Jak jste se ocitl na fotbalové akci v Poříčí?

Dostal jsem pozvání od pana Laciny (pozn. člověk, který se nejvíc stará o chod klubu v Poříčí), které jsem rád přijal. Někdy hřiště v Poříčí využívám i k individuálním tréninkům, takže jsem to mohl touto cestou alespoň z části splatit. Navíc mám v Poříčí i pár přátel.

Máte nějaký vztah k tomuto kraji?

Vztah si teprve buduji. Moc se mi  tady líbí. Je tady klídek a přitom takový kousek od Prahy. Rád bych zdejší fotbalové zázemí využíval častěji.

Jako mladý jste odešel do Francie a následně do Argentiny. Co Vás k tomu vedlo?

Nic zvláštního. Někdo jezdi ven na univerzity, já se jel učit hrát fotbal. Byla to správná volba. Doteď jen lituji, ze mě FIFA nedovolila dokončit celou formaci, když mi zatrhla přestup z Argentiny do Brazílie. Nebyl jsem totiž ještě plnoletý. Pravidla se v poslední době hodně zpřísnila.

Muselo to být těžké nejen po stránce psychické, že jste v jiné zemi, ale také po stránce finanční. Kdo Vás podporoval?

Ano, měl jsem investory, kteří mi hodně pomohli. Jim patří velký dík. Bez jejich pomoci by byl celý projekt nezrealizovatelný.

Naučil jste se nové jazyky nebo jak jste se dorozumíval?

Začátky byly logicky velmi složité. Neuměl jsem vůbec nic. Naštěstí jsem byl hodně mladý jazyky do mě celkem rychle lezly. Teď mluvím francouzsky, španělsky, domluvím se i portugalsky a anglicky.

V létě 2011 jste se vrátil do Čech. Proč jste šel do Bohemians 1905?

Bylo mi jen sedmnáct a jít do velkého klubu by byla hloupost. Potřebuju hrát a postupně si zvykat na dospělej fotbal. Bohemka mi předložila nejlepší nabídku pro můj další růst a jsem v ní spokojenej.

Do hry jste se dostával spíše jako náhradník. Jak tedy hodnotíte sezonu z vašeho pohledu a na čem musíte zapracovat?

Hodně mi uškodilo zpoždění transferkarty. Byl jsem po povedené letní přípravě skoro dva měsíce mimo a úplně z toho vypadl. V zimě jsem navíc pro změnu půlku přípravy promarodil. Nicméně 16 zápasů, z toho 11 v základu, hodnotím jako celkem slušnou první sezonu mezi dospělýma.

S Klokany jste sestoupil do II. Ligy. Budete v Bohemians 1905 pokračovat?

Ve fotbale člověk nikdy neví, ale rád bych v Bohemce zůstal a pomohl ji zpět do první ligy, protože tam stoprocentně patří.

Jste i v reprezentaci do 19 let. Nebudete tam mít ze druhé ligy daleko?

Už do devatenáctky věkově od července patřit nebudu. Musím se teď snažit zaujmou trenéry z jedenadvacítky. Nemyslím si, že by ve druhé lize nebyli hráči pod dohledem repre trenérů. Když budu pravidelně hrát a budu se prosazovat, myslím, že šanci časem určitě dostanu.

V současné době je fotbalové EURO a naše reprezentace je už ve čtvrtfinále. Věříte, že mohou postoupit (pozn. rozhovor vznikal před čtvrtečním čtvrtfinále s Portugalskem)?

Když naši kluci budou hrát jako druhý poločas proti Polsku, můžou dojít daleko. Jdou zápas od zápasu nahoru, což je na turnajích strašně důležité. Držím jim palce.

NICOLAS ŠUMSKÝ

Narozen: 13. listopadu 1993
Výška: 1.70
Pozice: záložník
Mládežnické kluby: River Plate, Argentinos Juniors (oba Argentina)
Fotbalové akademie: v Cannes a Monaco (Francie)
Profesionální kluby: Bohemians 1905 (2011 – …)
Ligové starty: 13
Reprezentace: Česko U-16 (2009 – 1 gól), Česko U-18 (2010),  Česko U-19 (2011).
Více informací o hráči: www.facebook.com/Sumsky