Čeští fotbalisté, kteří jsou v tuto chvíli bez trenéra, skončili po sobotním losu ve skupině F. Jejich soupeři budou Portugalsko, Turecko a nejlepší z barážové čtveřice (Řecko, Lucembursko, Gruzie nebo Kazachstán).
„Očekávám skvělé zápasy a výbornou organizaci,“ prohlásil slavný brankář Gianluigi Buffon během slavnostního večera v Hamburku.
Je na co se těšit. Funkcionáři z tuzemské asociace už teď začali řešit soupeře, ale i destinace, kde se skupina bude hrát. Stejně tak jsou na tom fanoušci. Ačkoliv ještě nemají vstupenky, mnozí se hned zaradovali.
Lipsko je za rohem, také Hamburk je dobře dostupný. V následujícím přehledu Deníku najdete důležité informace i méně známá fakta.
Lipsko
Největší saské město bude hostit čtyři zápasy šampionátu. Jako první se tady představí Češi, kteří 18. června vyzvou Portugalsko. Jedna zajímavost? Z fotbalových reprezentantů zná prostředí nejlépe Patrik Schick, který působil ve zdejším klubu v sezoně 2019/2020.
Lipsko je ovšem skvělou destinací hlavně pro fanoušky. Dostanou se sem opravdu snadno.
Lze předpokládat, že volbou většiny budou auta a autobusy. Nejsnazší cesta čeká příznivce žijící na severu či západě Čech. Ani z Moravy to ale není kdovíjaká štreka. Obrovskou výhodou je spousta bezplatných parkovacích míst (P+R).
Variantou číslo dvě bude železnice. Lipsko kříží několik důležitých tratí a například z Prahy trvá jízda vlakem (s jedním přestupem) zhruba čtyři hodiny.
Stadion s kapacitou pro 42 tisíc fanoušků se nachází mimo hlavní centrum města, ale pořád v dosahu všeho: od hlavního nádraží jej dělí zhruba jen dva kilometry.
Fanoušci navíc nemusejí vyrazit jen na fotbal. Za hlavní atrakce Lipska jsou považovány místní zoo s obřím tropickým skleníkem a zábavní park Belantis, který leží na jihu u městského okruhu. Milovníci historie si nesmějí nechat ujít památník Bitvy národů, který odkazuje na slavné vítězství Pruska nad Napoleonem v roce 1813.
Ubytování je možné v některém ze zhruba stovky hotelů, ve městě se nachází nepřeberné množství apartmánů. Pozor, na termíny Eura byly některé kapacity vyblokované. Levnou, dostupnou alternativou je nabídka v rámci platformy Airbnb.
Vzdálenost po silnici:
Praha - Lipsko: 265 km (cca 2:30 hod), Brno - Lipsko: 470 km (cca 4:30 hod), Ostrava - Lipsko: 600 km (cca 5:30 hod), Plzeň - Lipsko: 250 km (cca 3 hod), Ústí nad Labem - Lipsko: 185 km (cca 1:45 hod)
Ilustrační cena jízdenky vlakem z Prahy: 347 korun
Tip: Za zvážení stojí koupě speciální jízdenky s názvem Sachsen-Böhmen-Ticket. Platí pro cestování po Sasku z okrajových (příhraničních) částí Čech, ale třeba i Plzně, Litoměřic či Liberce. Vyplatí se především skupinám a rodinám s dětmi. Například tři dospělí a desetileté dítě zaplatí za celou cestu jen 44 eur.
Nejlevnější ubytování: 712 korun
Ilustrační příklad za pokoj na noc pro dvě osoby z 18. na 19. června (Airbnb, Elsapark, vyhledáno 3. 12. 2023)
Hamburk
Řekli byste, že nejvíce mostů v Evropě najdou turisté v Benátkách či Amsterdamu? Kdepak, tímto rekordem se chlubí Hamburk (čísla se různí, obvykle se zmiňuje 2300 až 2500 mostů). Přístavní město, které leží na dolním toku Labe, je také známé díky kultuře.
Národní tým se tu představí dvakrát - 22. června na druhý mač skupiny a 26. června na poslední zápas (s Tureckem).
Češi se tak trochu vrátí na "místo činu". Nejeden fanoušek má v paměti mistrovství světa v roce 2006, kdy Češi nepostoupili ze skupiny. Rozhodla o tom závěrečná porážka s Itálií - právě v Hamburku. Mimochodem, Squadra azzurra následně došla k titulu.
Stadion Volksparkstadion leží na okraji města, deset kilometrů od centra. Jeho kapacita činí 50 tisíc diváků.
Zdejším fotbalovým klubem prošlo osm českých fotbalistů, jako poslední (v roce 2016) odcházel Jaroslav Drobný. Hamburk poslední léta strádá, v roce 2018 spadl do druhé Bundesligy, odkud se mezi elitu zatím nevrátil.
Co se týče dopravy, Hamburk už je přece jen dál než Lipsko. Autem je to z Prahy přes 600 kilometrů. Zajímavá alternativa? Z české metropole vyrážejí denně čtyři přímé vlaky, cesta trvá necelých sedm hodin.
V případě zájmu budou vypraveny i letecké speciály. Hamburk je v tuto chvíli "vzduchem" dosažitelný jen s přestupem z Prahy. Přímé lety jsou z Vídně nebo jiných německých měst.
Vzhledem ke vzdálenosti budou mnozí fanoušci poptávat ubytování. Oproti menšímu Lipsku je v Hamburku více hotelů, ale i tady platí, že na termíny Eura byly některé kapacity vyblokované. Pokoje (ani u Airbnb) neseženete pod tisíc korun na noc.
Vzdálenost po silnici:
Praha - Hamburk: 640 km (cca 6:20 hod) Brno - Hamburk: 820 km (cca 8:20 hod), Ostrava - Hamburk: 850 km (cca 8 hod), Plzeň - Hamburk: 650 km (cca 7 hod), Ústí nad Labem - Hamburk: 560 km (cca 5:30 hod)
Ilustrační cena jízdenky vlakem z Prahy: 460 korun
Tip: Platí "kdo dřív přijde, ten dřív mele". České dráhy umožňují nákup jízdenek jen dva měsíce dopředu, ale Deutsche Bahn je prodávají na půl roku dopředu. Za pozornost stojí i fakt, že jízdenky na přímé vlaky jsou u německé společnosti mnohdy levnější, vyjdou na 18,9 eur, tedy 460 korun. Tuto cenu nabízí český dopravce jen u vlaku s přestupem v Berlíně.
Nejlevnější ubytování: 1281 korun
Ilustrační příklad za pokoj na noc pro dvě osoby z 26. na 27. června (Airbnb, Osdorf, vyhledáno 3. 12. 2023)
Formát turnaje v Německu
Šampionát začíná 14. června, ale národní tým do něj vstoupí později - 18. června. Vyřazovací část odstartuje 29. června a finále je na programu 14. července.
Turnaj má stejný formát jako předešlý šampionát (Euro 2020, tam Češi došli do čtvrtfinále).
Je šest skupin, každou skupinu tvoří čtyři týmy. Do vyřazovací části postoupí vždy vítězové skupiny, dále týmy na druhých místech a ještě čtyři nejlepší týmy ze třetích míst. Následuje osmifinále, čtvrtfinále, semifinále a finále.
V případě rovnosti bodů ve skupině rozhoduje vzájemná bilance. Pokud to nepomůže, přichází na řadu skóre, případně vstřelené góly. Teoreticky můžou týmy postoupit díky menšímu počtu disciplinárních prohřešků a jako poslední kritérium byl stanoven žebříček UEFA.
Od osmifinále dál se v případě remízy hraje prodloužení, když nebude znám vítěz ani pak, dojde na penalty.
Fanoušci budou zápasy sledovat v deseti arénách v deseti městech. Největší kapacitu (takřka pro 75 tisic lidí) má Olympijský stadion v Berlíně, kde se také uskuteční finále. Dále se elita ukáže v Mnichově, Dortmundu, Stuttgartu, Gelsenkirchenu, Frankfurtu, Hamburku, Düsseldorfu, Kolíně nad Rýnem a Lipsku. Hlavní koncentrace stadionů je v Severním Porýní-Vestfálsku.
Stadiony pro Euro 2024: