šilhavému ale ve Slavii končí smlouva a bude drahý. Pokud by odešel, musí se najít adekvátní náhrada, to samé platí i o brankáři Skácelovi. Zálohu a útok je třeba posílit jedním či dvěma hráči. Do mužstva by mělo přijít nejméně pět kvalitních lidí. Navíc velkým problémem budou jistě zápasy v dopoledních časech, ve kterých hraje většina mužstev v ČFL a jezdí se velké dálky.

Kdy začíná Vlašim s letní přípravou a jaké odehraje přípravné zápasy?


Příprava je daná, ale zatím se neví, kdo bude trenérem. Mělo by se začínat 4. července, soustředění bude od 12. do 14. července v Kácově a 15. července se hraje turnaj v Havlíčkově Brodě s Čáslaví, Jihlavou a oběma Bohemkami. Další přípravné zápasy jsou plánovány 11. července s Voticemi, 18. července se Spartou Praha B a 31. července se Spartou Krč. Pohár se hraje 29. července s Loko Vltavín.

Statistiky FC Graffin Vlašim
v ročníku 2006/2007 divize

Celková bilance: 30 17 9 4 53:22 60 bodů, 1. místo
Podzim: 15 9 3 3 27:13 30 bodů, 2. místo
Jaro: 15 8 6 1 26:9 30 bodů, 2. místo
Zápasy doma: 15 11 2 2 33:10 35 bodů, 1. místo
Zápasy venku:15 6 7 2 20:12 25 bodů, 1. místo

 

 

Střelci branek: 7 – Lizák, Kounovský, 6 – Truksa, O. Průcha, 5 – Stejskal, Vořechovský, Vebr, 3 – Jíša, 2 – J. Petrů, Šilhavý, 1 – Jelínek, D. Průcha, Černohlávek, Čáp, Pospíšil.
Žluté karty (38): 5 – Jelínek, Vořechovský, Kounovský, 4 – Lizák, Havlíček, 3 – Vebr, 2 – Růžička, 1 – Černík, D. Průcha, J. Petrů, Stejskal, Truksa, Jíša, Veselý, Pospíšil, Šilhavý, Skácel, Vosický.
Červené karty (4): Vořechovský, Černík, J. Petrů, Veselý.