1. Martin Fenin
Tento teplický rodák nosil již od těch nejútlejších let nálepku jedinečného talentu. Tak vzácného, že o jeho služby žádaly přední evropské celky. Před čtrnácti lety zazářil na mistrovství světa do 20 let a vysloužil si tím pozvánku do německého Frankfurtu. A své umění ukázal hned v prvním zápase, když se tamním fanouškům uvedl rovnou hattrickem.
Jenže to bylo z repertoáru posily za téměř 120 milionů korun vše. Naprosto. Od té doby přišel v kariéře Fenina jeden velký a strmý pád.
Nezvládnutá sláva, pokles formy a postupné vytracení ze sestavy Frankfurtu. Posledním hřebíčkem do rakve bylo několik incidentů, které jej nadobro vyloučily ze světového fotbalu. Při grilování si podpálil vlastní byt, v reprezentačním dresu po ostudné prohře se Slováky flámoval do ranních hodin a díky častým depresím dokonce vypadl z okna domu.
Dočasně se však vyléčil a vrátil se tak zpět do české ligy. Jenže tady na něj čekalo velice negativní přivítání, a to přetrvává dodnes. Momentálně čtyřiatřicetiletý rebel už kope pouze v nižší soutěži za Řeporyje a stále řeší velké problémy s alkoholem.
2. Václav Kadlec
Rychlonohý kanonýr, jenž měl českému fotbalu opět přinést po jedinečné éře kouče Brücknera slávu a úspěchy. Začal výborně. Již v teenagerském věku válel v dresu Sparty a zdálo se, že to budou opět letenští, kdo vyšle do světa další blyštivý klenot. V roce 2010 se dokonce stal Talentem roku tuzemského fotbalu.
Jenže tehdy tak nadějného útočníka trápily od nepaměti velké zdravotní potíže. A ty se mu v celé jeho kariéře nakonec staly osudným. Nejprve dlouhá pauza kvůli zlomené čelní kosti a poté zejména nekončící problémy s koleny.
Po skvělých výkonech na Letné odcházel jako velký příslib do Frankfurtu. Ano, přesně tam, kde tehdy vzývali rovněž jméno Martina Fenina. Také Kadlec začal dobře, ale postupem času se jeho forma vytratila a po dvou letech se tak vrátil zpátky do Prahy.
V roce 2016 to ještě zkoušel v dánském Midtjyllandu, ale tento přesun se mu vůbec nepovedl. Sám na něj dodnes vzpomíná jako nejhorší rozhodnutí v kariéře. Byl z toho další návrat na Spartu, ale problémy s koleny si postupně řekly o konec kariéry. Jenže Kadlec je velký bojovník. Po dlouhé rekonvalescenci se znovu vrátil zpět mezi ligové fotbalisty, kariéru se nyní snaží obnovit v Mladé Boleslavi.
3. Jan Šimák
Nenaplněný potenciál, který se ztratil hluboko v německém luxusu. Asi takhle jde jednoduše popsat kariéru bývalého fotbalisty a rodáka z Tábora Jana Šimáka. Patřil mezi klenoty velkého projektu v Blšanech, který se v ligovém prostředí mihl na přelomu století. Jeho výkony jej vystřelily až do německé Bundesligy, kde však přišel zlomový okamžik jeho životní cesty. Luxusní barák, drahá auta, pravidelné večírky. Tohle byl Šimákův „německý sen“. Peníze jej omámily, absolutně mu zamotaly hlavu a ze skromného kluka se stal namyšlený hlupák.
Střídal jedno německé angažmá za druhým, ale místo kvalitních výkonů na hřišti přicházelo více a více alkoholu. Fotbal ho nebavil a svou zábavu tak hledal právě v nočním řádění. Od fotbalu si dal dokonce na osm měsíců pauzu, poté podstoupil rovněž protialkoholní léčbu. Zahrál si za Spartu, po konci v Německu ještě doma v Táborsku a Českých Budějovicích.
Jenže to všechno už s nálepkou životního zklamání. Kariéru dohrál v 1.A třídě a poté s aktivním fotbalem sekl. Vystřídal několik zaměstnání, nyní je však bez práce a kompletně i bez všech naspořených peněz.
4. Milan Pacanda
Další obrovský talent, který se propadl tak trochu nešťastně. Byl největší hvězdou tehdejšího Boby Brno, branky servíroval i střílel jako na zlatém podnose. Jenže poté přišel osudný duben roku 1999 a utkání s Žižkovem, při kterém si Pacanda přivodil vážné zranění kolene. Právě na tomto zápase byl přítomen i manažer italské Boloňe, jenž brněnskému snajprovi s chutí chystal podpis nové lukrativní smlouvy. Konec. Fotbalový i osobní život se mu rázem obrátil naruby.
V jednadvaceti letech se mu rozplynul jeho životní sen. Doktoři mu dokonce předvídali úplný konec kariéry. A to mladého Pacandu dohnalo k šílenství. Začal pravidelně pít, kouřil cigarety a večery trávil na herních automatech. Snažilo se mu pomoct celé Brno, kromě rodiny i trenéři či agent Pavel Paska. Nepovedlo se.
Avšak i přesto všechno dostal druhou šanci a vyzkoušel si angažmá v pražské Spartě. Jenže bolavé koleno jej velmi limitovalo a dovolilo mu dohrát kariéru pouze v nižších soutěžích. Fotbalové prostředí nadobro opustil v roce 2012, začal pracovat a dnes si vydělává peníze jako barman v baru svého kamaráda z mládí.
5. Martin Zeman
Přezdívalo se mu Pan Real. Když ve svých devatenácti letech bavil tribuny pražské Letné, kolem jeho talentu vehementně kroužil gigantický Real Madrid. Jeho levá noha trápila snad každou defenzívu české ligy. Se Spartou dokonce v roce 2010 dokráčel pro mistrovský titul. Zdálo se, že velký přestup je na spadnutí. Jenže tehdy se jeho kariéra nepochopitelně zastavila. Zeman absolutně neustál příliv velkých peněz, propadl se do hazardu a potýkal se s častými osobními problémy.
Z Letné ho tehdy vyhodil kouč Chovanec, který byl znechucen jeho přístupem k fotbalu. Od té doby vyzkoušel všemožná místa, jenže nikde už nedokázal oslnit svým umem z mládí. Jediným světlým okamžikem bylo angažmá v Plzni, kde se mu kromě dvou titulů podařilo také postupně splatit všechny dluhy z gamblingu. Zahrál si v Rakousku, Švýcarsku, nebo třeba Izraeli, ale všude odcházel s vizitkou vyhaslého talentu a nulou v kolonce vstřelených branek.
Na milost ho před dvěma lety vzal příbramský boss Starka, ale i tady byl po téměř půl roce vyhozen. Nyní se usadil na lavičce polského nováčka ligy Termalicy