Kralupy byly jedním ze dvou celků, které Benešov v první části sezóny porazil, takže před nimi měli domácí značný respekt. Po nejisté hře v semifinále se ale všichni hráči zklidnili, vytvořili perfektní týmovou atmosféru, kterou by jim mohl kdejaký špičkový tým závidět a kterou sdružoval jediný cíl – postup do druhé ligy.

BC Benešov B – BK Kralupy 73:63

Sobotní střet začal dosti vyrovnaně, benešovská hra se zdála být dynamičtější a svižnější, hosté se ale drželi zuby nehty. Vytvořit si náskok bylo pro benešovské béčko, posílené o dva hráče áčka Malého a Proskovce, kteří přejížděli z Hradce Králové, takřka nemožné. Až po polovině začaly Kralupským docházet síly, domácí lépe doskakovali a vypomáhali si v obraně. To sice vedlo k více faulům, ale hostující střelci trestné hody proměňovali jen sporadicky a jiných košů ze hry značně ubylo. Benešovským se v útoku dařilo držet tempo, a tak si postupně vybudoval slibný patnáctibodový náskok.

Nikdo v tu chvíli nevěděl, že závěr zápasu bude ještě velké drama. Hosté zmobilizovali všechny síly, značně zlepšili svou obranu a bezpodmínečně trestali domácí neomluvitelné chyby v rozehrávce. I s trochou štěstí při tříbodových pokusech se dvě minuty před koncem dostali Kralupští až a rozdíl skóre čtyř bodů. Pak ale začali kvůli úspoře času faulovat, domácí šestky proměnili, opakovaně obratem při rozehrávce získali míč a nakonec po těžkém boji zaslouženě vyhráli.

Body Benešova: Kožant 24 (2), Novák 10, Pěkný 9, Kratochvíl 9, Votava 7, Malý 6 (1), Proskovec 3, Březina 2, Vondráček 2, Vorel 1. Trestné hody Benešova: 28/20. Fauly: 28:26. Čtvrtiny: 17:15, 18:17, 17:9, 21:20.

BC Benešov B – BK Kralupy 76:49

Do nedělního utkáni se snažili jít domácí, opět s Malým a Proskovcem, kteří dorazili ze zápasu áčka z Trutnova, s klidnou hlavou a s pocitem, že opět musí bojovat od nuly. Jak ale vypadala poslední čtvrtina v sobotu, tak začal nedělní zápas. Domácí vedli 10:6, když opakovaně faulovali hosty při střelbě a ti proměnili jak daný pokus, tak i následující šestky. Během minuty se skóre obrátilo na 10:17. To ale v obraně vzbudilo spícího obra a dvě trojky Pěkného nastartovaly nezadržitelnou benešovskou mašinérii. Do poločasu domácí stav obrátili a vybudovali si náskok deseti bodů.

Po přestávce jakoby všem už došly síly a většina problémů v obraně se na obou stranách řešila fauly. V trestných hodech měl Benešov podobnou úspěšnost jako Kralupští a zápas tak pokračoval beze změn ve skóre. Hostům ale postupně povolovaly nervy a vyfaulovali se důležití hráči Truhlář a Karman. To domácím usnadnilo práci zejména v obraně a měli dost času věnovat se ofenzivě. Ani ne v půli závěrečné čtvrtiny měli náskok 20 bodů a tak bylo jasné, že překvapení se tentokrát konat nebude. V jednoznačném utkání nakonec bodovali všichni hráči Benešova.

„Velké poděkování patří divákům, kteří nás přišli během krásného víkendu do tělocvičny podpořit. Pochvalu si zaslouží i Kralupští za předvedený výkon i za obrovskou snahu zvrátit sobotní vývoj skóre. V Kralupech rozhodně nemůžeme soupeře podcenit, protože na jejich půdě budou střetnutí mnohem obtížnější. Musíme se tak ještě více semknout a pokračovat ve hře ze závěru nedělního zápasu,“ poděkoval hráč Benešova Tomáš Vorel divákům a ví, že ještě nemají s týmem vyhrálo.

Body Benešova: Kožant 17, Malý 13 (1), Novák 7, Vondráček 7, Pěkný 6, Šach 6, Kratochvíl 5, Votava 4, Vorel 4, Březina 3, Ostrčil 2, Proskovec 2. Trestné hody Benešova: 30:14. Fauly: 21:28. Čtvrtiny: 11:17, 27:11, 17:15, 21:6.

V sobotu 1. května hraje Benešov B v Kralupech nad Vltavou. Pokud vyhraje série končí (hraje se na tři vítězná utkání), pokud prohraje nastoupí v neděli opět v Kralupech.

TOMÁŠ VOREL