Slávistický Jan Bořil stop na čtyři zápasy, sparťan Ladislav Krejčí na dvě utkání. Kapitáni fotbalových pražských rivalů se dva dny po nechvalně proslavené pranici v nedělním derby o nadvládu v české nejvyšší soutěži dozvěděli tresty.

Za červenou kartu byli v derby potrestaní také asistent trenéra sešívaných Pavel Řehák distancem na 4 zápasy a pokutou ve výši 40 tisíc korun, mírnější byla disciplinárka v případě vedoucího týmu Sparty Miroslava Baranka, jenž má zákaz výkonu funkce na jedno utkání a flastr 10 tisíc korun. U excesů tohoto kalibru, které pobouřily davy fanoušků, to není moc přísné.

„To jsem nečekal, tresty jsou velmi mírné, neadekvátní. To je výsměch fotbalu!“ netají se předseda Disciplinární komise Zlínského KFS Zdeněk Kadlček, který je současně členem disciplinární komise pro soutěže na Moravě.

„Kdyby se něco podobného stalo u nás, Bořil by u nás vyfasoval minimálně pět šest zápasů natvrdo a Krejčí tři. Něco podobného rozhodně do fotbalu nepatří!“ má jasno zkušený moravský funkcionář.

Bez adekvátních trestů se to bude na hřištích vyhrocovat

„Pokud se podobné excesy, pěstní souboje nebudou tvrději, exemplárněji trestat, budou se podobné situace opakovat. A možná ještě více hrotit! Fotbalisté na všech úrovních musí mít respekt, i k protistraně. Pořád jsou na hřišti od toho, aby hráli především fotbal, předváděli to nejlepší z tohoto sportu. Proto na ně fanoušci chodí, platí nemalé vstupné,“ připomněl Kadlček.

Podobně překvapen byl i z verdiktu směrem k členům realizačních týmů, kteří se do emočně vypjatého závěru z lavičky zapojili. „I oni měli vyfasovat mnohem tvrdší, klidně dvojnásobné tresty,“ potvrdil předseda disciplinárky na Zlínsku.

Nedělní derby pozorně celé sledoval a popravdě si ho jako fanoušek neužil. „Očekával jsem úplně něco jiného, oslavu fotbalu nejlepších českých celků. Nakonec jsem se dočkal spíše kopané, fotbal žádný. Podobné divadlo jako v Edenu se v podobně prestižních zápasech Bundesligy či v Premier League nedočkáte. Tam by si podobný exces hráči nedovolili, u nás mi připadá, jako by měli rozhodčí strach hráče trestat. Proč tomu tak je, ale nevím,“ pokrčil rameny šéf krajské DK.

V případě atmosféry a nevraživosti fanoušků je přitom benevolentnější. „Samozřejmě to musí mít mantinely, hlavně slušnosti. Co se pyrotechniky týče, pokud nepřeruší utkání, neohrožují hráče a fanoušky, mohou pomoci k lepší atmosféře. Ale toto je dost citlivá otázka,“ připustil Kadlček.