Fotbalové derby. Souboj dvou sousedských klubů patří většinou mezi prestižní a vypjatá utkání, kde se často od kopaček jiskří. V I. B třídě, oddělení D, kde je osm mužstev z Benešovska, jsou taková derby na pořadu každý týden.
Navštívili jsme utkání SK Olbramovice – Sokol Kondrac 0:2, na fauly 12:18, vesměs běžné zákroky. Domácím šlo o hodně, celé jaro mají záchranářské starosti, přesto se neuchýlili k zákeřnostem ani po obdržených brankách. Z pohledu množství faulů a stupně tvrdosti průměrné utkání. „Vedu hráče, aby v soubojích neuhýbali, zastrašili soupeře tvrdou hrou, ale ne k brutalitě. Každý chodíme do práce, která nás živí. Fotbal máme jako zábavu,“ říká lodivod Olbramovic Miloslav Kohoutek.
„Z mého pohledu se odehrálo slušné utkání, bez brutálních zákroků. S Olbramovicemi to je tak pokaždé. Fauly ale k fotbalu patří, a kdo si myslí, že se to bez nich dá hrát, tak ať se dá na šachy,“ uvedl kondracký trenér Jiří Janouš s tím, že brutalita je ovšem něco jiného a neuznává ji. „Pořád by to měl být sport a hráči by k sobě měli být ohleduplní,“ dodal.
Oba trenéři se shodují, že tvrdosti a zákeřnosti nepřibývá, spíš je to v tomhle směru lepší než bývalo dřív. „Za celý rok se vyhrotilo utkání pouze na podzim v Pyšelích po brutálním zákroku na našeho hráče. Po strkanicích došlo k vyloučení čtyř hráčů,“ vzpomíná Janouš. „Úmyslných a brutálních faulů není na hřišti k vidění moc. Alespoň na Benešovsku,“ potvrdil František Ptáčník, předseda disciplinárky OFS Benešov.

Fotbalisté soudy ve sportu nechtějí

Praha/ Úvahy, že by se brutální fauly ve sportu řešily u trestního soudu, považují fotbalisté, trenéři, ale i funkcionáři za špatný nápad.
„Brutální a záměrné fauly by se měly trestat, ale jen pokud by se jednoznačně prokázaly. Nedají se ale paušalizovat. Nedovedu si představit, jak by soudci použili páky na prokázání jednoznačného úmyslu,“ říká obránce pražské Sparty Petr Voříšek. Za jeho názorem stojí řada dalších.
Opačný však zastávají čeští politici. Ti zvažují, že trestní odpovědnost brutálních faulů ve sportu zanesou do trestního zákoníku. Stejný model uplatňuje například kanadsko-americká NHL, a to přísně.
Zranění ve sportu přibývá stále víc a má to několik příčin. Kontaktní sporty jsou hlavně čím dál agresivnější, hraje se ve větší rychlosti, už to není takový pochodový fotbal a hokej jako před dvaceti lety. Záludný zákrok pak po sobě zanechá mnohem větší škody.
„Dnes vám tam běhají nadupaní atleti, kteří navíc umí kopat do míče nebo driblovat s pukem. Sportovci jsou prostě stále vytrénovanější a rychlejší. Ale zároveň se možná dnešní nezdravou výživou stávají lidé stále křehčími, což se proti nim ve sportu může otočit,“ říká chirurg MUDr. Josef Maurer. Nejčastější zranění je kloubní. „Osmdesát procent mých operací jsou zákroky kolena. Hokejisté pak mají často problémy také s ramenem, u fotbalistů to jsou právě kolena,“ dodává Maurer.