Fotbalisté Sparty stihli za úvodních 19 kol FORTUNA:LIGY posbírat rovných padesát bodů a během podzimu prohráli jedinkrát, když na konci října padli v Mladé Boleslavi 1:3. Jinak ale ztratili svěřenci trenéra Briana Priskeho jen remízami se Slavií a Teplicemi. Za obhajobou titulu tak vykročili hodně rázně a před svým úhlavním rivalem mají k dobru pět bodů. Sešívané ale hřeje aspoň jedno utkání k dobru, takže rozdíl může být reálně jen dvoubodový.

„Jsem velmi spokojený, jak hráči i realizační tým pracují. Padesát bodů v lize, deset těžkých zápasů v Evropě. Kodaň, Záhřeb, šest těžkých zápasů ve skupině a dva pohárové duely mezi tím. Jsem na hráče velmi pyšný,“ pochvaloval si po posledním kole sparťanský kouč.

Jeho svěřenci zvládli výborně závěr podzimu a od porážky s Mladou Boleslaví už jenom vítězili. Zvládli navíc i poslední dva zápasy, v nichž pokaždé dohrávali v deseti. Jablonec i tak porazili 3:0 a Teplice 2:1.

I kvůli dvěma červeným trestům je tak Sparta paradoxně první v tabulce i ve statistice červených karet. Letenští jich za 19 zápasů nasbírali hned šest, tedy o dvě více než druhá nejtrestanější Mladá Boleslav a Teplice. Co do žlutých trestů byli Pražané naopak druzí nejukázněnější a z utkání si odnesli jen 30 žlutých karet. Méně už jich měly jen České Budějovice (27).

Sparta stavěla během podzimu hlavně na drtivém útoku. Nastřílela hned 47 branek a stejně jako druhá nejproduktivnější Plzeň měla průměr dva a půl vstřeleného gólu na zápas! Největší podíl na tom měl Lukáš Haraslín, který vstřelil v 15 zápasech osm gólů a byl nejlepším střelcem Letenských. Činili se ovšem i šestigóloví Jan Kuchta s Veljkem Birmančevićem a čtyřgólový Ladislav Krejčí.

Útočný hrot mužstva skvěle doplnil Qazim Laci, který k jednomu gólu přidal rovnou šest asistencí. Kuchta pak přispěl pěti nahrávkami na branku stejně jako Birmančević. Haraslín s Kaanem Kairinenem přidali další čtyři.

Jenže Spartě se dařilo i směrem dozadu, i když se často musela bránit v oslabení po červeném trestu. Za podzim inkasovala pouze 13 branek a v tomto ohledu je spolu se Slavií nejlepší v soutěži. Komu za to může děkovat?

Dán Peter Vindahl od svého příchodu opanoval sparťanskou branku a ze 17 zápasů si odnesl hned sedm vychytaných nul. Vojtěch Vorel, který nastoupil dvakrát před příchodem nové jedničky, pak neinkasoval vůbec.

Gólmani za to můžou děkovat i hráčům v poli, kteří jim pomáhali dobrými obrannými zákroky. Vůbec nejvíc obranných soubojů vyhrál Asger Sørensen, kterému zdatně sekundoval Lukáš Sadílek. V ohledu získaných míčů na tom pak byl ze Sparty nejlépe Filip Panák, který s klubem nedávno podepsal novou smlouvu.

Sportovní vedení klubu ale bude v zimě čekat i práce okolo příchodů a odchodů. Čile se spekuluje například o zájmu letenských o norského reprezentanta Markuse Solbakkena. „Nemám nic, co bych k tomu řekl. Nebudu reagovat na konkrétní jména. Je ale jasné, že když se po pěti měsících otevře transferové okno, že změny přijdou. A to jak odchody, tak příchody. Až o něčem budeme vědět, budeme vás informovat,“ prohlásil Priske po posledním utkání podzimu.

Podaří se Spartě vhodně doplnit a okysličit kádr, aby útok na druhý mistrovský titul v řadě vyšel? Jisté je, že pražská Slavia s novým majitelem udělá vše pro to, aby Letenským druhé juchání s pohárem v řadě překazila.