Jen připomeňme, že první figura je sci-fi. Drží ji Belgie, jeden z favoritů na titul světového šampiona, na jehož hřišti Češi nedávno padli 0:3. Rozdíl byl znatelný. „Byla jasným favoritem, kvalitu a dominanci potvrdila. Už ji těžko někdo předhoní,“ uznal kouč národního mužstva Jaroslav Šilhavý.

Hraje se tedy o druhý flek, což se nakonec čekalo. Belgie je ultrasilná, její tým je našlapaný hvězdami z klubů kalibru Chelsea, Real Madrid či Manchester City.

Češi na takovou úroveň v současnosti nedosahují. I proto myslí na stříbrnou pozici, k čemuž však potřebují porazit Wales, s nímž na jaře prohráli. „Věřím, že oba kvalifikační zápasy s Walesem a Běloruskem úspěšně zvládneme,“ řekl v rozhovoru pro asociační časopis Gól útočník Patrik Schick.

Hlavním motivem je případné nasazení. V semifinále baráže hraném na jedno utkání by totiž mužstvo bylo nasazené. „Druhé místo je důležité. V semifinále baráže bychom totiž hráli doma,“ upozornil Šilhavý. 

Jak do Kataru?

Z evropské větve kvalifikace postoupí přímo na fotbalové mistrovství světa do Kataru vítězové deseti skupin. K nim přibudou tři mužstva. Evropa, byť je nejsilnější kontinent, má na šampionátu pouze třináct míst z celkových dvaatřiceti.

Čechů se (prakticky) týká už jen boj o baráž. Do ní postoupí deset celků z druhých míst ve skupině, plus dva vítězové skupin v soutěži Liga národů. Tento úspěch reprezentace zapsala vloni na podzim.

Jak bude dvanáctičlenná baráž probíhat? Mužstva se rozdělí na tři skupiny po čtyřech. 24. a 25. března sehrají semifinále na jedno utkání, finále (opět na jediný zápas) přijde na řadu 28. a 29. března.

Samotný šampionát začíná 21. listopadu 2022.