Ženáč Ritchie

Možná „nejpopulárnějším“ v tomto směru je případ Zdeňka Urbana. Že vám to jméno nic moc neříká? Tenhle muž je totiž znám spíš pod přezdívkou Ritchie. Je tomu už osmnáct let, co se tenhle chlapík rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou.

Jeho Bohemka tehdy hrála o záchranu, Sparta o titul. Letenští se dostali do vedení 2:1, ale domácí příznivci měli pocit, že branky bylo dosaženo z ofsajdu. Včetně Ritchieho.

Notně posílen alkoholem se rozhodl sudím vysvětlit, jak to podle něj bylo. Přelezl železný plot a do půl těla svlečený se zeleno-bílou šálou přes obličej si našel asistenta rozhodčího Ladislava Talpu a uštědřil mu několik ran.

| Video: Youtube

Utkání bylo nakonec necelých dvacet minut před koncem ukončeno, o pár dní později kontumováno ve prospěch Sparty, která tak mohla slavit mistrovský titul. Bohemka spadla o úroveň níž a Ritchie, který se v den zápasu ženil, si šel sednout za mříže. I zásluhou dalších prohřešků, skoro na tři roky.

Mimochodem, podle televizních záběrů tehdy o ofsajd nešlo.

Hlavička za "černou opici"

Pro další případ se nevrátíme zpět o osmnáct let, ale jen o pár dní. Stalo se ve Slavičíně, kde domácí hráli pohárové utkání proti Frýdku-Místku. Už samotné utkání bylo dramatické, domácí vyhráli v prodloužení 3:2. Další drama ale přišlo na jeho konci.

Jeden z diváků měl totiž hostujícího Bidje Manziu nazvat „černou opicí“. Ten si to nenechal líbit a fanouška odměnil „hlavičkou“.

O týden později rozhodla disciplinární komise o tom, že o rasismus ale nešlo a fotbalista dostal třízápasovou stopku a domácí za pochybení pořadatelů pětitisícovou pokutu.

Skandál v Glasgow

Údajný rasismus měl hrát roli i v další aféře, která se dotkla českého fotbalu, ale měla ohlas až za hranicemi. Stalo se totiž ve skotském Glasgow během odvetného utkání osmifinále Evropské ligy mezi domácími Rangers a pražskou Slavií.

Ten příběh asi všichni znáte. Hostující stoper Kúdela měl rasisticky urážet domácího Glena Kamaru. V útrobách stadionu pak měl Kamara za dohledu kouče Stevena Gerrarda českého reprezentanta napadnout a zbít.

Finský záložník dostal trest na tři zápasy, Kúdela za údajný rasismus desetizápasový distanc. Kvůli trestu přišel o evropský šampionát i několik utkání Pražanů v evropských pohárech. Do hry se na mezinárodní scéně může vrátit až na čtvrteční odvetu play off Evropské ligy proti Legii Varšava.

Pomsta za spoluhráče

Český fotbalový reprezentant hrál hlavní roli i v kauze, která se odehrála v říjnu 2017. Tehdy hrál ve Zbuzanech a v utkání proti Vysokému Mýtu inzultoval sudího. Všemu předcházela situace, kdy jeden z hostujících hráčů fauloval jeho spoluhráče.

Šírl se jej rozhodl pomstít, do viníka vrazil a už ležícího na zemi jej nakopl. Vyfasoval červenou, což se u něj také s valným pochopením nesetkalo a inzultoval jak hlavního sudího, tak jeho asistenta.

I zde bylo utkání předčasně ukončeno, Šírl svého prohřešku před disciplinárkou litoval a od komise si odnesl dvouletý zákaz činnosti. Po roce požádal o prominutí zbytku trestu a bylo mu vyhověno.

Střídání se nelíbilo

Pro zpestření se pojďme podívat i do zahraniční kopané, konkrétně až do té bolivijské. V jednom ze zápasů místní ligové soutěže to bylo po půlhodině bez branek, což jednoho z trenérů donutilo ke střídání.

Komu by se však líbilo být střídán ve třetině utkání. Thiagu dos Santosovi tedy rozhodně ne. Už z dálky kouči Edgardu Malvestitimu hrozil rukou, a když opustil hrací plochu s koučem si to šel vyřídit ručně. Spoluhráči měli co dělat, aby jej od něj odtrhli. Na lavičce to navíc odnesl i asistent trenéra. Zasahovat museli nakonec i policisté. Nic jiného než červenou kartu nemohl dos Santos očekávat.  

| Video: Youtube

Vlastně ano. To horší teprve mělo přijít. „Co udělal Thiago, je neakceptovatelné, protože nerespektoval nejen trenéra, ale i klub.,“ rozčílil se prezident Nacionalu Potosí Wilfredo Condori pro místní média. Pro fotbalistu tak jeho počínání vyústilo v předčasný konec v týmu.