Rychleji se snad okresní přebor vyhrát ani nedá. Rezerva třetiligových Benátek si může zbylých pět zápasů užívat, aniž by ji mohl kdokoli dostihnout. Na suverénní podzim sice navázal nečekaně rozpačitý start do jara. Jednu ze dvou remíz a jedinou porážku ale střídala další bodová šňůra, která vyvrcholila oslavami po minulém domácím zápase. Stylově je rozpoutala výhra v derby nad v té době druhým Kostelním Hlavnem, po které získala parta od Jizery pro soupeře už neřešitelný devatenáctibodový náskok.

Jasno je o mistrovi okresu také na Kutnohorsku. Po čtyřech letech si vykopaly možnost návratu do kraje Tupadly. Víkendová osmnáctá výhra v ročníku při čtyřech porážkách zvýšila odstup na béčko kutnohorské Sparty na třináct bodů, ve hře jich ovšem zůstává už jen dvanáct.

Čela OP pět kol před koncemBenešovsko
1. Neveklov 54
2. Maršovice 46

Berounsko
1. Trubín 58
2. Chlumec 53

Kladensko
1. Klobuky 46
2. Velké Přítočno 45

Kolínsko
1. Český Brod B 56
2. Jevany 41

Kutnohorsko
1. TUPADLY 55
2. Kutná Hora B 42

Mělnicko
1. Tišice 68
2. Velký Borek 60

Mladoboleslavsko
1. BENÁTKY N. J. B 56
2. Kněžmost 37

Nymbursko
1. Kostelní Lhota 50
2. Loučeň 49

Praha – východ
1. Vyšehořovice 58
2. Kostelec u Křížků 48

Praha – západ
1. Kosoř 57
2. Libčice 48

Příbramsko
1. Rožmitál p. Třemš. 52
2. Dobříš B 38

Rakovnicko
1. Olympie Rakovník 50
2. Kněževes 48

Poznámka: Na Kutnohorsku začala jarní část o týden dříve. Na Mělnicku a Praze – východ má II. třída 16 účastníků.

Před posledním krůčkem ke stvrzení titulu už stojí lídři druhé třídy na Kolínsku a Příbramsku. Českobrodská rezerva má pět kol před koncem náskok patnácti bodů na druhé Jevany. A právě jejich vzájemný souboj o nadcházejícím víkendu napoví, jestli tým vedený z pozice trenéra bývalým ligovým hráčem Zdeňkem Šmejkalem mladším (Ostrava, Příbram) postupové oslavy odloží, nebo vypuknou naplno.

POKOŘILI STOVKU
Suverénem příbramského přeboru je Rožmitál pod Třemšínem. Tým sestoupivší loni z kraje si už na podzim vytvořil náskok, který během jara neustále navyšuje. K jistotě návratu mu chybí uhrát v pěti zápasech bod. Svou dominanci naposledy potvrdil kanonádou 6:1 do sítě třetí Nové Vsi, kterou završil počet vstřelených branek na rovnou stovku.

Také další okresy mají své vládce, které by o I. B třídu připravil už jen nečekaný kolaps v závěru soutěže. Desetibodový náskok drží Vyšehořovice na Praze – východ, devět bodů má k dobru Kosoř na „západě", osm Tišice na Mělnicku a Neveklov na Benešovsku. „Hrají nejlepší fotbal. Před týdnem sice přišli o tvůrce hry Petra Šmejkala (zlomená noha), ale i bez něj to zvládnou. Druhé jsou Maršovice, které loni mohly postoupit, ale hráči ani vedení nechtěli," komentuje situaci ve svém rajonu sportovní redaktor Benešovského Deníku Pavel Šimáček.

Na Berounsku se okruh kandidátů na titul přeborníka zúžil na souboj vedoucího Trubína (v sestavě s bývalými hokejisty Berouna Křesťanem a Malečkem) s druhým Chlumcem, mezi nimiž je pětibodový rozdíl. Oba celky v minulosti už odmítly postup do I. B třídy, takže je možné, že může jít výš někdo jiný, třeba ambiciózní Chyňava.

O poznání zamotanější situace zůstává ve třech okresech. Na Kladensku to platí i po víkendovém vzájemném souboji Velkého Přítočna a Klobuk. Hosté hrající o druhý postup v posledních třech sezonách zachránili vedoucí postavení před svým soupeřem vyrovnáním, kterého dosáhli v závěrečných minutách i v deseti. Ze hry nejsou ani béčko Slaného a Kročehlavy. Ty zimovaly o tři body v čele, ale nyní už dvakrát tolik ztrácejí.

Také na Nymbursku soutěž slibuje pořádně dramatickou koncovku. Kostelní Lhotu v zimě opustili bratři Finkové, a tým kdekdo odepisoval. Jenže klopýtali i soupeři, a tak vede o bod před půlmistrem z Loučeně. Možná klíčový vzájemný souboj bude na programu v předposledním kole. Na paty jim navíc šlape rezerva Ostré s odstupem dalších tří bodů .

NOVÁČEK ZPĚT V ČELE
Vůbec nejnovější změnou na čele se může pochlubit nejvyšší soutěž v okolí Rakovníka. Tamní Olympie se okamžitě po loňském postupu ze třetí třídy stala podzimním lídrem. Teď si vedoucí postavení vzala výhrou v Kněževsi na jaře poprvé zpět. Mimo této dvojice okusily první místo ještě Hředle a SK Rakovník B (další nováček). Dostihy týmů aktuálně rozestoupených po dvou bodech asi hned tak neskončí. Pro fanouška jen dobře…

Cíl splněn, hlásí suverén. Pět kol před koncemPět kol před koncem soutěže devatenáctibodový náskok na zbytek startovního pole. Taková je vizitka nejsuverénnějšího vítěze okresního přeboru ve Středočeském kraji. Stala se jím rezerva Benátek. „Postup byl od začátku soutěže našim cílem," řekl trenér Pavel Jícha poté, co jedna ze tří rezerv v nejvyšší soutěži Mladoboleslavska získala o uplynulém víkendu definitivu.

Za dvanáct sezon nepřetržitého působení ve stejné soutěži stanula po loňském bronzu vůbec poprvé na nejvyšším stupínku. Podle trenéra Jíchy jde o výsledek pokračování vzájemné spolupráce s mladými hráči, které úspěšně vedl už v mládežnických kategoriích. „Prezentujeme se jinak než ostatní. Hru máme založenou tak, aby měla hlavu a patu, nenakopáváme, snažíme se pracovat na míči a šance si vytvářet cíleně, nikoli náhodně," prozradil kouč recept na nebývalou dominanci.

Především v jarní části k ní kvůli marodce o něco více pomohli i hráči širšího kádru třetiligového áčka. Podle trenéra ale bylo jejich nasazování v „rozumné" míře. Z jedenácti posil má jen trojice více než tři starty, tou nejčastější byl Milan Karásek s osmi. „Zkušeností nám pomohli, do řad mladých kluků přinesli potřebné uklidnění," vítal trenér doplnění. Střelcem týmu je jedenadvacetiletý Štěpán Krýda, jehož jméno figuruje u sedmnácti z 61 branek.