Soupeři českého týmu, který prochází hráčskou obměnou, budou postupně Turecko, Ázerbajdžán a Rumunsko. „Favoritem naší skupiny bude Ázerbajdžán, který v tomto roce hrál proti kvalitním soupeřům, díky pořadatelství evropské olympiády. Proto jsem rád, že ho nemáme hned v prvním utkání," říká předseda českého plážáku Jan Dámec, který upozorňuje i na sílu zbývajících dvou soupeřů.

Zároveň však mírní přehnaný pesimismus: „Samozřejmě i ostatní týmy jsou zkušené, ale přeci jen vrcholná forma, kdy hrály v divizi A těžké zápasy, ti už mají za sebou. Jedeme na akci poprvé v roli, že se od nás nic nečeká. Tím by mohlo dojít ze strany soupeřů k určitému podcenění," myslí si Dámec.

Cílem českého národního týmu bude stejně jako na předchozí kvalifikaci v Maďarsku především začleňování nových hráčů do kádru.

Závěrečný turnaj EBSL (European Beach Soccer League) se poprvé stěhuje ze Španělska do estonského města Pärnu. Přesto, že český tým nebude mít ambice na nejvyšší příčky, vysílá svou nejsilnější sestavu.

„Některé národní týmy v minulosti vynechávaly celé sezony a šetřily finance. My se naopak snažíme formou tuzemských soutěží najít zajímavé hráče, které pak zveme na tréninky reprezentace. Někteří z nich dostávají příležitost v zápasech, kde nasají atmosféru a mohou se přesvědčit o svých kvalitách," prozrazuje Jan Dámec strategii doplňování reprezentace.

Na finálovém turnaji se setká šestnáctka nejlepších týmů starého kontinentu. Osm z nich se utká o titul mistrů Evropy v rámci dvou skupin Divize A, zbylá osmička patřící do Divize B, v níž je i Česká republika, pak stejným systémem odehraje klání o postup.

Český výběr se z Pärnu vrací v pondělí ráno. Pak bude následovat reprezentační přestávka až do příštího roku. Nejlepší hráče Evropy však budou moct fanoušci plážového fotbalu vidět ještě na podzim. 20. až 22. listopadu mají v plánu uspořádat třetí ročník klubového turnaje, na kterém se objeví většina reprezentačních hráčů nejen od nás, ale i ze zahraničí.

Ještě připomeňme, že v ČR se hraje plážový fotbal ve třech dlouhodobých soutěžích (Superliga, Regionální liga Praha a Regionální liga Příbram) a jednorázových turnajích Českého poháru.

Zápasy českého týmu

Čtvrtek 10.15 vs. Turecko.
Pátek 10.15 vs. Ázerbajdžán
Sobota 11.30 vs. Rumunsko
Neděle o umístění.
Pozn.: jedná se o estonský čas, v ČR je o hodinu méně.

Nominace ČR

Brankáři: Adam Hájek (BG Larosco, 12 startů za ČR/0 gólů), Patrik Malina (Bohemians, 7/0).

Hráči: Jiří Baran (Teplice, 7/1), Martin Chalupa (Bohemians, 72/51), Tomáš Huráb (Bohemians, 40/20), Jakub Mižár (Bohemians, 22/7), Petr Mandík (Bohemians, 12/3), David Radosta (Bohemians, 18/7), Michal Salák (Bohemians, 40/29), Jakub Tošovský (Ladronka, 8/1), Petr Vondráček (Stodůlky, 5/1) a Filip Vyhnal (Bohemians, 20/9).

Rozdělení divizí

Divize A
Skupina 1: Španělsko, Itálie, Ukrajina, Bělorusko.
Skupina 2: Francie, Švýcarsko, Portugalsko, Rusko.

Divize B
Skupina 1: Maďarsko, Anglie, Norsko, Estonsko.
Skupina 2: Česká republika, Turecko, Ázerbajdžán, Rumunsko.